Střelba ve Štrasburku očima svědků: Panika, chaos. Lidé prchali na všechny strany

Střelec, který včera ve Štrasburku zabil 3 lidi a 12 dalších zranil, je prozatím na útěku. Teroristický motiv činu úřady zatím nepotvrdily. Postupně se objevuje stále více svědectví od lidí, kteří se v místě útoku nacházeli. Pátrání po pachateli pokračuje.

Včerejší útok ve Štrasburku si vyžádal 3 mrtvé a 12 zraněných. Podle dostupných informací je 8 lidí ve vážném stavu a střelec prozatím na útěku. Francouzská média identifikovala pachatele jako 29letého Chekatta Cherifa narozeného ve Štrasburku. Bezpečnostním složkám byl znám pro předchozí kriminální delikty a včera dopoledne se ho prý neúspěšně pokusily zadržet v jeho bytě. Zatčení mělo souviset s loupeží, během razie pak policie v bytě nalezla granát.

Podle informací deníku The Guardian byl útočník veden na takzvaném „fiche S“ seznamu jako možná bezpečnostní hrozba. Takové osoby mohou být bezpečnostními složkami sledovány, samotné umístění na seznam však není důvodem pro jejich zatčení. Od roku 1969, kdy byl „fiche S“ zaveden, se na něm objevilo téměř 400 000 jedinců.

Vedle podezřelých islamistických radikálů se jednalo také o různé zločince a mafiány ale i levicové a pravicové radikály a environmentální aktivisty. Mezi vedenými osobami jsou lidé, kteří například „pouze“ navštěvují džihádistické webové stránky, ale i skutečně nebezpeční jedinci.

The Guardian uvádí, že byl útočník vybaven automatickou puškou. Tomu napovídá i svědectví místního novináře Brouna Poussarda, které zveřejnil na svém twitteru. Podle něj se nejprve ozvaly jeden nebo dva výstřely a potom mnoho další „dávek“. Francouzská televize BFM TV citovala dalšího svědka, jednoho z tamních obchodníků. „Ozvaly se výstřely a lidé se rozprchli na všechny strany. Trvalo to asi deset minut.“

Yoann Bazard, který poblíž místa útoku bydlí, řekl, že nejprve slyšel „dva nebo tři výstřely“ a křik. Když se podíval z okna, viděl všude utíkající lidi. „Potom jsem zavřel okenici. A po chvíli jsem slyšel další výstřely, tentokrát blíže. To se opakovalo ještě asi dvakrát nebo třikrát.“ Podle dalších svědků útočník nejprve několikrát vystřelil a pak postupoval ulicí dál, kde znovu začal střílet.

Objevují se stále nové výpovědi svědků celého útoku. Doris Manou, která pracuje v Evropském parlamentu, řekla pro server Euronews.com, že v době střelby zrovna procházela kolem vánočních trhů. „Viděla jsem, jak se k nám blíží vojáci a míří na lidi v davu zbraněmi. Všichni začali utíkat, já zpanikařila a také jsem utekla.“

Stephan, místní módní bloger, zase na svém twitteru uvedl, že kulky zasáhly zeď pouhých deset metrů před ním. „Bydlím hned nedaleko. Všude bylo plno zmatených turistů, tak jsem je pustil k sobě do bytu,“ řekl později v telefonickém rozhovoru pro Euronews.

BBC zase získala vyjádření přímého svědka útoku, který poskytoval jedné z obětí první pomoc. „Uslyšel jsem dvě rány, které jsem nejdříve považoval za petardy. Ukázalo se, že šlo o opravdové výstřely,“ řekl Pater Fritz. „Když jsem zahnul za roh, uviděl jsem lidi, kteří z místa utíkali. Na zemi také leželo tělo jednoho muže. Byl to turista z Thajska se svojí partnerkou, která naštěstí nebyla zraněna. Odtáhli jsme ho do blízké restaurace a začali s resuscitací. Ani po 45 minutách se nám ho však nepodařilo oživit.“

#Strasbourg Footage of shooting pic.twitter.com/wULDEVIxIj

— Cremig (@cremigtweets) 11. prosince 2018

Na internetu se také téměř okamžitě po útoku začaly objevovat konspirační teorie. Podle jedné měl například útok odlákat pozornost od protestů žlutých vest a pomoci tak vládě a prezidentu Macronovi „uklidnit“ situaci.

Francouzské bezpečnostní složky zatím neznají střelcův motiv. Česká televize uvádí, že přestože vyšetřování převzalo protiteroristické oddělení pařížské prokuratury, není podle ministerstva vnitra jisté, že měl útok teroristický motiv. Pátrání po pachateli, který byl pravděpodobně během přestřelky s hlídkujícími vojáky také poraněn, nadále pokračuje.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie střelba ve Štrasburku (11. 12. 2018)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy