Koronavirus na švédský způsob? Politoložka popsala, co se děje v zemi

NÁZOR - Švédsko se drží strategie zmírňování koronavirové pandemie, kterou například britská vláda opustila již v březnu, připomíná Gina Gustavssonová v komentáři pro server The Guardian. Politoložka z Univerzity v Uppsale konstatuje, že tato politika má u švédské veřejnosti širokou podporu, ačkoliv úmrtnost na covid-19 řadí zemi mezi 10 nejhůře zasažených států světa.

Nacionalistická haluzka

Počet mrtvých ve Švédsku dosahuje 240 na milion obyvatel a neustále roste, přičemž nyní covid-19 zasáhl množství pečovatelských domů, poukazuje politoložka. Dodává, že typickým vysvětlením pokračující podpory veřejnosti je to, že Švédové jsou obecně důvěřiví a klidní.

Hlavní švédsky epidemiolog Anders Tegnell, veřejná tvář reakce země na pandemii, je suchým vědcem, z něhož se stal byrokrat, nikoliv populárním politikem, který se snaží vybičovat nacionalistické a izolacionistické emoce, uvádí akademička. Upozorňuje, že pod povrchem ale Švédsko rozhodně klidné není a veřejnou debatu "otravuje" pocit nacionalistické hrdosti.

"To mě jako někoho, kdo věří v určitý liberální nacionalismus, který podporuje sebekritickou oddanost zemi, bolí," pokračuje Gustavssonová. Jako politoložka, která se nacionalismem zabývá, však současný vývoj chápe a obává se, že se objevuje ten typ nacionalismu, který politický filozof Isaiah Berlin označil za "pružnou haluzku", která šlehne každého, kdo se k ní přiblíží.

Vše začalo samolibostí, která byla spíše směšná než nebezpečná, tvrdí odbornice. Připomíná, že komentářích se objevovaly fráze jako "Švédsko je Švédskem", "chytré Švédsko" či "klidné Švédsko", které je imunní vůči hysterii na jihu Evropy, následně ale přišlo zesměšňování a dehonestace oponentů, když skupina 22 vědců napsala komentář volající po drastické změně vládní strategie.              

Během pár hodin ale již nikdo nevěnoval pozornost jádru jejich argumentace a místo toho se debata začala točit výhradně kolem skutečnosti, že uvedení vědci použili údaje o počtu obětí covid-19, které Švédsko ukazovaly v horším světle než konzervativnější odhady zdravotnických úřadů, vysvětluje Gustavssonová. Konstatuje, že to bylo sice nešťastné, ale nemělo by to oslabovat závěr výzvy, stejně jako fakt, že Švédsko má v přepočtu na počet obyvatel šestinásobný počet mrtvých než sousední Norsko a Finsko.

Následoval příval emocí doplněných misogynií, uvádí politoložka. Poukazuje, že jedna ze signatářek výzvy Lena Einhornová poskytla videorozhovor ze svého domova a zatímco se soustředila na výzkumné zprávy a čísla, jeden z vlivných komentátorů místo si místo toho utahoval z jejího účesu a záclon, přičemž se lidé široce vysmívali "hysterickému" hlasu, kterým popisovala utrpení pacientů s covid-19.  

Chladná reakce Tegnella na vystoupení Einhornové byla oslavována jako důkaz, že jde o muže na správném místě, rekapituluje expertka. Dodává, že epidemiolog sice mluvil o mrtvých striktně lékařským jazykem a upozorňoval na statistické křivky, zároveň ale příliš nezpochybnil zprávy, na které Einhornová odkazovala.

Nepravdivá tvrzení

Rétorika, že Švédsko to jako jediná země "dělá dobře", se posunula k popírání, že by byl švédský přístup jakkoliv výjimečný, upozorňuje Gustavssonová. Připomíná, že jistý švédský politolog dokonce obvinil deník The Guardian, že zařadil Švédsko na "černou listinu", když údajně napsal, že v zemi neplatí žádná omezení a položil otázku, zda se skutečně nenaplňují slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o prolhaných médiích.

"Tato tvrzení jsou ale sama o sobě nepravdivá," píše akademička. Tvrdí, že The Guardian ve skutečnosti píše o relativně mírných restrikcích ve Švédsku, stejně jako nebyla nepravdivá zpráva italského listu La Repubblica, že švédští lékaři by mohli brzy přestat poskytovat plicní ventilace pacientům na 80 let a těm starším 60 let na základě jejich celkového zdravotního stavu, protože to se nyní v zemi skutečně děje.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Veřejné oslavování Tegnella není odrazem pouhé důvěry, protože epidemiolog se stal ikonou, lidé si nechávají tetovat jeho tvář - ta se objevila i na dětském oblečení - a ti publicisté, kteří zpravidla vystupují proti jakémukoliv náznaku nacionalismu, jej označují za "ztělesnění švédské duše", konstatuje Gustavssonová. Doplňuje, že bývalý švédský ministr zdravotnictví navrhuje Tegnella na cenu Švéd roku, média o něm, stejně jako o řediteli státního zdravotnického úřadu Johanu Carlsonovi publikují oslavné články a objevují se fotky obou mužů s květinami, které jim Švédové zasílají.    

Určitá selhání švédského modelu se připouštějí, ale jsou připisovány nedostatečnému dodržování restrikcí ze strany přistěhovalců a bývalý hlavní epidemiolog Johan Giesecke dokonce vysvětlil neschopnost ochránit pečovatelské domovy odkazem na "azylanty" a "uprchlíky", kteří v nich pracují a "vždy nemusí rozumět informacím", připomíná politoložka. Dodává, že tato slova se setkala s mlčením, ne-li chválou, přičemž se jich chytla protiimigrační strana Švédští demokraté, která nyní hlásá, že životy starých lidí ohrožuje snaha integrovat nevzdělané přistěhovalce.

Zastánci vládní strategie opakovaně uvádějí, že je příliš brzy na její hodnocení, ale pokud na tento argument přistoupíme, dospějeme k logickému závěru, že s jejím oslavováním by se rovněž mělo počkat až na konce pandemie a její úspěšnost by měla být zhodnocena transparentně a veřejně, deklaruje Gustavssonová. "Mám strach, že naší vehementní obranou švédského přístupu vypouštíme síly, které nedokážeme kontrolovat," uvádí.

Každému, kdo sledoval brexit totiž musí být podle politoložky jasné, že nacionalismus, který nedokáže unést kritiku, může snadno rozdělit společnost.  

Související

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

Více souvisejících

Švédsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

včera

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy