Covid: Německo eviduje 15 352 nových případů, výrazně vzrostl počet úmrtí

Německo za uplynulý den zaznamenalo dalších 15.352 případů nákazy novým koronavirem a 131 úmrtí. O den dříve to bylo 12.097 nově potvrzených případů a 29 úmrtí.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo minimálně 560.379 lidí a z nich 10.661 nákaze podlehlo. Na svém webu to dnes oznámil Institut Roberta Kocha (RKI).

V České republice, která má ve srovnání s Německem jen zhruba osminu obyvatel, za pondělí přibylo 9241 potvrzených případů nákazy a zemřelo 108 lidí. Od března se nakazilo přes 350.000 lidí. V Česku ale v poslední době tempo růstu nakažených zvolňuje, zatímco v Německu je tomu naopak.

Ve snaze zpomalit epidemii Německo od pondělí zavedlo rozsáhlou karanténu, která bude platit do konce měsíce. Během ní budou uzavřeny restaurace či divadla, naopak obchody a školy spolu se školkami zatím dál fungují.

Hlavním bodem karantény je vedle uzavření gastronomických a kulturních zařízení či hotelů pro turisty omezení osobních kontaktů. Na veřejnosti se mohou setkat nejvýše členové dvou domácností, jejich počet ale nesmí překročit deset lidí. V Bavorsku, jehož premiér Markus Söder zastává cestu co nejpřísnějších protikoronavirových opatření, toto nařízení platí i pro soukromé prostory.

Náměstek šéfa RKI Lars Schaade na dnešní tiskové konferenci, které se po vyléčení z covidu-19 zúčastnil i ministr zdravotnictví Jens Spahn, varoval před přetížením nemocnic a laboratoří. Schaade upozornil na to, že každých deset dní se rychlost šíření infekce zdvojnásobí. "Pokud to bude takto pokračovat nadále, budeme mít o Vánocích 400.000 nových případů denně," řekl.

Schaade rovněž řekl, že v současné době je možné sledovat jisté známky toho, že rychlost šíření koronaviru přece jen zpomaluje. Zda se z těchto náznaků stane skutečný trend, bude jasné v nadcházejících dnech.

Spahn poukázal na složitost situace a zdůraznil, že je nutné dostat infekci opět pod kontrolu, aby bylo možné trasovat šíření nákazy. To nyní není možné u 75 procent případů. "I já patřím k těmto 75 procentům, protože nevím, kde jsem se infikoval," uvedl.

S nadcházející zimou, kdy budou četné případy nachlazení, Německo připravuje změnu v testovací strategii. Ne každý se symptomy nachlazení, které jsou podobné i covidu-19, tak bude testován PCR rozborem. "Není to nutné a ani nezbytné," uvedl Schaade. Záviset nyní bude na tom, zda se daný člověk dostal do kontaktu s nakaženým koronavirem a zda patří do rizikové skupiny. Netestovaní lidé by ale měli zůstat minimálně pět dní v karanténě.

Viroložka Melanie Brinkmannová na tiskové konferenci se Spahnem zmínila téma roušek ve školách. Nošení této ochrany úst a nosu při vyučování spolu s pravidelným větráním je totiž podle ní klíčovým opatřením proti nákaze. Pravidla roušek ve školách si určují jednotlivé spolkové země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

26.11.2020 18:23 Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur (zhruba čtyři biliony Kč),…

Veto unijního rozpočtu je podle Maďarska a Polska nutné

26.11.2020 18:16 Aktualizováno Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na…

Itálie hlásí za poslední den víc nakažených i úmrtí s covidem-19

26.11.2020 17:47 V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 29.003 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a dalších 822 mrtvých v…

Turecko průzkumem ve Středomoří dál provokuje, EU zvažuje přísnější sankce

26.11.2020 17:43 Aktualizováno Turecku hrozí přísnější sankce ze strany Evropské unie kvůli průzkumu zásob ropy a zemního plynu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama