V Británii nahradila otrokáře socha aktivistky hnutí Black Lives Matter

Demonstranti minulý měsíc v Bristolu ve Velké Británii strhli sochu otrokáře do řeky Avon. Původní bronzová socha Edwarda Colstona zde stála od roku 1895, již v minulosti čelila kritice a lidé žádali její odstranění. Nyní se na místě obchodníka s otroky nalézá nová socha s postavou aktivistky hnutí Black Lives Matter.

Na místě sochy Colstona se objevila aktivistka hnutí Black Lives Matter
doporučujeme

Jen Reidová se stala předlohou pro novou sochu poté, co byla vyfocena po demonstraci, jak stojí na prázdném podstavci a zvedá pěst vzhůru. Britský umělec Marc Quinn viděl fotografii na Instagramu a kontaktoval Reidovou se svojí myšlenkou. „Když mi přítel ukázal fotku, moje první myšlenka byla, jak by bylo neuvěřitelné vytvořit sochu,“ řekl Quinn pro CNN.

Podle slov Quinna je socha ztělesněním myšlenek Reidové, zkušeností, minulosti i současnosti a nadějí na lepší budoucnost. Přesto socha z černé pryskyřice nebude na místě dlouho. Umělec o ní hovoří jako o jiskře, která pomůže zažehnout oheň v zásadních otázkách. „Já a Jen nedáme sochu na podstavec, jako trvalé řešení toho, co by tam mělo být,“ uvedl Quinn.

Vylézt na podstavec a zvednout ruku v politickém gestu bylo podle Reidové zcela spontánní. „Ani jsem o tom nepřemýšlela,“ říká aktivistka, která dodala, že cítila obrovský proud energie. „Tato socha je o postoji mojí matky, mojí dcery a všech černochů jako jsem já. Je to něco, na co můžeme být hrdí a mít pocit sounáležitosti,“ řekla Reidová.

Quinn při odhalení na tiskové konferenci zdůraznil, že socha upozorňuje na systematický rasismus. „Nejedná se o nový problém, ale vypadá to na problém celého světa. Přišel bod zvratu,“ poznamenal umělec, který uvedl, že případný zisk z prodeje bude věnován charitativním organizacím, které vybrala Reidová. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecký ostrov Euboia postihly bleskové záplavy, pět mrtvých

09.08.2020 14:54 Přívalové deště a bouřky provázené bleskovými záplavami si na řeckém ostrově Euboia tento víkend…

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

V Maďarsku havaroval autobus. Jeden mrtvý, 34 zraněných

09.08.2020 11:43 Při nehodě autobusu, který převážel polské cestující, dnes v Maďarsku zemřel jeden člověk a dalších…

Ital si na stará kolena splnil sen. Stal se nejstarším absolventem…

09.08.2020 09:33 Ital Giuseppe Paternò už jako dítě snil o vysokoškolském vzdělání. V důsledku války a s ní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama