Vystoupení Spojeného království z EU zřejmě skutečně nebude takovou procházkou růžovým sadem, jak si britští euroskeptici v červnu 2016 nalhávali. S blížícím se datem jeho uskutečnění strmě stoupá počet firem, které se chystají opustit britský trh. Nejpravděpodobnějším důvodem jsou obavy z tvrdého brexitu. Ohrozit to může tisíce pracovních míst a Velké Británii hrozí vysoká nezaměstnanost a ekonomický kolaps. Informoval o tom server Politico.eu.
Například japonská automobilka Honda se rozhodla, že do roku 2022 zavře veškeré své výrobní závody ve Swindonu, ve Wiltshiru. To znamená nejen propuštění 3 500 jejích zaměstnanců, ale i ohrožení zakázek malých a středních firem v jižní Anglii, které jsou z velké většiny závislé na distribuci a servisu automobilů Honda. Příznivci setrvání v EU (remainers) by dnes mohli slavit. Vládnoucí konzervativci před referendem o vystoupení z EU tvrdili, že pouze šíří zbytečnou atmosféru strachu, a že ani odchod z jednotného trhu nepovede k odchodu velkých společností z Británie.
Nyní se ukazuje, jak moc se mýlili. Britská premiérka Theresa Mayová, která se roky snaží docílit smlouvy mezi Londýnem a Bruselem, jež by byla výhodná pro obě strany, může dělat, co chce, ale její nekompromisní přístup při vyjednávání z EU už sklidil své ovoce. Velká Británie není zahraničními investory vnímána jako bezpečná a lukrativní. Naopak jiné země se okamžitě chopily příležitosti. Nizozemská vláda už slíbila, že zpřístupní svůj trh 42 firmám odcházejícím z Velké Británie a s dalšími 250 jedná.
Konzervativci: S brexitem to nesouvisíVládnoucí konzervativci si odchod automobilky Honda odmítají dávat do souvislosti s brexitem a tvrdí, že se jedná pouze o globální trend, k němuž by došlo bez ohledu na to, zda se Velká Británie chystá, či nechystá vystoupit z EU. Tohoto názoru je například britský konzervativní poslanec Justin Tomlinson zastupující Severní Swindon, ale i zahraniční tajemník Jeremy Hunt, podle něhož za masových odchod velkých firem z britského trhu může ekonomická nejistota.
S tím však nesouhlasí nejen labouristé, ale i další opoziční strany. Liberální demokrat Tom Brake uvedl, že konzervativní vláda pouze strká hlavu do písku před reálnými problémy, případně žije mimo realitu a nechce si prostě připustit, že brexit skutečně výrazně poškodí britský průmysl. Předseda labouristů Jeremy Corbyn je zase toho názoru, že vláda bagatelizuje následky britské existence mimo EU.
Fakta hovoří spíš ve prospěch opozice. Konzervativní poslanci sice trvají na tom, že mezi odchodem Hondy z britského trhu a brexitem neexistuje kauzální vztah, ale pravda je jiná. Jak jinak by šlo vysvětlit, že si Japonsko vyjednalo s EU výrazné snížení celních sazeb na své zboží, a že obecně veškerý svůj obchod momentálně směřuje na ní? Pro Hondu je mnohem výhodnější vyvážet do EU, než čekat, zda na její produkty vyrobené ve Velké Británii nebudou uvalená vysoká cla.
Firmy opouštějící britský trhAirbus: Společnost, která zaměstnává 14 tisíc lidí, zamýšlí opustit britský trh v případě tvrdého brexitu. Alespoň tak to uvedla její ředitelka Katherine Bennettová, podle níž by vystoupení z EU bez dohody bylo katastrofální, přičemž nejhůř by se s tím vypořádal právě průmysl. V případě, že by k takovému scénáři došlo, musel by se Airbus poohlédnout po jiné zemi, která by projevila zájem zpřístupnit svůj trh výrobci letadel.
Ford: Představitelé firmy jasně uvedli, že dlouhodobé cíle EU týkající se emisí oxidu uhličitého jsou pro ně natolik lákavé, že skutečně zvažují odchod z britského trhu. K tomu by však nemuselo dojít, nebyl-li by na pořadu dne brexit bez dohody (no deal). V případě, že by Ford uzavřel své výrobní závody, bylo by nezaměstnaných 13 tisíc lidí, zaměstnaných v této automobilce.
Jaguar: Společnost zaměstnává 39 tisíc lidí v celé Velké Británii a v rámci úspory nákladů už propustila 4 500 zaměstnanců. Taktéž plánuje, že by přesunula své výrobní závody do EU, konkrétně na Slovensko.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , Theresa Mayová , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 38 minutami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
před 1 hodinou
Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní
před 1 hodinou
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ
před 1 hodinou
Pařížská dohoda není mrtvá, nemůžeme ale nechat planetu shořet, varuje Měsícová
před 1 hodinou
Počasí, jaké jsme si nikdy neuměli představit. Přináší smrt a zkázu napříč kontinenty, varují vědci
před 2 hodinami
Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?
před 3 hodinami
Počasí se příští víkend nečekaně oteplí
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
včera
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
včera
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
včera
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
včera
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.
Zdroj: Libor Novák