EK chce chránit unijní trh před konkurencí podporovanou státem

Státem podporovaným mimoevropským firmám mohou při podnikání či snahu o koupi evropských podniků nastat složitější časy. Evropská komise dnes zveřejnila zatím nezávazný návrh počítající s možností pokut pro cizí firmy, které jsou proti konkurenci z Evropské unie zvýhodněny různými formami státní pomoci. Unijní exekutiva jim chce také ztížit možnost získání kontroly nad evropskými společnostmi.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

Brusel navrhuje pravidla zejména s ohledem na posilující globální vliv čínských firem těžících z podpory Pekingu. Mohou však postihnout i velké podniky z dalších asijských zemí, ale také třeba ze Spojených států či Británie, která na konci roku přestane být součástí jednotného unijního trhu.

Komise v dokumentu navrhuje, že pokud mimounijní firmy získají za tři roky od státu pomoc převyšující 200 tisíc eur (5,4 milionu Kč), mohl by Brusel moci zahájit kontrolu jejich aktivit na společném trhu a v krajním případě je potrestat pokutou. Komise tím hodlá srovnat podmínky pro zahraniční firmy s pravidly, která znemožňují těžit ze státní pomoci podnikům evropským.

Mezi nedovolenou podporu řadí návrh například úvěry s nulovými úroky, státní garance či daňové úlevy.

Druhá část opatření má ochránit unijní trh před snahou státem podporovaných firem přebírat kontrolu nad evropskou konkurencí.

Zahraniční podniky kupující podíl přes 35 procent ve firmě z EU, která má roční tržby přes 100 milionů eur (zhruba 2,7 miliardy Kč), budou podle návrhu muset komisi informovat, zda v posledních třech letech obdržely státní podporu v hodnotě přes deset milionů eur. Pokud toto pravidlo poruší, mohou rovněž dostat pokutu či může komise koupi zablokovat.

Dnešní dokument je základem pro veřejnou debatu, která potrvá do září a v níž se navrhovaná kritéria mohou změnit. Poté chce komise přijít s právně závaznou normou, kterou by předložila ke schválení členským státům a Evropskému parlamentu.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po Slovinsku i Lotyšsko zpřísnilo podmínky pro Čechy. Test nestačí, musí…

03.07.2020 18:38 Po Slovinsku omezilo kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru vstup Čechů na své území také…

Orbán získal moc nad další univerzitou. Maďarský parlament schválil…

03.07.2020 17:10 Maďarský parlament dnes schválil zákon o reformě Univerzity divadelních a filmových umění (SZFE),…

V Chorvatsku přibylo 81 nakažených, ve Slovinsku čtvrtina

03.07.2020 16:58 Aktualizováno V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemiologická situace, pokud jde o…

Vzrušená debata o fondu EU. Země V4 nesmí být trestány, zaznělo na summitu

03.07.2020 15:30 Čerpání peněz z evropského fondu obnovy musí být flexibilní a spravedlivé, shodují se premiéři zemí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy