Složité vyjednávání o budoucích vztazích Británie a EU. Bude stačit jedna dohoda?

Komentář – Jelikož ve čtvrtek 9. ledna 2020 došlo ke schválení tzv. prováděcího zákona k brexitu v dolní komoře britského parlamentu a očekává se, že legislativu podpoří i členové Sněmovny lordů, brexit k poslednímu lednu vypadá reálně. Po odchodu Spojeného království z EU 31. ledna však bude do konce roku trvat tzv. přechodné období, během kterého budou probíhat intenzivní jednání o podobě budoucích vztahů mezi dvěma entitami. Podaří se vyjednat jednotný komplexní dokument, nebo se strany uchýlí k vytvoření několika sektorových dohod?

Brexit se po několika letech vyjednávání výstupové dohody a jejího opakovaného zamítání přeci jen uskuteční. Alespoň to tak podle aktuální situace vypadá. Jednou z komor parlamentu ve Westminsteru totiž prošel tzv. prováděcí zákon k brexitu a nyní se už jen čeká na jeho schválení Lordy v horní komoře. Následovat však budou nelehká vyjednávání o budoucích vztazích mezi královstvím a unií. Odchodem k 31. lednu tedy nekončící brexitové dilema neutichá. Strany se nyní budou muset soustředit na ošetření mnoha oblastí vzájemných vztahů za účelem vyhnutí se katastrofickým a hraničním tarifům a obchodním bariérám od ledna 2021.

Ačkoliv jsou strany stále více nakloněny možnosti vyjednání jednotné komplexní dohody o vzájemných vztazích a považují ji za možnou, nevylučují ani možnost uchýlení se k taktice postupného vyjednávání o jednotlivých sektorech. Takto, tedy sektorově, má vztahy s Evropskou unií ukotveno například Švýcarsko – tedy země, která stejně jako již brzy Spojené království, leží mimo struktury EU. Švýcarsko má s evropským blokem uzavřeno přes sto sektorových bilaterálních dohod, na jejichž bázi udržuje s unijními partnery velice úzký vztah.

Vyjednání tolika dohod je však otázkou několika let, ne pouhých jedenácti měsíců. Stejně tak je velice obtížné vyjednat za dobu aktuálně nastaveného přechodného období jednu komplexní dohodu pojímající všechny oblasti spolupráce mezi Británií a EU. Postupné sektorové vyjednávání se však v dané situaci jeví jako efektivnější řešení. Lídři obou stran se již dokonce shodli na oblastech, které jsou pro nadcházející negociace zásadní. Jsou jimi obchod, rybolov, zahraniční politika a bezpečnost a doprava (zahrnující i dopravu leteckou).

Samotná šéfka unijní Komise před pár dny po setkání s Borisem Johnsonem v Londýně prohlásila, že přechodné období je velice těsné a že z tohoto důvodu bude potřeba určit prioritní sektory, kolem kterých se budou první vyjednávání odehrávat. Ani podle Ursuly von der Leyenové tedy není možné v takovémto časovém presu jednat o všech oblastech, natož v nich dosáhnout společné dohody.

S nápadem jednotlivých sektorových dohod však přišel již na konci roku 2019 Michel Barnier, unijní vyjednavač pro brexit. V té době byl jeho nápad označen za „nouzový mechanismus,“ nyní jej však můžeme považovat za „nejpravděpodobnější“ a „nejefektivnější“ mechanismus. Pokud nebude chtít premiér Johnson prodloužit přechodné období po brexitu za 31. prosinec 2020 a pokud nebude chtít, aby se jeho země navrátila k pravidlům Světové obchodní organizace, která by znamenala obrovské navýšení obchodních tarifů, bude se nejspíše muset smířit s tím, že bude potřeba o budoucích vztazích jednat postupně, a tedy sektorově.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit Ursula von der Leyenová Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy