Americká noční můra? Írán naplní své hrozby, varuje analytik

NÁZOR - Útok bezpilotního letounu, který zabil generála Kásima Sulejmáního, jednoho z nejvyšších íránských vojenských představitelů, je extrémní provokací, konstatuje Ted Galen Carpenter. Mezinárodněpolitický expert z think tanku Cato Institute v komentáři pro server Washington Post poukazuje, že incident vyvolal okamžité volání po odvetě z Teheránu a vše naznačuje, že tamní klerikální vláda hodlá svá slova naplnit.

Oko za oko

Sulejmání byl velitelem jednotek Kuds, které koordinují vojenské a zpravodajské operace íránských spojenců v Sýrii, Libanonu, Jemenu a dalších zemích, což z něj činilo mimořádně důležitou postavu v drsném blízkovýchodním geopolitickém boji, rekapituluje analytik. Dodává, že americký úder je poslední v řadě nebezpečných eskalačních kroků "oko za oko" z uplynulého týdne, které začaly útokem proíránských iráckých milicí na americkou základnu v Iráku, při kterém zahynul jeden americký civilista.

Washington odpověděl útoky na několik milicionářských základen v Iráku a Sýrii, načež demonstranti v Bagdádu pod taktovkou milicionářských vůdců zaútočili na americkou ambasádu, obsadili část budovy a přiměli personál uchýlit se do zvláštní zabezpečené místnosti, připomíná Carpenter. Podotýká, že americký prezident Donald Trump následně varoval, že Írán zaplatí "velmi vysokou cenu" za tento incident, a tou je dle všeho smrt Sulejmáního.

"Krok Washingtonu je ale další bezhlavou eskalací. Je to velká provokace, kterou Írán téměř jistě nebude - ve skutečnosti nemůže - tolerovat," píše expert. Poukazuje, že útok také dostal do neudržitelné pozice iráckou vládu, která je křehká a nachází se pod silným tlakem demonstrací živených nespokojeností se stavem hospodářství, politickou korupcí a dalšími problémy.

Tyto demonstrace vyústily ve smrt stovek civilistů, které zabily vládní bezpečnostní složky, a koncem listopadu přinutily k rezignaci premiéra Adila Abdul-Mahdího, upozorňuje Carpenter. Doplňuje, že tyto již tak vážné problémy prohlubuje dlouhodobá, vytrvalá kampaň proíránských milicí a dalších ši'ítských frakcí za vypuzení amerických vojáků, která se může kvůli atentátu na Sulejmáního rozhořet naplno.    

"Írán je v dobré pozici a nyní má všechny důvody, aby tyto tense vystupňoval na maximum," obává se analytik. Soudí, že odveta Teheránu nemusí přijít bezprostředně, ale dojde k ní. Západní politici se zpravidla nejvíce obávají, že íránský režim se pokusí narušit dopravní cesty v Perském zálivu a možná i zablokovat Hormuzský průliv, konstatuje odborník.

Bolehlav bude ještě větší

Známý jestřáb, vysloužilý americký admirál James Stavridis, upozornil, že Írán dokáže vést mimořádně úspěšně asymetrickou válku v mnoha oblastech, ať jde o kybernetické útoky nebo taktiku úderů malých rychlých člunů, dieselových ponorek, speciálních jednotek a střel země-země s plochou dráhou letu, uvádí Carpenter. Zmiňuje též admirálův poznatek, že Írán má bohaté zkušenosti s nasazením těchto prostředků v prostředí Blízkého východu.  

Nasazení přímé vojenské síly ze strany Íránu není vyloučené, ale pravděpodobnější je mnohem pochmurnější scénář, obává se analytik. Sám již dříve varoval, že íránští politici mají mnoho možností jak Američanům zkomplikovat jejich přítomnost na Blízkém východě a učinit ji méně přínosnou.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Teherán se může obrátit na síť svých ši'ítských politických a vojenských spojenců v regionu a působit Spojeným státům paseku, naznačuje expert. Připomíná, že Írán udržuje velmi těsné vztahy s Hizballáhem v Libanonu a ši'ítskými milicemi v Sýrii a zbytky amerického vojenského kontingentu v této zemi by se mohly stát snadným terčem smrtících útoků.

"A nelze ignorovat či zlehčovat potenciální roli utlačované ši'ítské většiny v Bahrajnu," pokračuje Carpenter. Varuje, že pokud by její extrémní nesouhlas s tamní prosaúdskou sunnitskou monarchií, kterou Washington podporuje, přerostl v otevřený konflikt, pro Trumpovu administrativu by bylo velmi obtížné nadále udržet americkou pátou flotilu na námořní základně v zemi.

Noční můrou z pohledu USA jsou ale podle analytika nepřátelské a silné ši'ítské milice v Iráku, které již nyní nemají Američany v lásce a chtějí je vyštvat ze země, přičemž likvidace Sulejmáního jim dává pobídku k vystupňování odporu, jelikož nálet nezabil pouze íránského generála, ale také vůdce jedné ze dvou nejsilnějších milicí. "Pokud Trumpova administrativa záměrně chtěla učinit americkou vojenskou přítomnost v Iráku extrémně nebezpečnou, nemohla zvolit efektivnější opatření," píše Carpenter.  

Američtí jestřábi v čele s ministrem zahraničí Mikem Pompeem a dalšími vysokými představiteli Trumpovy administrativy dlouho usilují o válku s Íránem, či plné podrobení země požadavkům Washingtonu, deklaruje analytik. Obává se, že první možnost se nyní možná splní a ti, kteří věřili, že americký bolehlav z Blízkého východu nemůže být horší, budou nepříjemně překvapeni.

Související

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Kásem Solejmání Donald Trump

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 2 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 5 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy