Waterloo chystá velkolepé oslavy: Napoleon dostane opět na frak

Waterloo - 18. června uplyne 200 let od porážky Napoleona u Waterloo a chystají se velkolepé oslavy. Na vzpomínkové akci se má sejít 200 tisíc diváků, 350 akreditovaných novinářů, několik korunovaných hlav a více než 5000 figurantů v dobových uniformách. Ačkoli se bude připomínat historie, bitva má význam i pro dnešní svět.

Tehdejší krvavá bitva asi 20 kilometrů jižně od Bruselu znamenala konec francouzského císaře, který poté zemřel v nuceném exilu.

"Naším záměrem je u příležitosti tohoto dvoustého výročí vyslat vzkaz usmíření a sjednocení," uvedl úřad belgického premiéra Charlesa Michela k hlavnímu obřadu, který připravuje na čtvrtek od 11:00 SELČ. Na tehdejším bitevním poli se setkají především belgický král Philippe, nizozemský král Willem-Alexander, lucemburský velkovévoda Henri a bratranec královny Alžběty II. vévoda z Kentu. Francie a Německo vyšlou jen své velvyslance v Bruselu. Rusko a Rakousko, které byly také součásti koalice proti Napoleonovi, nebudou zastoupeny vůbec.

Čtvrtečního zvukového a světelného představení nazvaného Inferno a dvou rekonstrukcí slavné bitvy, které se plánují na čtvrtek (Francouzský útok) a pátek (Odpověď spojenců), se zúčastní i potomci hlavních protagonistů tehdejších bojů.

"Bude to největší rekonstrukce napoleonské éry, jaká se kdy ve světě uskutečnila," tvrdí Etienne Claude, který za uspořádání akcí s celkovými náklady přes deset milionů eur (přes 272 milionů korun) odpovídá.

Napoleona bude ztělesňovat pařížský advokát Frank Samson, který je známý svým obdivem k tomuto francouzskému vládci. Už desítku let nosí hrdě dvourohý klobouk, typický symbol slavného francouzského císaře.

Francie je podle Reuters stále rozpolcená ohledně hodnocení prolité krve a slávy za Napoleonovy diktatury, která následovala po revoluci vedené ve jménu svobody. S odůvodněním, že by se to mohlo dotknout některých Francouzů, se Paříž například snažila zabránit tomu, aby Belgie k výročí Napoleonovy porážky razila pamětní mince eura.

"Francouzi mají se svými dějinami problém, stálé rozpaky. Není žádný konsensus," řekl britský specialista na Napoleona Patrice Gueniffey francouzskému deníku Le Monde. "Pro nás je to samozřejmě porážka," vysvětluje agentuře Reuters malé nadšení Francie k oslavám 200. výročí bitvy francouzská turistka v Belgii Marylin Jacquinová.

Německý list Sueddeutsche Zeitung vidí ve výročí Waterloo hlavně příležitost, aby lidé lépe pochopili myšlenku sjednocené Evropy.

Související

Více souvisejících

Belgie Francie Bitva u Waterloo

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy