EU by se měla podělit o vakcíny se svými sousedy, žádá 13 členských států včetně ČR

Evropská unie by měla poskytnout vakcíny proti koronaviru sousedním balkánským zemím a podniknout kroky proti šíření viru SARS-CoV-2 na Ukrajině, uvedlo dnes ve společném dopise adresovaném Evropské komisi 13 ministrů zahraničí členských států včetně České republiky. Informovala o tom agentura Reuters.

Výroba vakcín společnosti Pfizer
doporučujeme

"Podporujeme snahu a iniciativu Evropské komise sdílet vakcíny od smluvních dodavatelů s nejbližšími sousedy EU, například se státy v západní části Balkánsého poloostrova," uvedli ministři v dopise.

K výzvě se připojily Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Švédsko. Ministři zahraničních věcí se domnívají, že Evropská unie nebude v bezpečí, pokud se s koronavirem nevypořádají i sousední státy.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis míní, že EU má povinnost podat pomocnou ruku "partnerům ve východní Evropě, v západní části Balkánského poloostrova a dalších regionech".

Mnohé země EU zahájily hromadné očkování 27. prosince, ale státy v oblasti Balkánského poloostrova si nedokázaly vyjednat s farmaceutickými firmami stejný přístup k vakcíně. Většina stále čeká na první dodávky vakcín a nemá ani pevný plán pro zahájení hromadného očkování, napsala agentura AP.

Severomakedonský epidemiolog Dragan Danilovski přirovnává současnou situaci kolem očkování na západním Balkáně k nerovnostem mezi pasažéry na potápějícím se parníku Titanic v roce 1912. "Bohatí popadli všechny záchranné čluny, které byly k dispozici, a méně majetné ponechali jejich osudu," řekl v televizi TV24.

Evropská komise plánuje vládám zemí, které se k dnešní výzvě připojily, odpovědět. EK také na pravidelné tiskové konferenci oznámila, že zvažuje možnosti pomoci pro balkánské státy i další země včetně Gruzie a Ukrajiny.

Mnoho balkánských zemí upíná naděje k celosvětovému vakcinačnímu programu COVAX, s nímž přišla Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s nevládními organizacemi ve snaze řešit vzrůstající nerovnost při distribuci očkovacích látek. Například Bosna však prostřednictvím programu obdrží vakcíny pro pouhou pětinu obyvatelstva.

Jako jediné v regionu má vakcíny k dispozici Srbsko. Pro hromadné očkování obyvatelstva to ale zdaleka nestačí - Bělehrad má zatím jen 25.000 dávek vakcíny vyrobené ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech a 2400 kusů ruské vakcíny Sputnik V.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama