Tisíc dnů po referendu o brexitu a devět dní před plánovaným vystoupením Británie z EU stále není jasné, jak, kdy a zda vůbec země osmadvacítku opustí, konstatuje politoložka Brigid Laffanová v komentáři pro server The Guardian. Profesorka z European University Institute vysvětluje, že nálady v Bruselu a členských státech EU zůstávají stejné, ale dochází zde trpělivost s Theresou Mayovou a jejím vládním kabinetem.
Míč je na britské straně
I ty členské státy EU, které jsou vůči Británii tradičně přátelské, zostřily svá stanoviska, poukazuje odbornice. Dodává, že převažující názor zní, že míč je jednoznačně na britské straně, která musí najít cestu ze současné bouřlivé situace.
Londýn požádal EU o prodloužení článku 50, přičemž s ohledem na politický a ústavní zmatek v Británii tato žádost představuje pro Brusel značné dilema, deklaruje akademička. Soudí, že existují velké obavy, aby "brexitový virus" neinfikoval běžné fungování unie, k čemuž zatím nedošlo.
"EU od počátku preferovala řízený odchod Spojeného království s cílem minimalizovat škody pro evropské členské státy, občany a firmy," píše Laffanová. Doplňuje, že z tohoto důvodu bude vyhlídka na chaotický brexit bez dohody značně ovlivňovat další jednání unijních politiků o této otázce.
Rozhodnutí bude skutečně úkolem pro vrcholné politiky, jelikož Evropská rada obdržela žádost Theresy Mayové pouhý den před svým zasedáním, což na důvěře příliš nepřidává, konstatuje profesorka. Připomíná, že předseda Evropské rady Donald Tusk objížděl metropole členských zemí, aby zde tlumil vášně, zatímco hlavní vyjednavač sedmadvacítky v otázce brexitu Michel Barnier již promluvil o možných podmínkách odkladu.
Barnier svým projevem Londýnu naznačil, jaké faktory mohou ovlivnit rozhodnutí EU, domnívá se expertka. Klíčová zpráva podle ní zní, že unie bude žádat větší transparentnost, konkrétní plán a strategii, nikoliv pouhé odkládání problému, stejně jako jasnou proceduru pro schválení finální dohody britským parlamentem.
"Otázka, zda umožnit odklad, zahrnuje množství vzájemně provázaných rozhodnutí," míní Laffanová. Vysvětluje, že nejde jen o volbu, zda na odklad přistoupit, ale za jakých podmínek a na jak dlouho, přičemž s ohledem na nestabilní situaci v Británii jsou všechny možnosti rizikové.
Skepse je na místě
Mayová avizovala, že nemá zájem na dlouhém odkladu, což může znamenat, že brexit by měl proběhnout ještě před letošními volbami do Evropského parlamentu, případně před jeho prvním zasedáním v novém složení, které proběhne 2. července, uvádí politoložka. Domnívá se, že taková možnost může být pro Brusel atraktivní, jelikož odpadá problém s účastí Británie ve zmíněných volbách.
Barnier v úterý ovšem naznačil, že evropští lídři budou pečlivě zvažovat, zda prodloužení lhůty nějak posílí šance, že britský parlament nakonec brexitovou dohodu schválí, poukazuje odbornice. Soudí, že krátký odklad může paradoxně zvýšit nebezpečí tvrdého brexitu, jelikož by umožnil jeho zastáncům pouze zdržovat, neznamenal větší pobídku pro opoziční labouristy k hledání širšího konsensu, ani neposkytoval prostor, aby v Británii vznikla alternativní politická strategie.
Jádrem takového odkladu by bylo pouze zamezení tvrdému brexitu 29. března a poskytnutí delšího času Mayové, aby protlačila již dojednanou dohodu britským parlamentem, vysvětluje profesorka. Zdůrazňuje, že s ohledem na dvě předchozí neúspěšná hlasování, je na místě být vůči takovému scénáři skeptický.
"Delší prodloužení, řekněme do devíti měsíců, otevírá prostor pro změnu směřování, zmírnění britských nepřekročitelných linií, vedoucímu k měkčímu brexitu, nebo referendu o dohodě, či setrvání (v EU)," pokračuje politoložka. Připomíná, že pokud by Británie zůstala v EU i po 2. červenci, musela by se účastnit voleb do Evropského parlamentu se vším, co to přináší - země by také zůstala členem unie při sestavování příští Evropské komise a účastnila se delikátních diskuzí o budoucím evropském rozpočtu.
Evropští lídři nebudou mít na dnešním zasedání dostatek informací, aby přijali definitivní rozhodnutí ohledně britské žádosti, očekává odbornice. Míní, že takové rozhodnutí nepadne dříve než příští týden, tedy doslova za minutu dvanáct.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Theresa Mayová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
před 2 hodinami
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno před 3 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 3 hodinami
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 3 hodinami
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 5 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 6 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 6 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 7 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 8 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 9 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 10 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 11 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 12 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 13 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.
Zdroj: Libor Novák