Francií otřásl útok na černošského producenta, podezřelí policisté zůstanou ve vazbě

Pařížská prokuratura dnes podle tiskových agentur oznámila, že hodlá obžalovat čtyři policisty, podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. Tři policisté mají podle prokurátora setrvat ve vazbě.

Incident otřásl zemí a přispěl ke zvýšení počtu demonstrantů při sobotních protestech proti návrhu kontroverzního zákona o globální bezpečnosti, který hrozí vězením za zveřejnění fotografií policistů s úmyslem ublížit jim.

Setrvání tří policistů ve vazbě prokurátor Rémy Heitz vysvětlil snahou "zabránit riziku, že se podezřelí budou domlouvat či ovlivňovat svědky". Mají totiž čelit obvinění z úmyslného násilí s použitím zbraní, rasismu, falšování policejních záznamů, porušení domovní svobody a úmyslného poškozování soukromého obydlí. Čtvrtý policista, který je podezřelý, že do producentova studia hodil slzný granát, ale nezúčastnil se bití, má setrvat mimo službu a pod soudní kontrolou, uvedly agentury AFP a Reuters.

Policie svoje čtyři příslušníky ve čtvrtek postavila mimo službu. Generální inspekce státní policie (IGPN) je vyšetřuje kvůli podezření z násilností a ze lhaní v oficiálním záznamu o incidentu. Prezident Emmanuel Macron incident označil za "ostudu Francie".

Napadený Michel Zecler tvrdí, že v sobotu šel po ulici bez roušky, což odporuje současným nařízením. Spatřil policejní auto a ve snaze vyhnout se pokutě rychle vešel do svého nedalekého studia. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít. Incident zachytila bezpečnostní kamera, videozáznam z ní zveřejnil na sociálních sítích server Loopsider.

A Black man, #MichelZecler beaten and barred by the French Police. "The called me a dirty N*****" he says. Yet another example of French #racism and social division. pic.twitter.com/Q4O7osjzkm

— Sardar Abdul Qayyum Khan (@SardarQayyumAJK) November 28, 2020

Incident vyvolal ve Francii bouřlivou odezvu veřejnosti. Tu ještě umocnila skutečnost, že poslanci v úterý schválili v prvním čtení návrh kontroverzního zákona, jenž by umožnil postihovat osoby, které se "zlým úmyslem" zveřejní obrázky či videa příslušníků ozbrojených sil. Za porušení zákona by hrozil trest až jeden rok vězení a pokuta 45.000 eur (1,2 milionu korun). Proti návrhu zákona se staví zejména novináři a lidskoprávní aktivisté.

V sobotu proti zákonu demonstrovalo podle ministerstva vnitra 133.000 lidí, podle organizátorů půl milionu Francouzů. Před týdnem se obdobného protestu zúčastnilo 22.000 demonstrantů.

Související

Pavel Durov

Šéfa Telegramu zatkli. Francii došla trpělivost s tím, co se na platformě děje

Francouzsko-ruský miliardář Pavel Durov, zakladatel a šéf platformy Telegram, byl v sobotu zadržen na letišti Bourget nedaleko Paříže, uvedl web France24 s odkazem na tamní média. Dnes by se měl objevit u soudu. Telegram vznikl před jedenácti lety a těší se popularitě zejména v Rusku, na Ukrajině a v dalších zemích bývalého Sovětského svazu. 

Více souvisejících

Policie Francie Francie rasismus Michel Zecler (producent)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

včera

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

včera

včera

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

včera

včera

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

včera

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

včera

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

včera

včera

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy

Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol, jehož v únoru zákonodárci sesadili prostřednictvím takzvaného impeachmentu, byl opět zatčen kvůli vyšetřování loňského neúspěšného pokusu o upevnění moci. Tehdejší hlava státu v dubnu na šest hodin vyhlásila stanné právo. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy