Britští poslanci vyšetřující skandál kolem poradenské firmy Cambridge Analytica přistoupili k mimořádnému kroku, když využili pravomoci parlamentu a donutili amerického podnikatele, aby jim odevzdal sadu interních dokumentů společnosti Facebook. Web deníku The Guardian v sobotu informoval, že zabavené materiály by mohly obsahovat citlivou komunikaci mezi vrcholnými manažery Facebooku týkající se rozhodování firmy o ochraně osobních informací uživatelů její sociální sítě.
Události kolem Cambridge Analytica, která se podvodným způsobem před lety dostala k datům 87 milionů facebookových uživatelů, vyšetřuje výbor britské Dolní sněmovny pro digitální svět, kulturu, média a sport (DCMS). Jeho předseda Damian Collins použil málokdy viděný mechanismus ve snaze získat dokumenty od zakladatele americké firmy Six4Three, která se v Kalifornii s Facebookem soudí kvůli selhání své aplikace vyvinuté pro stejnojmennou sociální síť.
Poslanci podle britských médií využili toho, že americký podnikatel přijel do Londýna. Do jeho hotelu údajně poslali pracovníka sněmovny dohlížejícího na pořádek v jednacím sále, aby mu tlumočil dvouhodinové ultimátum pro odevzdání dokumentů. "Když tak zakladatel softwarové firmy neučinil, byl podle všeho eskortován do parlamentu. Bylo mu řečeno, že mu hrozí pokuty a dokonce vězení, pokud by dokumenty nepředal," popsal The Guardian.
Zpravodajská společnost kroky poslaneckého výboru označila za "velmi neobvyklé". "Jsme v neprobádaném území. Toto je bezprecedentní krok, ale také je to bezprecedentní situace. Od Facebooku se nám odpovědí nedostalo a věříme, že dokumenty obsahují informace, na které se vztahuje velmi významný veřejný zájem," řekl poslanec Collins.
Jeho parlamentní výbor se kvůli skandálu kolem Cambridge Analytica opakovaně pokouší vyslechnout šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, ten však všechna pozvání odmítl. "Máme pro Facebook velmi závažné dotazy. Zavádějícím způsobem nás infomoval ohledně ruských aktivit na platformě a stran skandálu Cambridge Analytica neodpověděl, kdo o čem a kdy věděl," dodal Collins.
Kvůli problematické komunikaci s kalifornskou společností britští poslanci v rámci svého vyšetřování sáhli k málokdy vídanému postupu. Sada zabavených dokumentů, která obsahuje e-maily posílané mezi pracovníky Facebooku, podle Collinse zahrnuje informace o tom, jak společnost nakládá s daty uživatelů. Šéf výboru DCMS uvedl, že materiály již prošel a že se svými kolegy v příštích dnech probere další postup.
Zakladatel Six4Three citlivé dokumenty získal skrze právní postupy v rámci soudního sporu s Facebookem. Ten na zprávy o jejich zabavení v Londýně reagoval prohlášením, podle kterého se na informace vztahuje ochranné nařízení kalifornského soudu. "Požádali jsme výbor DCMS, aby je neprocházela a vrátila je Facebooku nebo jeho právním zástupcům. Další komentář nemáme," dodala firma.
Související

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
Facebook , Cambridge Analytica , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
před 52 minutami

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
před 1 hodinou

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
před 2 hodinami

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
před 3 hodinami

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno před 3 hodinami

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
před 4 hodinami

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
před 5 hodinami

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
před 6 hodinami

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
před 7 hodinami

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
před 8 hodinami

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
před 9 hodinami

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
před 11 hodinami

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
včera

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
včera

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
včera
Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.
Zdroj: Jakub Jurek