Francií otřásl útok na černošského producenta, podezřelí policisté zůstanou ve vazbě

Pařížská prokuratura dnes podle tiskových agentur oznámila, že hodlá obžalovat čtyři policisty, podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. Tři policisté mají podle prokurátora setrvat ve vazbě.

Francouzská policie
doporučujeme

Incident otřásl zemí a přispěl ke zvýšení počtu demonstrantů při sobotních protestech proti návrhu kontroverzního zákona o globální bezpečnosti, který hrozí vězením za zveřejnění fotografií policistů s úmyslem ublížit jim.

Setrvání tří policistů ve vazbě prokurátor Rémy Heitz vysvětlil snahou "zabránit riziku, že se podezřelí budou domlouvat či ovlivňovat svědky". Mají totiž čelit obvinění z úmyslného násilí s použitím zbraní, rasismu, falšování policejních záznamů, porušení domovní svobody a úmyslného poškozování soukromého obydlí. Čtvrtý policista, který je podezřelý, že do producentova studia hodil slzný granát, ale nezúčastnil se bití, má setrvat mimo službu a pod soudní kontrolou, uvedly agentury AFP a Reuters.

Policie svoje čtyři příslušníky ve čtvrtek postavila mimo službu. Generální inspekce státní policie (IGPN) je vyšetřuje kvůli podezření z násilností a ze lhaní v oficiálním záznamu o incidentu. Prezident Emmanuel Macron incident označil za "ostudu Francie".

Napadený Michel Zecler tvrdí, že v sobotu šel po ulici bez roušky, což odporuje současným nařízením. Spatřil policejní auto a ve snaze vyhnout se pokutě rychle vešel do svého nedalekého studia. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít. Incident zachytila bezpečnostní kamera, videozáznam z ní zveřejnil na sociálních sítích server Loopsider.

Incident vyvolal ve Francii bouřlivou odezvu veřejnosti. Tu ještě umocnila skutečnost, že poslanci v úterý schválili v prvním čtení návrh kontroverzního zákona, jenž by umožnil postihovat osoby, které se "zlým úmyslem" zveřejní obrázky či videa příslušníků ozbrojených sil. Za porušení zákona by hrozil trest až jeden rok vězení a pokuta 45.000 eur (1,2 milionu korun). Proti návrhu zákona se staví zejména novináři a lidskoprávní aktivisté.

V sobotu proti zákonu demonstrovalo podle ministerstva vnitra 133.000 lidí, podle organizátorů půl milionu Francouzů. Před týdnem se obdobného protestu zúčastnilo 22.000 demonstrantů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama