I když by Keir Starmer povolil Ukrajině použít britské střely Storm Shadow hluboko na ruském území, jejich efekt by byl pouze okrajový. Premiér se opakovaně vyhýbal odpovědi na tuto otázku během summitu G20, kde je světový názor na válku na Ukrajině a její ukončení stále rozdělený.
Pravděpodobně se poprvé dozvíme, zda Spojené království povolilo Ukrajině použít střely Storm Shadow na ruském území, až ve chvíli, kdy je skutečně nasadí, tvrdí server SkyNews. Do té doby, a pokud k tomu vůbec dojde, je pro Keira Starmera výhodné, aby udržoval nejistotu.
Právě proto premiér a jeho tým opakovaně odmítali odpovídat na dotazy novinářů během summitu G20 v Brazílii. Tématem bylo, zda Londýn poskytl Kyjevu povolení k nasazení těchto střel. „Samozřejmě nebudu zabíhat do operačních detailů, protože jediným vítězem by byl [ruský prezident Vladimir] Putin, a to nejsem ochoten připustit,“ řekl premiér.
Realitou však zůstává, že počet střel Storm Shadow, které Ukrajina ještě má, je značně omezený. Výroba náhradních zásob potrvá roky, což znamená, že jejich použití na ruském území by mělo pouze minimální vojenský dopad.
Pro Ukrajinu je mnohem větší cenou možnost použít americké balistické střely Army Tactical Missile System (ATACMS), kterých je k dispozici mnohem více. Ani ty však nemají dostatečné množství, aby zásadně změnily průběh konfliktu.
Prvek překvapení a nepředvídatelnosti může být při vedení války klíčový. To je však v ukrajinském konfliktu čím dál těžší. Pohyby jednotek a vojenské vybavení jsou často monitorovány ruskými satelity, drony, radary a jinými senzory.
Jakékoli náznaky plánovaných úderů pomocí západních zbraní s dlouhým dosahem by mohly přimět ruské velitele k přesunu důležitých cílů, jako jsou velitelská stanoviště nebo sklady zbraní, mimo dosah.
Pouhá slova navíc mohou vyostřit napětí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už měsíce hlasitě žádá Spojené státy, Spojené království a další západní spojence o povolení používat jejich střely za ukrajinskými hranicemi.
Jen tato žádost vyvolala ostré varování z Moskvy, že by NATO riskovalo globální konflikt, pokud by takové povolení vydalo. Prezident Putin dokonce pohrozil, že takový krok by mohl vést k rozsáhlému konfliktu.
Zajímavé je, že přestože američtí představitelé anonymně potvrdili, že Joe Biden dal zelenou použití amerických střel tímto způsobem, sám prezident USA se přímému potvrzení vyhýbá. Pravděpodobně to oficiálně potvrdí až ve chvíli, kdy budou tyto zbraně nasazeny proti ruským a severokorejským jednotkám, které čelí ukrajinskému postupu v ruské oblasti Kursk.
Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu, která začala přesně před 1 000 dny, byla klíčovým tématem dvoudenního summitu G20 v Rio de Janeiru. Názory na válku a její ukončení však zůstávají rozdělené.
Spojené království, Spojené státy a další západní spojenci chtějí, aby Rusko prohrálo. Vladimir Putin, který čelí zatykači Mezinárodního trestního soudu kvůli podezření z válečných zločinů, se summitu nezúčastnil, ale má mezi účastníky své spojence, například Čínu. Další země, jako Indie, Brazílie nebo Saúdská Arábie, zaujímají neutrálnější postoj.
Zůstává také nezodpovězenou otázkou, co plánuje Donald Trump, až v lednu převezme úřad prezidenta USA. Sice slíbil rychlé ukončení války, ale nesdělil, jak toho hodlá dosáhnout.
Nejistota a neshody pravděpodobně povedou k tomu, že závěrečné komuniké summitu bude obsahovat jen velmi stručnou a obecnou zmínku o válce – a to pouze v případě, že se na ní shodnou všichni lídři.
Související

Ukrajinci zadrželi čínské občany bojující za Rusko. Zelenskyj zveřejnil video z výslechu

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat
válka na Ukrajině , Keir Starmer (labouristi) , rakety Storm Shadow
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
před 1 hodinou

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
před 1 hodinou

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
před 2 hodinami

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
před 3 hodinami

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem
před 3 hodinami

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem
před 4 hodinami

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu
před 5 hodinami

Evropské akciové trhy prudce padají. Trump se poprvé vyjádřil k čínské odvetě
před 6 hodinami

Mimořádná zpráva Čína odpovídá: Zavádí 84% odvetná cla na americké zboží
před 6 hodinami

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře
před 6 hodinami

Trumpova masivní cla jsou jen začátek. Co ještě může přijít z Bílého domu?
před 7 hodinami

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují
před 8 hodinami

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
před 9 hodinami

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
před 10 hodinami

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
před 10 hodinami

Trumpova cla spustila globální otřes. Spotřebitelé se obávají zdražování, ceny vystřelí do dvou týdnů
před 11 hodinami

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet
před 11 hodinami

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové
před 12 hodinami

Jarní počasí dorazí do Česka. O víkendu bude přes 20 stupňů
včera
Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena
Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.
Zdroj: Libor Novák