Chaos ve Francii trvá už šestý den: Protesty se šíří, obchody jsou zabedněné

Šestý den stávek ve Francii proti vládnímu plánu reformy důchodového systému dnes provází o něco menší chaos v dopravě, než tomu bylo v uplynulých dnech. V několika francouzských městech, například v Marseille nebo Lille, už začaly protivládní demonstrace.

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Protestní akce dnes zasáhly také petrochemické závody, sedm z osmi rafinerií ve Francii v různé míře blokují jejich zaměstnanci, napsal list Le Figaro.

Pochod v hlavním městě vyjde ve 13:30 od Invalidovny. Policie v očekávání výtržností doporučila obchodníkům, aby zabednili své podniky, uvedl deník Le Parisien.

Potíže v dopravě dnes opět dopadly nejcitelněji na Paříž. Nejezdí deset linek metra z 16 a jen polovina autobusů oproti normálu. Někteří odboráři na protest proti reformě ráno blokovali autobusová depa, takže vozy nemohly vyjet. Mnoho Pařížanů tak zase sáhlo k osvědčeným dopravním prostředkům, jako jsou kola nebo koloběžky. Pro některé obyvatele metropole to ale byla premiéra.

Železniční společnost SNCF vypravila jen jeden rychlovlak TGV z pěti, podobně v okolí Paříže jezdil jen jeden příměstský vlak z pěti spojů. Omezen je i provoz mezinárodních rychlíků do Bruselu a Británie, meziměstských vlaků a příměstských vlaků v regionech.

K situaci v zemi se v pondělí večer krátce vyjádřil prezident Emmanuel Macron, který jinak od začátku protestů minulý čtvrtek veřejně nevystoupil. Reformu důchodového systému označil za nevyhnutelnou a potvrdil, že vláda podrobnosti o chystaných změnách oznámí ve středu.

Odbory chtějí donutit Macrona a jeho vládu ke stažení záměru zavést jednotný důchodový systém se stejnými právy pro všechny. Železničáři a příslušníci dalších profesí by tak například přišli o výhodu předčasného odchodu do penze.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko plošně testuje na covid. Jsou potíže, tvoří se dlouhé fronty

31.10.2020 08:35 Dlouhé fronty a problémy provázely dnes ráno na Slovensku zahájení plošného testování obyvatel na…

Ničivé zemětřesení v Turecku a Řecku: Mrtvých přibývá, tsunami odnášela…

31.10.2020 07:57 Už 24 mrtvých a více než 800 zraněných evidují v Turecku v důsledku pátečního zemětřesení, které…

Zemětřesení v Turecku a Řecku: 19 mrtvých a stovky zraněných, tsunami a…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Francie hlásí 50 tisíc nakažených, Itálie 31 tisíc, Belgie a Británie 24…

30.10.2020 21:38 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama