Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní háček

Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají evropské trhy jako vhodné odbytiště, v opačném směru mezinárodní spolupráce příliš nefunguje. Čísla mezinárodního obchodu hovoří, že úplně stejně je na tom ve vztahu k Číně český byznys.

"Made in China" je ekonomický pojem, který plynule přešel do evropské kultury a je i terčem řady anekdot. Jenže pro obyvatele Evropské unie častý kontakt s četnou frází umístěnou na čínských výrobcích není vždy zcela výhodný. 

Část evropských zemí dlouhodobě volá pro požadavku určité reciprocity. Zatímco Číňané mají v Evropě plošné akvizice, naopak Čína povoluje maximálně 49 % podíl evropských investic v čínských společnostech. Dlouhodobě po určité úpravě obchodních vztahů volá i příznivec volného trhu francouzský prezident Emmanuel Macron.

Na právní úpravu určité reciprocity Číny a EU slyší i Evropská komise, ovšem snahu o právní regulaci dlouhodobě blokovala Velká Británie a skandinávské země. Vzhledem k brexitu však doposud výrazný hlas Britů již pravděpodobně v evropské komisi nebude zaznívat.

Problematika je zajímavá i pro Českou republiku. Navzdory politickým frázím prezidenta Zemana a některých politických stran (SPD, KSČM) Čína není pro českou ekonomiku zcela výhodným partnerem.

Spolupráci s Hradem protežovanými zeměmi Ruskem a Čínou z ekonomického hlediska rozebíral server Globe24.cz. "Obecně jsou obě teritoria velmi malými partnery pro náš export. ČR má velký podíl exportu na HDP - 80% - tj. je velmi závislá na zahraničních trzích. Absolutní většina exportu směřuje na náročné západní trhy a z toho asi 85% do EU. Takže EU je daleko nejvýznamnější český exportní trh. Do Ruska exportujeme jen asi 2% našeho exportu a do Číny ještě méně. V rámci importu jsou čísla vyšší - byť pro Ruskou Federaci nejde ani o 4% našich importů - převážně se jedná o suroviny. Čína je proti tomu významný importní partner s asi 12% podílem. Obecně bych řekl, že tyto země potřebují spíše nás, než my je, protože saldo obchodní bilance máme negativní," uvedl pro sesterský web Globe24.cz ekonom z Masarykovy univerzity Libor Žídek.

V řeči čísel je import z Číny do Česka zhruba desetinásobný oproti českému exportu do Číny. Konkrétně dovoz z Číny za rok 2018 činil podle statistik Ministerstva průmyslu a obchodu  568 039 mil. Kč a vývoz z Česka činil pouze 56 137 mil. Kč. Pomineme-li drobný meziroční pokles vývozu exportně orientované české ekonomiky, jedná se o velmi nerovné partnerství a v těchto ohledech i nevýhodné.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Emmanuel Macron Brexit Ekonomika Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 5 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 12 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu

Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy