Ministerstvo pro imigraci dostalo stopku? Po brexitu by mohlo narušit systém

Vzhledem k plánovanému odchodu Velké Británie z Evropské unie k 31. lednu tohoto roku kolovaly úvahy o tom, zda by po brexitu nemělo dojít k vytvoření nového ministerstva. Nový resort by se potýkal s problematikou imigrace na britské ostrovy a ochranou hranic. Z Downing Street se však ozývají spíše projevy nesouhlasu.

Přidejte svůj názor

Sídlo ministerského předsedy Downing Street 10
doporučujeme

Britský premiér Boris Johnson považuje potenciální vytvoření nového ministerstva pro imigraci a hranice, které by bylo zcela oddělené od současného královského ministerstva vnitra, za neproveditelné. Ministerský předseda však již déle zvažuje provedení určitých změn ve strukturách britské vlády a kabinetu, a to tak, aby díky nim byla vláda připravená a způsobilá k vykonání svého mandátu v období po brexitu. Rozdělení ministerstva vnitra na dvě části tak podle úředníků Borise Johnsona nepřichází v současné situaci v úvahu.

Namísto rozdělení ministerstva vnitra se očekávají spíše menší restrukturalizace uvnitř britského kabinetu a další zmocnění tamější vlády za účelem efektivnějšího vedení vyjednávacích rozhovorů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Reorganizace uvnitř vlády se očekává především kvůli výrokům premiéra Johnsona týkajících se omezení pohybu méně kvalifikovaných migrantů na britské ostrovy.

Mnozí britští úředníci argumentují, že by vytvoření zcela nového ministerstva pro záležitosti imigrace v průběhu po-brexitové reformy jednotlivých politik přineslo nechtěné narušení chodu vlády. Rozdělením resortu pro vnitřní záležitosti by také mohlo dojít k oslabení propojení oblastí migrace a bezpečnosti. Z vedoucích pozic ministerstva vnitra se však ozývají hlasy hájící vnitřní reformu resortu.

Vláda by podle programového ředitele pro brexit Joe Owena měla zvážit, jestli je aktuální nastavení ministerstva způsobilé k řízení všech úkolů, včetně imigrace. Stejného názoru je i londýnský profesor Jonathan Portes, někdejší úředník britské vlády, který považuje budoucí restrukturalizaci královského resortu vnitra za dobrý nápad. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejrychleji rostoucí hrozba? Na islamismus zapomeňte, píše prestižní deník

22.02.2020 00:01 NÁZOR - Západní bezpečnostní složky donedávna zřejmě podceňovaly hrozbu bělošských rasistů a příliš…

Rozpočtový summit EU skončil. K dohodě se nedospělo

21.02.2020 21:29 Aktualizováno Mimořádný summit Evropské unie věnovaný víceletému rozpočtu bloku dnes večer po dvou dnech skončil…

Neúspěch summitu EU podle Babiše českou ekonomiku neohrozí

21.02.2020 21:14 Dnešní výsledek summitu Evropské unie rozpočtu EU na další období, který skončil bez dohody,…

Thunbergová vyčetla v Hamburku politikům, že dostatečně nechrání klima

21.02.2020 20:08 Švédská aktivistka Greta Thunbergová se dnes v severoněmeckém přístavním městě Hamburk zúčastnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama