Do Německa se po letech vrátí teroristy unesené letadlo Landshut

Berlín - V říjnu se má do Německa po letech vrátit letadlo Landshut, které se v roce 1977 stalo dějištěm jedné z nejvypjatějších teroristických krizí v historii spolkové republiky.

Německý podzim, jak se dění ve spolkové republice v září a říjnu 1977 nazývá, byl zatěžkávací zkouškou pro celou zemi, která čelila do té doby bezprecedentní vlně teroristických činů a únosů. Druhá generace Frakce Rudé armády (RAF) se jimi snažila dosáhnout osvobození zakladatelů teroristické skupiny Andrease Baadera, Gudrun Ensslinové a Jana-Carla Raspeho, kteří v té době seděli ve zvláštní části stuttgartského vězení Stammheim.

Součástí teroristické vlny byl i únos letadla Boeing 737 společnosti Lufthansa, které směřovalo z Mallorky do Frankfurtu nad Mohanem. Čtyřčlenné palestinské komando spolupracující s Frakcí Rudé armády se stroje s 86 cestujícími a pěti členy posádky zmocnilo 13. října.

Po mezipřistáních v Římě, na Kypru, v Bahrajnu, Spojených arabských emirátech a Jemenu nakonec stroj o čtyři dny později dosedl na plochu letiště v somálském Mogadišu. V té chvíli už byl po smrti jeho kapitán Jürgen Schumann, kterého teroristé zastřelili v Jemenu.

Vyčerpávající drama nakonec v noci na 18. října na letišti v somálské metropoli ukončilo speciální německé protiteroristické komando GSG 9, kterému se podařilo rukojmí osvobodit. Všichni akci přežili. Trojice zakládajících členů RAF byla ten samý den ráno nalezena mrtvá ve svých celách; spáchala sebevraždu.

Stroj Landshut, jehož jméno je od té doby nerozlučně spjato s terorismem RAF, německá Lufthansa opravila a už o čtyři týdny po osvobození znovu používala. Jakou součást své letky ho měla až do roku 1985, pak letadlo několikrát změnilo majitele, až skončilo nevyužité a zrezivělé na brazilském letišti Fortaleza.

Související

Více souvisejících

Německo letadla, letectví Terorismus

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Válka v Gaze

Libanon provedl další raketový útok na Izrael

Izraelská armáda během noci na úterý provedla nálety v jižním Libanonu, při kterých zasáhla desítky cílů. Podle izraelské armády, na kterou se odvolává agentura Reuters, sekundární exploze naznačují, že v těchto budovách byly pravděpodobně uloženy zbraně patřící militantnímu hnutí Hizballáh. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Mark Robinson

USA hýbe kauza kandidáta na guvernéra. Označil se za „černého nacistu“

Kontroverzní kandidát na guvernéra amerického státu Severní Karolina Mark Robinson musí čelit nepříjemnostem, které si sám způsobil komentáři na internetu. Konkrétně na pornografických stránkách pod oficiálním e-mailem a bez skrytého jména sám sebe líčil jako „černého nacistu“ a přiznal se ke špehování nahých žen. 

včera

včera

včera

včera

Nou Camp, domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy.

Bude mít Barcelona ve svých řadách českého gólmana? Má se zajímat i o Pavlenku

Až do konce sezóny se bude muset s největší pravděpodobností obejít fotbalová Barcelona bez gólmanské jedničky Marca-Andrého ter Stegena. Německý brankář si totiž přivodil zranění pravého kolene, ve kterém si přetrhl patelární šlachu a proto ho tak nyní čeká operace. Vedení katalánského velkoklubu tak nelení a rozhlíží se po náhradních gólmanech. Jedním z nich má být i český brankář Jiří Pavlenka.

včera

Bedřich Smetana

I když neslyšeli, zapsali se do dějin. Kteří slavní se potýkali s handicapem?

Na 23. září připadá Mezinárodní den neslyšících, který mimo jiné připomíná, že by lidé s tímto zdravotním znevýhodněním neměli být vyčleňováni ze společnosti. I neslyšící osoby si totiž za jistých podmínek mohou užívat života a dokonce dosáhnout mnohých úspěchů. Některé osobnosti z historie jsou toto důkazem – uplatnily se ve vědě, umění i v hudbě.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Po povodních je v Česku pohřešováno osm lidí

Po povodních se v Česku stále pohřešuje osm osob, z toho šest v přímé souvislosti se záplavami. Pět lidí přišlo o život, uvedl dnes po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

včera

včera

včera

Senátní volby opět nezklamaly. Horní komora zajímá minimum lidí, nejde vidět

Senátní volby jsou dlouhodobě poznamenané velmi nízkou účastí. Stojí za tím hned několik faktorů – od určité monotónnosti jeho členů až po fakt, že se nachází na úplném okraji veřejného zájmu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy