Londýn - Světová zdravotnická organizace (WHO) předpovídá prudký růst případů rakoviny. Podle jejích odhadů v příštích 20 letech stoupne počet nemocných ročně o 70 procent, na 24 milionů. Polovině z případů by se ale dalo předejít, protože velká část onemocnění souvisí se špatným životním stylem.
Za velké viníky onemocnění se označuje alkohol, tabák a obezita, což jsou faktory, které může člověk ovlivnit. Teď je ročně diagnostikováno nově 14 milionů případů rakoviny, do roku 2025 jich bude dle prognóz 19 milionů a do roku 2032 pak 24 milionů. Nejvíc nových nemocných má být v rozvojovém světě.
V roce 2008 bylo diagnostikováno 12,7 milionu nových případů rakoviny, o čtyři roky později už 14,1 milionu a z toho 8,2 milionu osob zemřelo. Na ČR připadá ročně téměř 80.000 nových případů rakoviny, 27.000 pacientů zemře.
Ředitel mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny ve WHO Chris Wild řekl agentuře Reuters, že náklady na léčbu rakoviny se začínají vymykat kontrole, a to i v bohatých státech. "Je mimořádně důležité přikročit k prevenci, a to se zatím podceňuje," řekl.
WHO vydává celosvětovou zprávu o rakovině zhruba po pěti letech. Na té nejnovější se podílelo 250 vědců ze 40 zemí. K ovlivnitelným příčinám rakoviny se v ní řadí kouření, infekce, alkohol, obezita s nedostatkem pohybu, radiace ze slunce i zdravotnických skenerů, znečištěný vzduch a také pozdní mateřství stejně jako případy malého počtu dětí a nekojení.Třetina účastníků jednoho průzkumu provedeného světových fondem pro výzkum rakoviny v Británii se domnívá, že hlavní příčinou rakoviny jsou genetické předpoklady, přitom genetické příčiny má jenom desetina případů. Manažerka fondu Amanda McLeanová považuje za znepokojující, jak málo lidí si uvědomuje, že je možné riziko onemocnění snížit.
Podle britského výzkumu by v Británii bylo možné třetině případů nejběžnějších forem rakoviny předejít, kdyby si lidé udržovali přiměřenou váhu, jedli zdravě a pravidelně se pohybovali. Ke zdravé stravě se řadí zelenina, ovoce a celozrnné pečivo. Omezit se má alkohol, červené maso a masné pokrmy z rychlých jídelen.
Nový zabiják v Česku - rakovina střev
Nejčastějším nádorovým onemocněním u žen je rakovina prsu. V ČR připadne toto onemocnění na 95 ze 100 tisíc žen. Rakovina prsu je také nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění a ve věkové skupině 40 až 49 let nejčastější příčinou smrti v ženské části populace vůbec. Rakovina plic je zase nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů. V přepočtu je asi 100 pacientů s karcinogenem plic na 100 tisíc obyvatel.
Česká republika se nachází na páté příčce v celosvětové „incidenci" kolorektálního karcinomu (tj. počtu každoročně nově zjištěných případů). A při hodnocení tzv. „mortality" (tj. kolik pacientů v důsledku tohoto onemocnění za rok zemřelo) jsme na místě třetím.
V Evropě je kolorektální karcinom nejčastější na Slovensku a v Maďarsku, ČR zaujímá smutné třetí místo, přičemž rozestupy mezi jednotlivými zeměmi nejsou velké. Společně s nádory prsu, plic, prostaty a žaludku patří kolorektální karcinom mezi 5 nejčastějších nádorových onemocnění vůbec.
U mužů představuje třetí nejčastější nádor hned za karcinomy prostaty a plic. U žen zaujímá kolorektální karcinom druhou příčku po nádorech prsu.
Ročně je v ČR diagnostikováno více než 8 000 nových případů rakoviny tlustého střeva a konečníku, přibližně 5 000 pacientů pak v důsledku tohoto onemocnění každý rok zemře. Většina pacientů je starších 50-ti let.
Toto jsou však údaje jen o nově diagnostikovaných případech. Budeme-li se ptát, kolik lidí s tímto onemocněním v různém stádiu vývoje celkem v ČR žije, dojdeme k číslu 52 700 nemocných. Tedy přibližně každý 190. obyvatel ČR (budeme-li počítat i novorozence a děti) se léčí s rakovinou tlustého střeva či konečníku!
Počet nově diagnostikovaných pacientů od 70-tých let minulého století strmě narůstal, ke stabilizaci došlo až kolem roku 2002. Důvodů je hned několik – uveďme např. zlepšení diagnostiky díky časnějšímu vyhledávání nádoru, plus celkové „stárnutí" populace.
Co se týče rozložení výskytu kolorektálního karcinomu v ČR, aktuálně jsou nejvíce postiženy kraje: Plzeňský, Jihočeský a Praha. Naopak nejméně častý výskyt tohoto onemocnění byl zaznamenán v kraji Pardubickém a Zlínském, informuje server rakovinastrev.cz.
Související
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
WHO: Během humanitární přestávky došlo k útoku na očkovací centrum proti dětské obrně
WHO (Světová zdravotnická organizace) , rakovina , Zdravotnictví
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě