Ministerská předsedkyně Theresa Mayová musí uspět se svou dohodou o brexitu v parlamentním hlasování 11. prosince. V opačném případě hrozí, že se odchod Británie z Evropské unie, který má nastat za čtyři měsíce, změní v chaos.
Aby Mayová a její ministři souhlas získali, věnují pět dní debatám na toto téma v parlamentu. Zde budou muset překonat odpor poslanců z celého politického spektra a odrazit pokusy o změny, odložení či přímo neschválení jejího brexitového plánu.
Přinášíme základní informace o debatě a hlasování, jak o nich informovala agentura Reuters.
Kdo?
Debatovat bude 650 zvolených zákonodárců v Dolní sněmovně britského parlamentu. Mayová nemá dopředu zajištěnou většinu a Demokratická unionistická strana (DUP), malá severoirská strana, která většinou podporuje její vládu, dohodu odmítá.
Kdy?
Rozprava bude probíhat 4., 5., 6., 10. a 11. prosince. Každý den se bude debatovat maximálně osm hodin, přičemž začátek a konec jednotlivých debat se bude zřejmě den ode dne lišit.
Podle opoziční Labouristické strany má rozprava v poslední den skončit v 20:00 SEČ, kdy začne hlasování nejprve o pozměňovacích návrzích a následně o konečném návrhu.
Refusing to publish legal advice on #Brexit not only makes a mockery of the discredited mantra 'Take Back Control' but is an insult to Parliament and the people MPs represent.#StopBrexit#PeoplesVote
— Tom Brake MP (@thomasbrake) 3. prosince 2018
Co?
Diskutovat se bude o schválení návrhu, který konstatuje, že parlament schválil Smlouvu o odchodu (právní text o podmínkách odchodu) a politické prohlášení načrtávající, jaký dlouhodobý vztah bude mít Británie s EU.
Jaké jsou pozměňovací návrhy?
Zákonodárci budou moci před rozpravou předložit písemné pozměňovací návrhy k vládnímu plánu. Předseda Dolní sněmovny John Bercow umožnil podání maximálně šesti pozměňovacích návrhů v poslední den rozpravy. Hlasovat se o nich bude, pokud se je předkladatelé nerozhodnou stáhnout.
Pokud budou pozměňovací návrhy schváleny, vláda se jimi nebude muset řídit, bude pro ni ale politicky složité je ignorovat a mohly by naopak určovat další kroky Mayové.
Pozměňovací návrhy, o nichž se bude pravděpodobně hlasovat, zahrnují uložení vládě, aby souhlasila s druhým referendem, či úpravu podmínek dohody tak, aby Británie zůstala v celní unii.
Labouristická strana podala pozměňovací návrh, který má za cíl zabránit vládě, aby za žádných okolností neopustila EU bez smlouvy o odchodu a že vláda předtím musí zvážit veškeré alternativy.
Ministři se obávají, že pokud bude některý z pozměňovacích návrhů schválen, zabrání to tomu, aby byla dohoda ratifikována. Konečné hlasování by totiž poté nemuselo poskytnout z právnického pohledu jasný a nesporný souhlas s Mayové plánem.
O pozměňovacích návrzích se bude hlasovat před rozhodujícím hlasováním o schválení původního návrhu. To znamená, že Mayová musí zvítězit v řadě hlasování, nikoliv pouze v tom posledním. Každé z těchto dílčích hlasování má přitom potenciál její plán zhatit.
Jak bude vyhlášen výsledek?
Až skončí rozprava, předseda Dolní sněmovny se tradičně zeptá stoupenců každého pozměňovacího návrhu, aby zvolali Ano. Následně vyzve jeho odpůrce, aby zvolali Ne. Pokud některý ze zákonodárců zvolá Ne, předseda si vyžádá formální hlasování.
Hlasování bude probíhat mimo dosah kamer a přihlížejících. Poslanci se zvednou a odejdou dveřmi na jedné, či druhé straně komory. Když skončí sčítání, což může trvat až čtvrt hodiny, poslanci se vrátí do sálu.
Čtyři jmenovaní poslanci pověření sčítáním hlasů se shromáždí před předsedou a jeden z nich přečte nahlas výsledek.
Až proběhne hlasování o všech pozměňovacích návrzích, přijde na řadu hlavní návrh podle stejného postupu.
Co když Mayová prohraje?
Zákon stanoví, že pokud je dohoda odmítnuta, ministři mají 21 dní na oznámení, jak budou dále postupovat. Vláda dříve uvedla, že pokud bude smlouva zamítnuta, Británie odejde z EU bez dohody. Ve skutečnosti si by si však nejistota v páté největší ekonomice světa a nepříznivá reakce finančních trhů vyžádala daleko rychlejší reakci.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , Velká Británie , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
před 28 minutami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 1 hodinou
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 2 hodinami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 2 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 2 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 3 hodinami
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 4 hodinami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 5 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.
Zdroj: David Holub