Covid: Německo eviduje 15 352 nových případů, výrazně vzrostl počet úmrtí

Německo za uplynulý den zaznamenalo dalších 15.352 případů nákazy novým koronavirem a 131 úmrtí. O den dříve to bylo 12.097 nově potvrzených případů a 29 úmrtí.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo minimálně 560.379 lidí a z nich 10.661 nákaze podlehlo. Na svém webu to dnes oznámil Institut Roberta Kocha (RKI).

V České republice, která má ve srovnání s Německem jen zhruba osminu obyvatel, za pondělí přibylo 9241 potvrzených případů nákazy a zemřelo 108 lidí. Od března se nakazilo přes 350.000 lidí. V Česku ale v poslední době tempo růstu nakažených zvolňuje, zatímco v Německu je tomu naopak.

Ve snaze zpomalit epidemii Německo od pondělí zavedlo rozsáhlou karanténu, která bude platit do konce měsíce. Během ní budou uzavřeny restaurace či divadla, naopak obchody a školy spolu se školkami zatím dál fungují.

Hlavním bodem karantény je vedle uzavření gastronomických a kulturních zařízení či hotelů pro turisty omezení osobních kontaktů. Na veřejnosti se mohou setkat nejvýše členové dvou domácností, jejich počet ale nesmí překročit deset lidí. V Bavorsku, jehož premiér Markus Söder zastává cestu co nejpřísnějších protikoronavirových opatření, toto nařízení platí i pro soukromé prostory.

Náměstek šéfa RKI Lars Schaade na dnešní tiskové konferenci, které se po vyléčení z covidu-19 zúčastnil i ministr zdravotnictví Jens Spahn, varoval před přetížením nemocnic a laboratoří. Schaade upozornil na to, že každých deset dní se rychlost šíření infekce zdvojnásobí. "Pokud to bude takto pokračovat nadále, budeme mít o Vánocích 400.000 nových případů denně," řekl.

Schaade rovněž řekl, že v současné době je možné sledovat jisté známky toho, že rychlost šíření koronaviru přece jen zpomaluje. Zda se z těchto náznaků stane skutečný trend, bude jasné v nadcházejících dnech.

Spahn poukázal na složitost situace a zdůraznil, že je nutné dostat infekci opět pod kontrolu, aby bylo možné trasovat šíření nákazy. To nyní není možné u 75 procent případů. "I já patřím k těmto 75 procentům, protože nevím, kde jsem se infikoval," uvedl.

S nadcházející zimou, kdy budou četné případy nachlazení, Německo připravuje změnu v testovací strategii. Ne každý se symptomy nachlazení, které jsou podobné i covidu-19, tak bude testován PCR rozborem. "Není to nutné a ani nezbytné," uvedl Schaade. Záviset nyní bude na tom, zda se daný člověk dostal do kontaktu s nakaženým koronavirem a zda patří do rizikové skupiny. Netestovaní lidé by ale měli zůstat minimálně pět dní v karanténě.

Viroložka Melanie Brinkmannová na tiskové konferenci se Spahnem zmínila téma roušek ve školách. Nošení této ochrany úst a nosu při vyučování spolu s pravidelným větráním je totiž podle ní klíčovým opatřením proti nákaze. Pravidla roušek ve školách si určují jednotlivé spolkové země.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje