Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

V neděli a v noci na pondělí Rusko podniklo masivní útok zahrnující více než 210 raket a dronů, které zasáhly energetická zařízení po celé Ukrajině. Výbuchy byly hlášeny v Kyjevě, Oděse, Mykolajivu, Kryvém Rihu, Pavlohradě, Vinnycji, Rovně a Ivano-Frankivsku, stejně jako poblíž hranic s Moldavskem, kde se ukrajinská síť napojuje na evropskou.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) byly po útocích přerušeny hlavní přenosové linky ze čtyř transformátorových stanic k jaderným elektrárnám Rivne, Chmelnická a Jižní Ukrajina. To vedlo ke snížení výkonu šesti z devíti provozních reaktorů na těchto třech místech.

Ukrajinské jaderné elektrárny pokrývají dvě třetiny energetické potřeby země, protože ruské útoky zničily většinu uhelných a ropných elektráren a poškodily také některé vodní elektrárny. Greenpeace varuje, že vážné poškození přenosové soustavy způsobuje nestabilitu, která by mohla vést k dlouhodobému výpadku dodávek energie potřebné k chlazení reaktorů a vyhořelého paliva.

Jaderné elektrárny jsou vybaveny dieselovými generátory a bateriemi, které mohou zajistit napájení na sedm až deset dní. Pokud však palivo nebude možné doplnit nebo se dodávky energie neobnoví, hrozí roztavení paliva a rozsáhlý únik radiace.

„Ztráta funkce chlazení by nevyhnutelně vedla k roztavení jaderného paliva a k radiologickému zamoření ve velkém rozsahu,“ uvedla Greenpeace. „Nejvíce ohroženi jsou lidé a životní prostředí na Ukrajině, ale potenciálně by mohlo být zasaženo velké území Evropy, v závislosti na směru větru.“

Greenpeace vyzvala Rusko k okamžitému zastavení útoků na ukrajinskou energetickou síť a požaduje, aby IAEA zřídila trvalý monitoring na stanicích klíčových pro provoz jaderných elektráren. IAEA provedla jednu inspekci v říjnu, ale neoznámila plány na návrat.

Velká Británie na nedávném zasedání OBSE v listopadu obvinila Rusko z „jaderného vydírání“ a upozornila, že hrozby vůči ukrajinským jaderným elektrárnám jsou nepřijatelné. Britské zdroje uvedly, že ruské útoky v minulosti snížily ukrajinskou energetickou kapacitu na přibližně třetinu předválečné úrovně. Opravy během léta tento stav zlepšily na 50 %, ale poslední bombardování přineslo další ztrátu výkonu ve výši 9 GW.

Na začátku války Rusko obsadilo Zaporožskou jadernou elektrárnu, která zůstává pod jeho kontrolou. Ačkoli jsou reaktory v tzv. studeném odstavení, lokalita na frontové linii představuje trvalé riziko eskalace a potenciálního selhání.

Ukrajina byla v roce 1986 svědkem nejhorší jaderné katastrofy v dějinách, kdy havárie v Černobylu vedla k explozi a masivnímu úniku radiace, jenž zasaženým oblastem přinesl dlouhodobé ekologické a zdravotní dopady. Greenpeace varuje, že současná situace by mohla mít podobné, ne-li horší následky, pokud nebude stabilita ukrajinské elektrické sítě obnovena.

Ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu nejen oslabují schopnost země čelit zimním podmínkám, ale také výrazně zvyšují riziko jaderné havárie s dopady na celou Evropu. Klíčové bude rychlé zapojení mezinárodních institucí a pokračující podpora Ukrajiny při obnově jejího energetického systému.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 52 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy