Status usedlíka? Británie zveřejnila podmínky pro občany EU a kritizovala Brusel

Londýn - Británie slibuje občanům zemí EU, kteří po brexitu budou v zemi chtít nadále žít, jednoduchý proces získání statusu usedlíka. Ministerstvo vnitra odhaduje, že v Británii bude mít nárok požádat o status 3,2 až 3,8 milionu unijních občanů.

Program registrací usedlíků bude postupně spuštěn později v letošním roce a lidé budou moci žádost podat přes aplikaci v mobilech či tabletech s operačním systémem Android, fungovat ale nebude na mobilních zařízeních společnosti Apple.

Podání žádosti bude zpoplatněné. Dospělý zaplatí 65 liber (1900 korun), dítě polovinu. Unijní občané po registraci získají identifikační číslo, ne ale ve formě fyzického občanského průkazu. Toto číslo bude třeba pro veřejné služby, účasti na zdravotním pojištění či v zaměstnání.

Žadatelé o usedlický status budou muset britským úřadům předložit pasy, případně občanské průkazy a digitální fotografii. Ministerstvo vnitra následně přes různé rejstříky automaticky ověří, zda daný člověk v Británii skutečně žije. Lidem, kterým soudy uložili vězení delší než 12 měsíců, hrozí, že jejich žádost bude zamítnuta.

Rodiče pečující na plný úvazek o dítě či o své příbuzné, důchodci a studenti získají status usedlíka bez doložení příjmů. Občané Irské republiky nebudou muset o status usedlíka žádat, pokud ale mají manžela či manželku z neunijní země, budou chtít úřady doklad, že v Británii žijí.

Britský ministr vnitra Sajid Javid dnes obvinil EU, že se dostatečně nezabývá právy britských občanů, kteří budou žít v zemích EU po brexitu.

V členských státech unie žije asi 1,3 milionu Britů. Představitelka organizace British in Europe (Britové v Evropě) Jane Goldingová zdůraznila, že Britové žijící v EU si nepřejí, aby měli po brexitu takzvaný status usedlíka, tedy stejný, jako budou mít unijní občané v Británii. Status má unijním občanům zajistit stejná práva jako před brexitem, například co se týká lékařské péče, práce nebo studia. Sedmadvacítka by podle Goldingové měla spíše "vyladit stávající systém".

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) Brexit

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

před 58 minutami

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 3 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá

Rusko opět přitahuje globální pozornost změnou své jaderné doktríny, která nyní umožňuje použití nukleárních zbraní i v případě konvenčních útoků na ruské území. Tato změna přichází v kritickém okamžiku – jen dva dny poté, co USA povolily Ukrajině použití svých raket na cíle hluboko uvnitř Ruska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy