Francie vzdává hold zavražděnému učiteli, teroristický útok odsoudili i imámové

Ve Francii se dnes desetitisíce lidí účastní shromáždění na památku středoškolského učitele Samuela Patyho, kterého podle úřadů v pátek na pařížském předměstí Conflans-Sainte-Honorine usmrtil mladík čečenského původu a uřízl mu hlavu. Shromáždění jsou v Paříži, Lyonu, Marseille a dalších velkých francouzských městech. Francouzští vládní představitelé zdůrazňují nutnost chránit učitele před vyhrůžkami a zastrašováním.

Jean Castex
doporučujeme

Mnozí účastníci si přinesli vytištěná hesla #JeSuisProf a #JeSuisEnseignant (#JsemUčitel). Při proslovech řečníci zdůrazňovali důležitost chránit svobodu slova a vyučování. Na shromáždění na pařížském náměstí Republiky, které svolaly učitelské odbory a další občanská sdružení, přišlo několik tisíc lidí.

Vzpomínky se v Paříži účastní premiér Jean Castex, předsedové hlavních parlamentních stran nebo bývalý prezident François Hollande. Vzpomínku podpořila redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Svou soustrast a zděšení z vraždy vyjádřili také zástupci čečenské komunity ve Francii. Hlavní imám mešity v Lyonu Kamel Kabtane řekl, že středoškolský učitel dělal jen svou práci, když při hodině o svobodě slova ukázal žákům karikaturu proroka Mohameda. Na nedělním setkání čin odsoudili i další imámové z lyonského regionu.

"Strach nám nenaženete. Nebojíme se. Nerozdělíte nás. Jsme Francie," vzkázal na twitteru premiér Castex.

V dnešním rozhovoru s týdeníkem Journal de Dimanche také uvedl, že vláda chce zvýšit ochranu učitelů, kteří čelí výhrůžkám kvůli své práci. Podle vyšetřování protiteroristické prokuratury 47letý učitel čelil po hodině, při které ukázal karikaturu proroka Mohameda, výhrůžkám na sociálních sítí. Vyhrůžky byly adresovány také škole, kde Paty učil. Ministr školství Jean-Michel Blanquer dementoval informaci, že by Patymu hrozil kvůli přednášce postih ze strany nadřízených.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který již krátce po teroristickém útoku vystoupil s emotivním prohlášením, by měl dnes večer předsedat bezpečnostní radě státu. Ve středu si Francie připomene brutální smrt učitele celostátní tryznou.

Ministr financí Bruno Le Maire televizi France 3 řekl, že chce zpřísnit kontrolu financování některý islámských sdružení, jež působí ve Francii. Financováním mešit a vzděláváním imámů by se měl zabývat nový zákon, jehož vznik ohlásil Macron na začátku října.

Policie v rámci vyšetřování vraždy zadržela další osobu "z okruhu útočníka". Celkově policie zadržela jedenáct osob, mezi nimi je i rodič muslimské dívky, který učiteli vyhrožoval, či dívka, která je podle prokuratury členkou teroristické organizace Islámský stát. Vyšetřovatelé se snaží zjistit, zda měl útočník nějaké komplice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Španělsku zatkli Maročana, schvaloval vraždu francouzského učitele

31.10.2020 16:44 V Barceloně zatkli Maročana za schvalování vraždy francouzského učitele Samuela Patyho, který…

Dánsko zavádí nový systém varování před koronavirovou nákazou

31.10.2020 16:00 Dánsko zavádí nový pětistupňový systém varování před koronavirovou nákazou. Jeho cílem je…

Macron připustil, že karikatury Mohameda mohou někoho šokovat

31.10.2020 15:50 Francouzský prezident Emmanuel Macron si podle svých slov uvědomuje, že karikatury proroka…

Sasko i během karantény zachová malý pohraniční styk s Českem

31.10.2020 15:35 Sasko během nadcházející listopadové celoněmecké karantény neomezí malý pohraniční styk s Českem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama