I když by Keir Starmer povolil Ukrajině použít britské střely Storm Shadow hluboko na ruském území, jejich efekt by byl pouze okrajový. Premiér se opakovaně vyhýbal odpovědi na tuto otázku během summitu G20, kde je světový názor na válku na Ukrajině a její ukončení stále rozdělený.
Pravděpodobně se poprvé dozvíme, zda Spojené království povolilo Ukrajině použít střely Storm Shadow na ruském území, až ve chvíli, kdy je skutečně nasadí, tvrdí server SkyNews. Do té doby, a pokud k tomu vůbec dojde, je pro Keira Starmera výhodné, aby udržoval nejistotu.
Právě proto premiér a jeho tým opakovaně odmítali odpovídat na dotazy novinářů během summitu G20 v Brazílii. Tématem bylo, zda Londýn poskytl Kyjevu povolení k nasazení těchto střel. „Samozřejmě nebudu zabíhat do operačních detailů, protože jediným vítězem by byl [ruský prezident Vladimir] Putin, a to nejsem ochoten připustit,“ řekl premiér.
Realitou však zůstává, že počet střel Storm Shadow, které Ukrajina ještě má, je značně omezený. Výroba náhradních zásob potrvá roky, což znamená, že jejich použití na ruském území by mělo pouze minimální vojenský dopad.
Pro Ukrajinu je mnohem větší cenou možnost použít americké balistické střely Army Tactical Missile System (ATACMS), kterých je k dispozici mnohem více. Ani ty však nemají dostatečné množství, aby zásadně změnily průběh konfliktu.
Prvek překvapení a nepředvídatelnosti může být při vedení války klíčový. To je však v ukrajinském konfliktu čím dál těžší. Pohyby jednotek a vojenské vybavení jsou často monitorovány ruskými satelity, drony, radary a jinými senzory.
Jakékoli náznaky plánovaných úderů pomocí západních zbraní s dlouhým dosahem by mohly přimět ruské velitele k přesunu důležitých cílů, jako jsou velitelská stanoviště nebo sklady zbraní, mimo dosah.
Pouhá slova navíc mohou vyostřit napětí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už měsíce hlasitě žádá Spojené státy, Spojené království a další západní spojence o povolení používat jejich střely za ukrajinskými hranicemi.
Jen tato žádost vyvolala ostré varování z Moskvy, že by NATO riskovalo globální konflikt, pokud by takové povolení vydalo. Prezident Putin dokonce pohrozil, že takový krok by mohl vést k rozsáhlému konfliktu.
Zajímavé je, že přestože američtí představitelé anonymně potvrdili, že Joe Biden dal zelenou použití amerických střel tímto způsobem, sám prezident USA se přímému potvrzení vyhýbá. Pravděpodobně to oficiálně potvrdí až ve chvíli, kdy budou tyto zbraně nasazeny proti ruským a severokorejským jednotkám, které čelí ukrajinskému postupu v ruské oblasti Kursk.
Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu, která začala přesně před 1 000 dny, byla klíčovým tématem dvoudenního summitu G20 v Rio de Janeiru. Názory na válku a její ukončení však zůstávají rozdělené.
Spojené království, Spojené státy a další západní spojenci chtějí, aby Rusko prohrálo. Vladimir Putin, který čelí zatykači Mezinárodního trestního soudu kvůli podezření z válečných zločinů, se summitu nezúčastnil, ale má mezi účastníky své spojence, například Čínu. Další země, jako Indie, Brazílie nebo Saúdská Arábie, zaujímají neutrálnější postoj.
Zůstává také nezodpovězenou otázkou, co plánuje Donald Trump, až v lednu převezme úřad prezidenta USA. Sice slíbil rychlé ukončení války, ale nesdělil, jak toho hodlá dosáhnout.
Nejistota a neshody pravděpodobně povedou k tomu, že závěrečné komuniké summitu bude obsahovat jen velmi stručnou a obecnou zmínku o válce – a to pouze v případě, že se na ní shodnou všichni lídři.
Související
Může Putin rozpoutat třetí světovou? Expert odpověděl na otázku, která je opět na stole
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
válka na Ukrajině , Keir Starmer (labouristi) , rakety Storm Shadow
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Může Putin rozpoutat třetí světovou? Expert odpověděl na otázku, která je opět na stole
před 58 minutami
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 1 hodinou
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 1 hodinou
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 2 hodinami
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
před 3 hodinami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Ukrajina vypálila šest amerických raket ATACMS na zařízení v Brjanské oblasti na ruském území. Tento útok přichází po souhlasu administrativy prezidenta Joea Bidena, která Kyjevu povolila použít tyto zbraně s delším dosahem proti cílům uvnitř Ruska. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák