Chaos ve Francii trvá už šestý den: Protesty se šíří, obchody jsou zabedněné

Šestý den stávek ve Francii proti vládnímu plánu reformy důchodového systému dnes provází o něco menší chaos v dopravě, než tomu bylo v uplynulých dnech. V několika francouzských městech, například v Marseille nebo Lille, už začaly protivládní demonstrace.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Protestní akce dnes zasáhly také petrochemické závody, sedm z osmi rafinerií ve Francii v různé míře blokují jejich zaměstnanci, napsal list Le Figaro.

Pochod v hlavním městě vyjde ve 13:30 od Invalidovny. Policie v očekávání výtržností doporučila obchodníkům, aby zabednili své podniky, uvedl deník Le Parisien.

Potíže v dopravě dnes opět dopadly nejcitelněji na Paříž. Nejezdí deset linek metra z 16 a jen polovina autobusů oproti normálu. Někteří odboráři na protest proti reformě ráno blokovali autobusová depa, takže vozy nemohly vyjet. Mnoho Pařížanů tak zase sáhlo k osvědčeným dopravním prostředkům, jako jsou kola nebo koloběžky. Pro některé obyvatele metropole to ale byla premiéra.

Železniční společnost SNCF vypravila jen jeden rychlovlak TGV z pěti, podobně v okolí Paříže jezdil jen jeden příměstský vlak z pěti spojů. Omezen je i provoz mezinárodních rychlíků do Bruselu a Británie, meziměstských vlaků a příměstských vlaků v regionech.

K situaci v zemi se v pondělí večer krátce vyjádřil prezident Emmanuel Macron, který jinak od začátku protestů minulý čtvrtek veřejně nevystoupil. Reformu důchodového systému označil za nevyhnutelnou a potvrdil, že vláda podrobnosti o chystaných změnách oznámí ve středu.

Odbory chtějí donutit Macrona a jeho vládu ke stažení záměru zavést jednotný důchodový systém se stejnými právy pro všechny. Železničáři a příslušníci dalších profesí by tak například přišli o výhodu předčasného odchodu do penze.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polský Senát vrátil Sejmu návrh volebního zákona, chce v něm dodatky

02.06.2020 13:37 Horní komora polského parlamentu, Senát, v pondělí pozdě večer schválila dodatky k návrhu zákona,…

Augsburské biskupství zaplatí obětem zneužívání až 75 tisíc eur

02.06.2020 13:04 Augsburské biskupství zaplatí jednotlivým obětem sexuálního zneužívání odškodné ve výši až 75.000…

V Německu nově přibylo 213 nakažených koronavirem

02.06.2020 08:36 V Německu přibylo za pondělí 213 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci…

V Evropě dnes padnou další opatření přijata kvůli koronaviru

02.06.2020 08:16 Obyvatelé zemí Evropské unie se dnes dočkají dalšího rozvolňování přísných opatření zavedených v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy