Složité vyjednávání o budoucích vztazích Británie a EU. Bude stačit jedna dohoda?

Komentář – Jelikož ve čtvrtek 9. ledna 2020 došlo ke schválení tzv. prováděcího zákona k brexitu v dolní komoře britského parlamentu a očekává se, že legislativu podpoří i členové Sněmovny lordů, brexit k poslednímu lednu vypadá reálně. Po odchodu Spojeného království z EU 31. ledna však bude do konce roku trvat tzv. přechodné období, během kterého budou probíhat intenzivní jednání o podobě budoucích vztahů mezi dvěma entitami. Podaří se vyjednat jednotný komplexní dokument, nebo se strany uchýlí k vytvoření několika sektorových dohod?

Brexit se po několika letech vyjednávání výstupové dohody a jejího opakovaného zamítání přeci jen uskuteční. Alespoň to tak podle aktuální situace vypadá. Jednou z komor parlamentu ve Westminsteru totiž prošel tzv. prováděcí zákon k brexitu a nyní se už jen čeká na jeho schválení Lordy v horní komoře. Následovat však budou nelehká vyjednávání o budoucích vztazích mezi královstvím a unií. Odchodem k 31. lednu tedy nekončící brexitové dilema neutichá. Strany se nyní budou muset soustředit na ošetření mnoha oblastí vzájemných vztahů za účelem vyhnutí se katastrofickým a hraničním tarifům a obchodním bariérám od ledna 2021.

Ačkoliv jsou strany stále více nakloněny možnosti vyjednání jednotné komplexní dohody o vzájemných vztazích a považují ji za možnou, nevylučují ani možnost uchýlení se k taktice postupného vyjednávání o jednotlivých sektorech. Takto, tedy sektorově, má vztahy s Evropskou unií ukotveno například Švýcarsko – tedy země, která stejně jako již brzy Spojené království, leží mimo struktury EU. Švýcarsko má s evropským blokem uzavřeno přes sto sektorových bilaterálních dohod, na jejichž bázi udržuje s unijními partnery velice úzký vztah.

Vyjednání tolika dohod je však otázkou několika let, ne pouhých jedenácti měsíců. Stejně tak je velice obtížné vyjednat za dobu aktuálně nastaveného přechodného období jednu komplexní dohodu pojímající všechny oblasti spolupráce mezi Británií a EU. Postupné sektorové vyjednávání se však v dané situaci jeví jako efektivnější řešení. Lídři obou stran se již dokonce shodli na oblastech, které jsou pro nadcházející negociace zásadní. Jsou jimi obchod, rybolov, zahraniční politika a bezpečnost a doprava (zahrnující i dopravu leteckou).

Samotná šéfka unijní Komise před pár dny po setkání s Borisem Johnsonem v Londýně prohlásila, že přechodné období je velice těsné a že z tohoto důvodu bude potřeba určit prioritní sektory, kolem kterých se budou první vyjednávání odehrávat. Ani podle Ursuly von der Leyenové tedy není možné v takovémto časovém presu jednat o všech oblastech, natož v nich dosáhnout společné dohody.

S nápadem jednotlivých sektorových dohod však přišel již na konci roku 2019 Michel Barnier, unijní vyjednavač pro brexit. V té době byl jeho nápad označen za „nouzový mechanismus,“ nyní jej však můžeme považovat za „nejpravděpodobnější“ a „nejefektivnější“ mechanismus. Pokud nebude chtít premiér Johnson prodloužit přechodné období po brexitu za 31. prosinec 2020 a pokud nebude chtít, aby se jeho země navrátila k pravidlům Světové obchodní organizace, která by znamenala obrovské navýšení obchodních tarifů, bude se nejspíše muset smířit s tím, že bude potřeba o budoucích vztazích jednat postupně, a tedy sektorově.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit Ursula von der Leyenová Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy