Co s migrací? Zasedli ministři zahraničí V4 a Beneluxu

O hlavních výzvách pro budoucnost Evropské unie jednají dnes v Bruselu ministři zahraničí visegrádských zemí a Beneluxu. Zástupci vlád ČR, Slovenska, Polska a Maďarska se sešli s kolegy z Belgie, Nizozemska a Lucemburska krátce po nástupu nové Evropské komise a čtyři dny před unijním summitem. Mezi tématy schůzky jsou i otázky, na který panují v obou skupinách států odlišné názory - mimo jiné migrace či vláda práva.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

Cílem schůzky je podle společného prohlášení českého předsednictví V4 a lucemburského předsednictví Beneluxu hlavně snaha společně se zasadit o „silnou, efektivní, konkurenceschopnou a bezpečnou Evropu, založenou na hodnotách demokracie, vlády práva, respektu k lidským právům a svobodám“.

Zatímco na zlepšování evropské schopnosti konkurovat globálnímu vzestupu Číny či vyrovnat se s ochranářskou politikou Spojených států mají oba regionální svazky podobný pohled, otázka vlády práva rezonuje v každé zemi jinak.

Vyšší důraz na dodržování hodnot právního státu a jeho spojení s čerpáním peněz z rozpočtu EU je plánem nové unijní exekutivy Ursulou von der Leyenovou. Podporuje jej i řada členských států včetně zemí Beneluxu. Naopak Maďarsko a Polsko, s nimiž EK v současnosti vede řízení kvůli porušování evropských hodnot, se k plánům stavějí kriticky.

Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka by dnešní jednání mělo hledat způsoby, jak překonat dělicí linie v Evropské unii a přispět k posílení soudržnosti unie.

Ministři rovněž diskutují o dopadech očekávaného odchodu Británie z evropského bloku, který byl po žádosti Londýna odložen na konec ledna. Shodují se na tom, že EU by s Británií měla co nejdříve po brexitu uzavřít "blízké, efektivní a obsáhlé" partnerství. Londýn přitom bude muset podle ministrů v řadě oblastí dodržovat unijní pravidla, pokud bude chtít získat přístup na jednotný unijní trh.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdrogovaný Čech tlačil kamionem v Německu auto 150 metrů

17.01.2020 22:01 Český řidič kamionu pod vlivem drog narazil v Německu do osobního auta, které před sebou tlačil…

Polovina mileniálů věří, že zažije jaderný útok a třetí světovou

17.01.2020 19:39 Zhruba 54 procent mileniálů, tedy lidí narozených mezi rokem 1980 a začátkem 90. let, se domnívá,…

Kněz z Lyonu zneužíval děti, hrozí mu až deset let vězení

17.01.2020 18:31 Nejméně osmiletý trest vězení navrhla dnes prokurátorka v procesu s Bernardem Preynatem, který jako…

Slovenský prokurátor nesouhlasí se stíháním kolegy, který měl styky s…

17.01.2020 15:21 Stíhání bývalého slovenského generálního prokurátora Dobroslava Trnky, kterého policie ve čtvrtek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama