Londýn - Světová zdravotnická organizace (WHO) předpovídá prudký růst případů rakoviny. Podle jejích odhadů v příštích 20 letech stoupne počet nemocných ročně o 70 procent, na 24 milionů. Polovině z případů by se ale dalo předejít, protože velká část onemocnění souvisí se špatným životním stylem.
Za velké viníky onemocnění se označuje alkohol, tabák a obezita, což jsou faktory, které může člověk ovlivnit. Teď je ročně diagnostikováno nově 14 milionů případů rakoviny, do roku 2025 jich bude dle prognóz 19 milionů a do roku 2032 pak 24 milionů. Nejvíc nových nemocných má být v rozvojovém světě.
V roce 2008 bylo diagnostikováno 12,7 milionu nových případů rakoviny, o čtyři roky později už 14,1 milionu a z toho 8,2 milionu osob zemřelo. Na ČR připadá ročně téměř 80.000 nových případů rakoviny, 27.000 pacientů zemře.
Ředitel mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny ve WHO Chris Wild řekl agentuře Reuters, že náklady na léčbu rakoviny se začínají vymykat kontrole, a to i v bohatých státech. "Je mimořádně důležité přikročit k prevenci, a to se zatím podceňuje," řekl.
WHO vydává celosvětovou zprávu o rakovině zhruba po pěti letech. Na té nejnovější se podílelo 250 vědců ze 40 zemí. K ovlivnitelným příčinám rakoviny se v ní řadí kouření, infekce, alkohol, obezita s nedostatkem pohybu, radiace ze slunce i zdravotnických skenerů, znečištěný vzduch a také pozdní mateřství stejně jako případy malého počtu dětí a nekojení.Třetina účastníků jednoho průzkumu provedeného světových fondem pro výzkum rakoviny v Británii se domnívá, že hlavní příčinou rakoviny jsou genetické předpoklady, přitom genetické příčiny má jenom desetina případů. Manažerka fondu Amanda McLeanová považuje za znepokojující, jak málo lidí si uvědomuje, že je možné riziko onemocnění snížit.
Podle britského výzkumu by v Británii bylo možné třetině případů nejběžnějších forem rakoviny předejít, kdyby si lidé udržovali přiměřenou váhu, jedli zdravě a pravidelně se pohybovali. Ke zdravé stravě se řadí zelenina, ovoce a celozrnné pečivo. Omezit se má alkohol, červené maso a masné pokrmy z rychlých jídelen.
Nový zabiják v Česku - rakovina střev
Nejčastějším nádorovým onemocněním u žen je rakovina prsu. V ČR připadne toto onemocnění na 95 ze 100 tisíc žen. Rakovina prsu je také nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění a ve věkové skupině 40 až 49 let nejčastější příčinou smrti v ženské části populace vůbec. Rakovina plic je zase nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů. V přepočtu je asi 100 pacientů s karcinogenem plic na 100 tisíc obyvatel.
Česká republika se nachází na páté příčce v celosvětové „incidenci" kolorektálního karcinomu (tj. počtu každoročně nově zjištěných případů). A při hodnocení tzv. „mortality" (tj. kolik pacientů v důsledku tohoto onemocnění za rok zemřelo) jsme na místě třetím.
V Evropě je kolorektální karcinom nejčastější na Slovensku a v Maďarsku, ČR zaujímá smutné třetí místo, přičemž rozestupy mezi jednotlivými zeměmi nejsou velké. Společně s nádory prsu, plic, prostaty a žaludku patří kolorektální karcinom mezi 5 nejčastějších nádorových onemocnění vůbec.
U mužů představuje třetí nejčastější nádor hned za karcinomy prostaty a plic. U žen zaujímá kolorektální karcinom druhou příčku po nádorech prsu.
Ročně je v ČR diagnostikováno více než 8 000 nových případů rakoviny tlustého střeva a konečníku, přibližně 5 000 pacientů pak v důsledku tohoto onemocnění každý rok zemře. Většina pacientů je starších 50-ti let.
Toto jsou však údaje jen o nově diagnostikovaných případech. Budeme-li se ptát, kolik lidí s tímto onemocněním v různém stádiu vývoje celkem v ČR žije, dojdeme k číslu 52 700 nemocných. Tedy přibližně každý 190. obyvatel ČR (budeme-li počítat i novorozence a děti) se léčí s rakovinou tlustého střeva či konečníku!
Počet nově diagnostikovaných pacientů od 70-tých let minulého století strmě narůstal, ke stabilizaci došlo až kolem roku 2002. Důvodů je hned několik – uveďme např. zlepšení diagnostiky díky časnějšímu vyhledávání nádoru, plus celkové „stárnutí" populace.
Co se týče rozložení výskytu kolorektálního karcinomu v ČR, aktuálně jsou nejvíce postiženy kraje: Plzeňský, Jihočeský a Praha. Naopak nejméně častý výskyt tohoto onemocnění byl zaznamenán v kraji Pardubickém a Zlínském, informuje server rakovinastrev.cz.
Související
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
WHO (Světová zdravotnická organizace) , rakovina , Zdravotnictví
Aktuálně se děje
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
včera
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
včera
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
včera
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
včera
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
24. prosince 2024 21:57
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
24. prosince 2024 20:30
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
24. prosince 2024 19:45
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě