Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer

I když by Keir Starmer povolil Ukrajině použít britské střely Storm Shadow hluboko na ruském území, jejich efekt by byl pouze okrajový. Premiér se opakovaně vyhýbal odpovědi na tuto otázku během summitu G20, kde je světový názor na válku na Ukrajině a její ukončení stále rozdělený.

Pravděpodobně se poprvé dozvíme, zda Spojené království povolilo Ukrajině použít střely Storm Shadow na ruském území, až ve chvíli, kdy je skutečně nasadí, tvrdí server SkyNews. Do té doby, a pokud k tomu vůbec dojde, je pro Keira Starmera výhodné, aby udržoval nejistotu.

Právě proto premiér a jeho tým opakovaně odmítali odpovídat na dotazy novinářů během summitu G20 v Brazílii. Tématem bylo, zda Londýn poskytl Kyjevu povolení k nasazení těchto střel. „Samozřejmě nebudu zabíhat do operačních detailů, protože jediným vítězem by byl [ruský prezident Vladimir] Putin, a to nejsem ochoten připustit,“ řekl premiér.

Realitou však zůstává, že počet střel Storm Shadow, které Ukrajina ještě má, je značně omezený. Výroba náhradních zásob potrvá roky, což znamená, že jejich použití na ruském území by mělo pouze minimální vojenský dopad.

Pro Ukrajinu je mnohem větší cenou možnost použít americké balistické střely Army Tactical Missile System (ATACMS), kterých je k dispozici mnohem více. Ani ty však nemají dostatečné množství, aby zásadně změnily průběh konfliktu.

Prvek překvapení a nepředvídatelnosti může být při vedení války klíčový. To je však v ukrajinském konfliktu čím dál těžší. Pohyby jednotek a vojenské vybavení jsou často monitorovány ruskými satelity, drony, radary a jinými senzory.

Jakékoli náznaky plánovaných úderů pomocí západních zbraní s dlouhým dosahem by mohly přimět ruské velitele k přesunu důležitých cílů, jako jsou velitelská stanoviště nebo sklady zbraní, mimo dosah.

Pouhá slova navíc mohou vyostřit napětí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už měsíce hlasitě žádá Spojené státy, Spojené království a další západní spojence o povolení používat jejich střely za ukrajinskými hranicemi.

Jen tato žádost vyvolala ostré varování z Moskvy, že by NATO riskovalo globální konflikt, pokud by takové povolení vydalo. Prezident Putin dokonce pohrozil, že takový krok by mohl vést k rozsáhlému konfliktu.

Zajímavé je, že přestože američtí představitelé anonymně potvrdili, že Joe Biden dal zelenou použití amerických střel tímto způsobem, sám prezident USA se přímému potvrzení vyhýbá. Pravděpodobně to oficiálně potvrdí až ve chvíli, kdy budou tyto zbraně nasazeny proti ruským a severokorejským jednotkám, které čelí ukrajinskému postupu v ruské oblasti Kursk.

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu, která začala přesně před 1 000 dny, byla klíčovým tématem dvoudenního summitu G20 v Rio de Janeiru. Názory na válku a její ukončení však zůstávají rozdělené.

Spojené království, Spojené státy a další západní spojenci chtějí, aby Rusko prohrálo. Vladimir Putin, který čelí zatykači Mezinárodního trestního soudu kvůli podezření z válečných zločinů, se summitu nezúčastnil, ale má mezi účastníky své spojence, například Čínu. Další země, jako Indie, Brazílie nebo Saúdská Arábie, zaujímají neutrálnější postoj.

Zůstává také nezodpovězenou otázkou, co plánuje Donald Trump, až v lednu převezme úřad prezidenta USA. Sice slíbil rychlé ukončení války, ale nesdělil, jak toho hodlá dosáhnout.

Nejistota a neshody pravděpodobně povedou k tomu, že závěrečné komuniké summitu bude obsahovat jen velmi stručnou a obecnou zmínku o válce – a to pouze v případě, že se na ní shodnou všichni lídři.

Související

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.
Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Keir Starmer (labouristi) rakety Storm Shadow

Aktuálně se děje

včera

včera

Konvoj jednotek U.S. Army

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

včera

Donald Trump

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

včera

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

včera

včera

včera

1. května 2025 21:24

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

1. května 2025 20:58

1. května 2025 20:03

1. května 2025 18:27

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde

Uprostřed haly plné pískajících hraček, dronů a robotických aut říká Hu Tianqiang bez zaváhání: „O prodeje do Spojených států nestojíme.“ Jeho stánek se nachází ve městě Iwu na východě Číny, které je domovem největšího velkoobchodního trhu na světě – s více než 75 tisíci obchody a zákazníky ze všech koutů světa, píše server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy