Do voleb na Slovensku jde 25 stran, dle průzkumu by jich mohlo uspět až devět

Do únorových parlamentních voleb na Slovensku se zaregistrovalo 25 politických stran, hnutí a koalic. Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo vnitra. Lhůta na podávání kandidátních listin skončila v neděli o půlnoci. Podle průzkumů by křesla v Národní radě mohlo ve volbách získat až devět formací.

Přidejte svůj názor

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)
doporučujeme

O registraci stran do voleb rozhodne později v tomto týdnu státní komise pro volby, která prozkoumá plnění podmínek pro účast v hlasování. Nově strany musely ke kandidátní listině přiložit například doklad, že mají zákonem požadovaný počet členů i odpovídajícím způsobem zřízený nejvyšší stranický orgán s písemným prohlášením každého člena vedení.

Parlamentní volby se na pětimilionovém Slovensku uskuteční 29. února příštího roku. Do hlasování se budou moci zapojit poštou také Slováci, jež žijí v zahraničí. Před třemi lety se o hlasy voličů ucházelo 23 stran a hnutí.

Z osmi politických stran, které si po volbách v roce 2016 rozdělily 150 křesel ve sněmovně, se tentokrát do voleb nepřihlásila někdejší vládní strana Síť. Ta už před vstupem do koalice se stranami Směr-sociální demokracie (Směr-SD), Slovenskou národní stranou a stranou Most-Híd čelila vnitrostranickému rozkolu a ještě v roce 2016 z koalice vypadla. Loni se Síť přejmenovala na Slovenskou konzervativní stranu.

Dlouhodobě nejoblíbenější stranou na Slovensku je nyní nejsilnější vládní strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica, jejíž popularita v listopadovém průzkumu agentury AKO ale klesla pod hranici 20 procent. Stávající tříčlenná koalice by většinu ve sněmovně nezískala. Na druhé místo v žebříčku volebních preferencí se dostala nová strana Za lidi, kterou letos založil exprezident Andrej Kiska.

Podle listu Denník N volební lídr neparlamentní strany Vlast a kontroverzní soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin požádal o přerušení výkonu funkce soudce z důvodu odchodu do důchodu. Neúspěšný prezidentský kandidát Harabin, který byl v minulosti šéfem nejvyššího soudu i ministrem spravedlnosti a kterého opozice označovala za symbol špatného stavu slovenské justice, by i bez zmíněné žádosti o talár přišel.

Sněmovna totiž letos v září změnou zákona rozhodla, že soudci automaticky přijdou o funkci, pokud se rozhodnou kandidovat ve volbách do slovenského nebo evropského parlamentu. Vlast měla v průzkumech okolo dvou procent, pro získání křesel ve sněmovně musí strana ve volbách dostat alespoň pět procent hlasů.

Strany, které se zaregistrovaly do parlamentních voleb, musely také složit kauci 17.000 eur (433.000 korun). Tuto částku ministerstvo vnitra vrátí těm stranám, které ve volbách získají alespoň dvě procenta hlasů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polští horníci zablokovali trať, po které se přiváží ruské uhlí

18.02.2020 18:21 Polští horníci, kteří se kvůli dovozu levnějšího uhlí z Ruska obávají o práci, dnes na několik…

Uprchlíci berou ztečí Kanárské ostrovy, pátrá se po třech člunech

18.02.2020 18:00 Španělská civilní garda pátrá poblíž Kanárských ostrovů po třech člunech s uprchlíky. Byly na nich…

Mela ve slovenském parlamentu. Nezařazení poslanci okupovali řečnický pult

18.02.2020 17:43 Aktualizováno Skupina šesti nezařazených poslanců dnes obsadila řečnický pult v jednacím sálu slovenského…

Zóna bez gayů? Francouzské město je v šoku, ruší partnerství s polskou obcí

18.02.2020 16:32 Město Saint-Jean-de-Braye ve střední Francii po 25 letech končí spolupráci s partnerskou obcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama