Desítky příbuzných rukojmí vtrhly do izraelského parlamentu. Opozice i veřejnost chtějí konec Netanjahua

Desítky příbuzných rukojmí zadržovaných hnutím Hamás v Pásmu Gazy vtrhly v pondělí na zasedání finančního výboru izraelského parlamentu. Žádali kroky k propuštění zadržovaných. 

Asi dvě desítky lidí vtrhly na zasedání parlamentního výboru v Jeruzalémě, kde požadovaly větší úsilí izraelské vlády o propuštění rukojmích, držených palestinskými islamistickými ozbrojenci v Pásmu Gazy již přes tři měsíce.

Kritika vlády premiéra Benjamina Netanjahua v Izraeli narůstá a příbuzní požadují jednání s Hamásem za účelem propuštění zajatců. The Jerusalem Post uvedl, že izraelský parlament by měl projednat návrh na vyslovení nedůvěry vládě, který předložila opozice kvůli otázce rukojmích.

Příbuzní obětí a další osoby v posledních dnech zintenzívnily své protesty. V noci na pondělí si postavili stan před rezidencí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Jeruzalémě. Jsou tam odhodláni zůstat, dokud vláda nedosáhne dohody o osvobození části rukojmí, jejichž hnutí Hamás zadržuje od útoků ze 7. října.

 "Naše dívky a chlapci jsou drženi Hamásem v zajetí 108 dní. Jejich životy jsou v ohrožení. Za této vlády byli uneseni a opuštěni, je to tato vláda, která nečiní nezbytná opatření, aby je zachránila a přivedla je všechny domů," uvedla opozice. Strana práce očekává, že všechny opoziční frakce podpoří návrh na vyslovení nedůvěry.

Opoziční lídr Jair Lapid vyzval k demisi vlády. Podle serveru Times of Israel podala strana Ješ atid minulý týden návrh na vyslovení nedůvěry vládě kvůli nesouhlasu s letošním státním rozpočtem, což je první návrh tohoto druhu od října loňského roku.

Izraelský premiér Netanjahu se dnes setkal s několika příbuznými unesených a zdůraznil, že aktuálně neexistuje žádný reálný návrh od Hamásu ohledně dohody o propuštění rukojmích. Kritizoval také nepravdivé zprávy v médiích.

Netanjahu v minulých týdnech prohlásil, že k propuštění rukojmích může dojít pouze vojenským nátlakem, a zdůraznil, že vláda povede válku v Pásmu Gazy tak dlouho, dokud nezničí hnutí Hamás. 

Doporučené články

Podle průzkumu Izraelského institutu pro demokracii (IDI), který byl zveřejněn zkraje ledna, si pouze 15 procent Izraelců přeje, aby izraelský premiér Benjamin Netanjahu zůstal ve funkci i po skončení konfliktu Izraele s militantním hnutím Hamás v Pásmu Gazy. 

Průzkum dále ukázal, že 56 procent respondentů se domnívá, že pokračování vojenské ofenzívy je nejlepší cestou k osvobození rukojmích, zatímco 24 procent si myslí, že optimálním řešením by byla dohoda zahrnující propuštění dalších tisíců palestinských vězňů z izraelských věznic.

Co se týče preference politických vůdců, pouze 15 procent dotázaných vyjádřilo přání, aby Netanjahu zůstal premiérem po skončení konfliktu. Naopak jeho politický rival a současný partner ve válečném kabinetu Benny Ganc získal podporu 23 procent respondentů. Zhruba 30 procent dotázaných nespecifikovalo konkrétního favorita.

Průzkum proběhl od 25. do 28. prosince na vzorku 746 respondentů. Podle předchozího prosincového průzkumu IDI si 69 procent Izraelců myslí, že volby by měly být vyhlášeny ihned po ukončení konfliktu.

Osm z deseti Izraelců se navíc domnívá, že zodpovědnost za selhání vlády, tajných služeb a bezpečnostních orgánů při útoku Hamásu by měl nést izraelský premiér Netanjahu. Tyto závěry pocházejí z průzkumu, o kterém informoval server Times of Israel

Na dotaz, kdo by měl být novým izraelským premiérem, 49 procent respondentů uvádí opozičního politika Bennyho Ganca. Pouze 28 procent by si přálo, aby zůstal Netanjahu, zatímco zbytek odpověděl, že nemá jasno.

Podle analýzy CNN se pod premiérem po úspěšném útoku Hamásu houpe židle. Reputace izraelské bezpečnosti je v troskách a i když Netanjahuovi odpůrci prozatím nevyzývají, aby premiér odstoupil, dojde k tomu. "Nyní neřeším, kdo za to může nebo proč jsme byli překvapeni," řekl bývalý premiér Yair Lapid, nyní vůdce opozice. "Není čas, není prostor."

Podle Amita Segala, hlavního politického komentátora izraelského Channel 12, by ale bylo překvapením, kdyby premiér tuto válku přežil. "Vytvořilo by to národní precedens," řekl CNN.

S politickými pády přitom Netanjahu zkušenosti má, vždy se ale dokázal vzchopit a vrátit zpět do čela. Tentokrát je ale situace jiná. Na kolena ho sráží válka, kterou si nevybral. Mohl by z ní politicky těžit, kdyby invaze Hamásu proběhla před 12 až 18 měsíci, když byl Netanjahu v opozici. Teď však nikoliv.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi Původní zpráva

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy