Chorvatsko nezvládá nápor koronaviru. První pacienti byli přesunuti do vojenských stanů

Kvůli nedostatku kapacit chorvatských nemocnic museli být v zemi první pacienti s nemocí covid-19 hospitalizováni ve vojenských stanech. Chorvatsko současně ohlásilo rekordní přírůstek nově nakažených, uvedl s odvoláním na zdravotníky server index.hr.

Ilustrační foto
doporučujeme

Tři armádní stany s celkem 90 lůžky vyrostly na zahradě nemocnice ve Varaždinu na severu země, která se potýká s akutním nedostatkem kapacit. Momentálně tam leží 212 osob s covidem-19, z nichž 16 dýchá s pomocí plicní ventilace. Za posledních 24 hodin po nákaze koronavirem tam zemřelo deset osob. První pacienti byli do stanů přemístěni dnes v noci.

"Toto je válečný stav, umírá 70 procent lidí na ventilátorech," uvedl ředitel varaždinské nemocnice Nenad Kudelić. "Vojenské stany momentálně slouží jako tranzitní oddělení k přechodné hospitalizaci pacientů před převozem na jiná místa. Ale jak to tak vypadá, budou se stany muset stát novým stacionárním oddělením," dodal. Pokud vláda v Záhřebu nepřijme přísná opatření, bude se podle Kudeliče podobný scénář opakovat v celém Chorvatsku.

Varaždinská župa s přibližně 167.000 obyvateli má podle chorvatského institutu pro veřejné zdraví momentálně nejvíce nakažených v poměru k populaci v celé zemi. Za posledních 14 dnů tu úřady registrovaly 1857 infikovaných na 100.000 lidí, zatímco chorvatský průměr je 903.

Země se čtyřmi miliony obyvatel za posledních 24 hodin zaznamenala rekordních 3603 případů koronavirové nákazy a 56 úmrtí s covidem-19, uvedl dnes krizový štáb. Takzvaných aktivních případů je nyní v zemi 20.691, na 2136 pacientů se léčí v nemocnicích. Z nich 240 je na ventilátorech. Od začátku epidemie zaznamenalo Chorvatsko 111.617 infikovaných a 1501 úmrtí s covidem-19.

Chorvatsko kvůli zhoršující se epidemické situaci v neděli zpřísnilo opatření proti šíření nákazy koronavirem. Omezilo sdružování lidí a zkrátilo otevírací dobu restaurací. Podle médií jsou však restrikce v porovnání s dalšími zeměmi Evropské unie, z nichž některé byly nuceny vyhlásit plošnou uzávěru, stále relativně mírné. Podle agentury Hina se vláda chystá vyhlásit další sadu omezujících patření ve čtvrtek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU chce lepší vztahy s Tureckem, žádá od Ankary konkrétní činy

22.01.2021 19:45 Evropská unie vítá současnou snahu Turecka o zlepšení vzájemných vztahů, Ankara ji však musí…

AstraZeneca kvůli mutacím zatím dodá méně vakcíny

22.01.2021 18:38 Britsko-švédský výrobce "oxfordské" vakcíny AstraZeneca upozornil Evropskou komisi, že dodávky jeho…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 18:16 Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 18:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama