Brexit bude 31. října, trvá na svém Johnson. Chce se obrátit na nejvyšší soud

Britský premiér Boris Johnson je připraven obrátit se na nejvyšší soud, aby zajistil, že Spojené království bude moci opustit na konci tohoto měsíce Evropskou unii bez dohody o podmínkách rozluky. Píše o tom deník The Daily Telegraph s odvoláním na vládní zdroje.

Zákon proti neřízenému brexitu přitom předsedovi vlády ukládá požádat EU o odklad, jestliže se k 19. říjnu parlament nedohodne na podobě odchodu Británie ze společenství.

Premiér Boris Johnson ale opakuje, že blok o další odklad nepožádá a že jeho země EU opustí v platném termínu 31. října děj se co děj. Zároveň ujišťuje, že zákon proti brexitu bez dohody, který v září prosadil parlament, neporuší. Zjevný rozpor mezi tím odmítá komentovat. Vládní zdroje nicméně BBC sdělily, že vláda zná způsob, jak odsunutí brexitu zamezit a současně zákon dodržet.

Britský premiér se zatím snaží přesvědčit představitele ostatních členských zemí EU, aby podpořili nejnovější britský návrh na změnu rozvodové dohody, který se týká odstranění takzvané irské pojistky. V neděli podle mluvčího Downing Street hovořil s portugalským premiérem Antóniem Costou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

EU zatím britský plán přijala spíše vlažně. Podle sobotního vyjádření mluvčí Evropské komise se členské země shodly, že alternativní podoba problematické irské pojistky předložená Británií k uzavření nové brexitové dohody nepovede.

Šéfa Elysejského paláce Johnson podle mluvčího vlády vyzval, aby se zasadil o uzavření brexitové dohody, a zopakoval, že Spojené království blok v každém případě opustí 31. října.

Macron podle BBC uvedl, že sedmadvacítka se rozhodne do konce týdne, zda je možné dohodu uzavřít. Rozhovory mezi unijním vyjednavačem Michelem Barnierem a zástupci Británie by podle hlavy Francie měly nyní "nabrat tempo", aby se zjistilo, zda je možné dosáhnout dohody, která je "v souladu s unijními zásadami".

Objevily se také spekulace, že Johnson požádá některý členský stát, aby další odklad vetoval. Prodloužení období pro vyjednání podmínek brexitu totiž vyžaduje souhlas lídrů všech členských zemí EU. The Daily Telegraph v pátek napsal, že Johnson v tomto směru doufá v pomoc ze strany Budapešti. Ministr pro bydlení Robert Jenrick to ale v neděli označil za "tlachy".

Johnson bude dnes pokračovat v obvolávání dalších unijních lídrů. Obě strany tlačí čas, klíčový unijní summit se uskuteční 17. a 18. října.

Soud ve Skotsku dnes podle BBC rozhodne, zda by Johnson mohl být potrestán pokutou nebo vězením, pokud by neuposlechl zákona proti brexitu bez dohody.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) Emmanuel Macron Maďarsko

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy