Janukovyč: Černobylský reaktor stále ohrožuje Evropu

Kyjev - Černobylský reaktor je pro Evropu stále vážnou hrozbou, prohlásil v pondělí, v den 24. výročí nejhorší jaderné havárie na světě, ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Jak v pondělí informuje server Dziennik.pl, Kyjev nemá peníze na vybudování nového sarkofágu kolem poškozeného reaktoru.

Janukovyč oznámil, že chybí asi 400 milionů eur (zhruba 10,1 miliardy korun). Hlavní nebezpečí podle něj představuje výbuchem poškozený čtvrtý reaktor v již nefunkční jaderné elektrárně.

"Dokud se nevybuduje nový sarkofág, který bude reaktor chránit, v ohrožení bude nejen Ukrajina, ale i naši sousedé v Rusku a Bělorusku i další evropské země," uvedl Janukovyč během návštěvy Černobylu.

Podle výsledků průzkumu zveřejněných v pondělí černobylskou jadernou elektrárnu považuje za hrozbu více než 80 procent Ukrajinců, přičemž čtvrtina respondentů uvedla, že výbuch v Černobylu považuje za "tragédii ukrajinského národa".

Výbuch reaktoru černobylské jaderné elektrárny ležící u města Pripjať, 18 kilometrů severozápadně od Černobylu, 16 kilometrů od hranic Ukrajiny a Běloruska a asi 110 kilometrů od ukrajinského hlavního města Kyjeva, zamořil zhruba 100 000 kilometrů čtverečních povrchu. Vyžádal si evakuaci a přesídlení asi 200 000 lidí.

Nejhorší škody utrpělo Bělorusko, na nějž se sneslo asi 60 procent radioaktivního spadu, který zamořil zhruba čtvrtinu jeho území.

Radioaktivní oblak se dostal nad Skandinávii, střední Evropu i na jih starého kontinentu - do Řecka a Itálie.

Odborníci stále nedokázali spočítat, kolik obětí si katastrofa vyžádala. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) počet úmrtí na rakovinu vyvolanou radioaktivním spadem po výbuchu v elektrárně může dosahovat až 9 000. Ekologické organizace ovšem tvrdí, že lidí postižených radioaktivním spadem z Černobylu je několik set tisíc.

Výbuch čtvrtého reaktoru černobylské jaderné elektrárny 26. dubna 1986 je dosud nejhorší havárií v historii jaderné energetiky a zatím jedinou havárií sedmého, nejvyššího stupně podle mezinárodní stupnice "jaderných událostí" (INES).

Katastrofální exploze v 1:23:58 místního času odtrhla víko reaktoru a způsobila požár, který vyústil v sérii dalších explozí a roztavení jádra reaktoru. Tragédie se připisuje špatné konstrukci reaktoru typu RBMK-1000 a chybám, které udělali operátoři, když porušili mnohé procedury nezbytné k zajištění bezpečného fungování elektrárny.

Stejně jako při havárii v americké jaderné elektrárně Three Mile Island podle odborníků ke katastrofě přispěla i skutečnost, že operátoři nebyli dostatečně proškoleni a neznali mnohé z charakteristik reaktoru.

Sovětské vedení v čele s Michailem Gorbačovem se zpočátku snažilo katastrofu utajit. První důkazy o ní pocházejí ze Švédska. Pracovníci tamní Forsmarkské jaderné elektrárny, která leží zhruba 1100 kilometrů od Černobylu, našli 27. dubna 1986 jaderné částice na svém oblečení a začali pátrat po zdroji radioaktivity. Když Švédové zjistili, že není v jejich jaderných elektrárnách, pozornost se obrátila na západní část tehdejšího Sovětského svazu.

Obyvatelé Kyjeva se ale 1. května 1986 vydali na obvyklé prvomájové manifestace, protože o katastrofě nic nevěděli.

Související

Volodymyr Zelenskyj Komentář

Zelenského mistrovská diplomacie. „Vítězný“ plán je třeba vnímat úplně jinak

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zamířil na Valné shromáždění OSN v New Yorku s jasným záměrem – představit šéfovi Bílého domu Joeovi Bidenovi „vítězný plán“. Ten se ale zdá silně nadsazený a je možné, že to Ukrajina dělá záměrně. Rusko totiž nemůže odmítnou všechny její požadavky, na což Kyjev spoléhá.

Více souvisejících

Ukrajina jaderné elektrárny

Aktuálně se děje

včera

včera

Miroslav Krobot ve filmu Konec světa režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámův Konec světa osciluje mezi Svěrákem a nezvládnutým vyprávěním

Je to sotva něco málo přes půl roku od premiéry snímku Sucho a Bohdan Sláma do českých kin přichází s dalším filmem. Ačkoli opět rozplétá složité rodinné vztahy, tentokrát děj zasazuje na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve své podstatě jde o nejvíce atypický režisérův film, jehož podnětnost paradoxně nejvíce spočívá v rozpačitosti.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

včera

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

včera

včera

SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Libanonu

Izrael se bude snažit co nejrychleji ukončit případnou pozemní ofenzívu proti proíránskému hnutí Hizballáh v Libanonu, uvedl v pátek nejmenovaný představitel izraelských bezpečnostních složek. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Začalo druhé kolo senátních voleb

Dnes odpoledne začalo v Česku druhé kolo senátních voleb. Volební místnosti se otevřely ve 14:00 a voliči budou moci hlasovat do 22:00. Další možnost odevzdat svůj hlas budou mít ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. K hlasování je nutné mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komise mohla ověřit totožnost voliče.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zelenskyj se v USA setkal s Harrisovou. Chce se s ním potkat i Trump

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová ve čtvrtek ve Washingtonu ujistila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o „neochvějné podpoře lidu Ukrajiny.“ Mezitím Donald Trump oznámil, že se v pátek v New Yorku setká s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy