Po referendu o členství Británie v Evropské unii se mnozí obávali řetězové reakce, která by už tak nahlodanou jednotu bloku zcela rozbila. Jenže téměř tři roky poté, co se Britové rozhodli odejít, je efekt opačný, píše britský server The Telegraph. Rétoriku ohledně opuštění EU v posledních letech zmírnili politici v Itálii, Francii i České republice.
Referendum z června 2016 se zpočátku jevilo jako uvolněná nitka, která by mohla Evropu rozpárat, brexit ale ostatní země nepostrčil ke snaze unii opustit. Pravicová populistická hnutí napříč starým kontinentem, která v minulosti prosazovala odchod z unie, místo toho před volbami do Evropského parlamentu v drtivé většině případů hovořila o reformování zevnitř skrze novou alianci euroskeptických stran.
Lídrem této snahy je italský ministr vnitra a šéf strany Liga Matteo Salvini. Volání po odchodu z unie u něj nahradilo stanovisko, že s vnímanou dominancí liberalismu v Bruselu je třeba bojovat uvnitř unijních institucí. Když v dubnu ohlašoval plán sjednotit krajně pravicové strany Evropy, zmiňoval Salvini "rozšiřování rodiny" stran s jinou představou o Evropě a práci na "novém evropském snu".
Na britské referendum o brexitu však reagoval v tom smyslu, že Itálie bude Británii rychle následovat. "Srdce, rozum a hrdost zvítězili nad lžemi, výhrůžkami a vydíráním. Děkujeme, Spojené království, teď jsme na řadě my," napsal na twitteru bezprostředně po oznámení výsledku.
Podobným vývojem prošla vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová. V létě roku 2015 šéfka Národního shromáždění (tehdy Národní fronta) řekla: "Když se mi nepodaří s EU dojednat něco, po čem toužím, pak požádám Francouze, aby z EU odešli. A potom mi budete moci říkat Madame Frexit."
Zlom v jejím přístupu nastal po prohraných prezidentských volbách roku 2017. Už nevolá po "frexitu" ani po vystoupení Francie z eurozóny. Názorový posun zdůvodňuje vzestupem skupiny populistických stran. "Skončila naše izolace v rámci Evropy. Neměli jsme moc na výběr, museli jsme se (unii) buď přizpůsobit, nebo z ní odejít. Teď ale máme spojence," řekla minulý měsíc.
Od prosazování odchodu z EU ve prospěch "reformování zevnitř" upustily také protiimigrační strany v Německu, Nizozemsku nebo Švédsku. Například třetí nejsilnější uskupení německého parlamentu Alternativa pro Německo (AfD) na začátku roku přehodnotilo avizovaný plán jít do eurovoleb s programem "dexitu", pakliže by nedošlo na radikální reformu EU. "Chceme Evropskou unii a Evropský parlament reformovat, aniž bychom je zničili," řekl předseda AfD Jörg Meuthen.
V České republice, v minulosti označované za nejvíce euroskeptickou zemi Evropy, je příkladem popisovaného jevu strana Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. "Chceme odejít stejně jako Británie a chceme referendum o členství v EU," řekl Okamura serveru The Telegraph v roce 2017.
V poslední době však lídr krajně pravicové strany vyjádřil přesvědčení, že "Evropský parlament je jediným místem, kde můžeme Evropu změnit". "Bojujeme za to, aby Evropa zůstala evropská, s evropskými hodnotami," prohlásil Okamura letos na tiskové konferenci po boku Le Penové.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
před 1 hodinou
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
před 2 hodinami
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
před 3 hodinami
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 4 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 5 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 6 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 7 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 8 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 9 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 10 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 11 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 12 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech.
Zdroj: Jan Hrabě