EU zastavila financování UNRWA. 1200 zaměstnanců jsou členy teroristických skupin, tvrdí tajné služby

Evropská unie v pondělí vyzvala k urychlenému provedení auditu Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Zároveň dočasně pozastavila financování této organizace, čímž reaguje na obvinění ze strany Izraele, podle kterého se někteří pracovníci UNRWA podíleli na loňských útocích palestinského militantního hnutí Hamás na Izrael. 

Mluvčí Evropské komise (EK) Eric Mamer řekl, že audit musí proběhnout pod vedením odborníků povedených eurokomisí a musí být proveden současně s vyšetřováním obvinění vznesených Izraelem, které podniká OSN.

"Je naprosto jasné, že tato opatření jsou naléhavá. Jsou důležitá a měla by začít bezodkladně," uvedl Mamer. Evropská unie patří mezi největší přispěvatele do UNRWA.

EK v prohlášení uvedla, že "posoudí nadcházející rozhodnutí o financování UNRWA vzhledem k velmi závažným obviněním ze dne 24. ledna týkajícím se účasti zaměstnanců UNRWA na ohavných útocích ze 7. října". Podle eurokomise se do konce února "nepředpokládá žádné další financování UNRWA".

Humanitární pomoc pro Palestince v Pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu bude podle EK v nezmenšené míře pokračovat prostřednictvím jiných partnerských organizací i nadále.

Doporučené články

Pracovníci agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) se pravděpodobně podíleli na únosu Izraelky, převáželi munici či tělo mrtvého izraelského vojáka a zapojili se i do loňského útoku na jih země. Vyplývá to z dokumentu americké vlády, jehož podrobnosti v pondělí zveřejnil portál The Times of Israel.

Server Wall Street Journal s odkazem na izraelské zpravodajské služby uved, že nejméně 1200 zaměstnanců agentury OSN jsou členy teroristických skupin Hamás nebo Islámský džihád. Toto číslo představuje asi 10 procent zaměstnanců UNRWA v Gaze.

V daném dokumentu se nacházejí jména, pozice a další údaje o 12 pracovnících UNRWA, které tato agentura propustila po obviněních Izraele, že se loni 7. října zapojily do útoku palestinského militantního hnutí Hamás na Izrael.

Deseti z nich jsou údajně členy Hamásu a jeden je členem palestinského militantního hnutí Islámský džihád. Sedmi byli učitelé, dva pracovali ve školách UNRWA na různých pozicích. Dalších tří v dokumentu popisují jako úředníka, sociálního pracovníka a vedoucího skladu.

V dokumentu je také konkrétně uvedeno, že školní poradce UNRWA z města Chán Júnis na jihu Pásma Gazy spolu se svým synem unesl z Izraele ženu.

Jiný sociální pracovník této agentury z uprchlického tábora Nusajrát ve střední části Pásma Gazy údajně pomáhal při převozu těla mrtvého izraelského vojáka z Gazy, jakož i při distribuci munice a koordinaci vozidel v den útoku na Izrael.

Další pracovník UNRWA se podle dokumentu zapojil do masakru v kibuci, kde zahynulo 97 lidí. Podle The Times of Israel jde o kibuc Be'eri, kde se odehrál jeden z nejhorších útoků Hamásu.

V dokumentu se zároveň uvádí, že Spojené státy nedokázaly ověřit podrobnosti těchto činů či totožnost obviněných. Daná obvinění však považují za dostatečně důvěryhodná a znepokojující k tomu, aby nařídila zastavení financování UNRWA.

Doporučené články

Řada zemí světa, včetně USA, Austrálie, Kanady, Itálie, Velké Británie, Německa, Finska, Francie a Švýcarska, v minulém týdnu pozastavily financování Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) po obviněních, že někteří její pracovníci se podíleli na masivním útoku militantního palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října. 

Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu vyzval dárcovské země, aby zaručily pokračování činnosti UNRWA. Upozornil na to server France24.

"Ačkoli mám pochopení pro jejich obavy a sám jsem byl těmito obviněními zděšen, důrazně žádám vlády, které pozastavily své příspěvky, aby přinejmenším zaručily kontinuitu operací UNRWA," uvedl Guterres v prohlášení.

UNRWA v pátek oznámila, že propustila více zaměstnanců obviněných Izraelem a začala je vyšetřovat. Urychlené nezávislé vyšetřování přislíbil i Guterres. "Ohavné údajné činy těchto zaměstnanců musí mít následky," řekl.

"Desetitisíce mužů a žen, kteří pracují pro UNRWA, mnozí z nich v nejnebezpečnějších situacích pro humanitární pracovníky, by neměly být trestáni," dodal Guterres s tím, že je třeba uspokojit základní potřeby obyvatel, kterým tito zaměstnanci poskytují služby.

Šéf OSN potvrdil, že z 12 obviněných zaměstnanců bylo devět propuštěno, jeden je mrtvý a "identita dvou dalších se objasňuje." Více než 30 000 pracovníků organizace poskytuje služby včetně vzdělávání, základní zdravotní péče a humanitární pomoci palestinským uprchlíkům v pásmu Gazy, Předjordánsku, Jordánsku, Sýrii a Libanonu.

Izrael už v sobotu oznámil, že po skončení války v Pásmu Gazy bude usilovat o zastavení činnosti UNRWA v této oblasti. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac zdůraznil, že UNRWA nebude v enklávě hrát žádnou roli po skončení války. 

Hnutí Hamás reagovalo na izraelská vyjádření kritikou vůči UNRWA. V tiskové zprávě na sociální síti Telegram Hamás vyzval OSN a mezinárodní organizace, aby odolaly hrozbám a vydírání ze strany Izraele.

Generální komisař UNRWA Philippe Lazzarini oznámil v pátek, že izraelské úřady poskytly UNRWA informace o údajném zapojení několika jejích zaměstnanců do útoku. UNRWA na tyto pracovníky reagovala vypovězením smluv a zahájením vyšetřování.

Související

Více souvisejících

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy