Italka z Bergama: Umíráčky slyšíme denně, kostely jsou plné rakví

Kostely jsou plné rakví, městem zní bez přestání sirény sanitek a místní noviny mají teď smuteční oznámení na deseti až dvanácti stranách místo běžných dvou. Tak popsala v rozhovoru s ČTK situaci v severoitalském městě Bergamo jedna z místních obyvatelek, tlumočnice a překladatelka Marianne Seminatiová.

Církev

Kvůli šíření koronaviru se život v lombardském městě s více než 120.000 obyvateli, které je nyní spolu s nedalekou Brescií nejpostiženějším v Itálii, prakticky zastavil. Také třicátnice Seminatiová zůstává kvůli strachu z nákazy s rodinou co nejvíce doma. 

"Nebydlím u žádné nemocnice a přesto slyším neustále sirény sanitek a umíráčky z kostelů... Pohřební ústavy nemají volné termíny. V mnohých kostelech čeká i sedm až osm desítek rakví na to, až je uloží do země nebo spálí," říká Seminatiová. Nejhorší podle ní je, že nemocní zůstávají na lůžku sami a o samotě lidé i umírají. "Rodiny je v nemocnicích samozřejmě nesmějí navštěvovat a většinou už ani nedostanou zprávu o úmrtí. Své blízké pak nevidí ani mrtvé. Těla se hned odvážejí, pohřby se nesmějí konat," líčí situaci obyvatelka Bergama.

I Seminatiová přišla kvůli koronaviru o příbuzné a známé. "Moje teta zemřela před pár týdny. V několika posledních dnech zemřel náš rodinný lékař a čtyři další lidé, které jsem dobře znala," říká. Jedním z prvních, kdo v jejím okolí nemoci COVID-19 podlehl, byl farář z kostela, který navštěvuje. "To byl pro všechny ohromný šok," vysvětluje Seminatiová.

Italská vláda kvůli šíření koronaviru začala od počátku března přijímat stále přísnější opatření, až nakonec před třemi týdny zavedla celostátní karanténu.

zdroj: YouTube

Podle Italky Seminatiové jsou vládní opatření proti šíření viru správná, "ale bohužel nebyla dost rychlá". Ke zdržení v přijetí radikálních opatření v průmyslové provincii Bergamo podle ní přispělo i to, že tu má sídlo řada významných podniků. "Měli strach, že by poškodili hospodářství. Říkali: Vše je pod kontrolou, můžeme dál pracovat. Dokud se všechno kontrole nevymknulo," říká.

Podle Seminatiové by ale nebylo správné postup úřadů kritizovat, neboť nikdo nemohl tušit, jak vážná situace bude. Ani ona podle svých slov takový vývoj nečekala. "Na počátku jsem věřila tomu, co se říkalo: je to jen normální chřipka, komplikovaný průběh má pouze v některých specifických případech," říká. "Vůbec to ale není normální chřipka... Teď už bych to tak nepodceňovala," dodává. Vzhledem k vývoji v Itálii prý nedokáže pochopit, jak mohly některé jiné země tak dlouho otálet s přísnými kroky.

Seminatiová je s manželem a rok a půl starým synem nyní už více než tři týdny v domácí karanténě. Jako tlumočnice a překladatelka by prý sice mohla pracovat z domova, práce pro ni ale nyní mnoho není. Bez živobytí se ocitla i řada jejích příbuzných, přátel a známých. Region Lombardie, ve kterém Bergamo leží, je přitom hospodářským motorem Itálie. "Hospodářské škody jsou už nyní obrovské," říká Seminatiová. Zároveň podle ní ale nyní ještě nenastala doba strachovat se o ekonomické dopady pandemie.

"Absolutní prioritou je teď překonat krizi a dosáhnout toho, aby neumíralo tolik lidí," zdůrazňuje a přiznává, že největší strach má nyní o život a zdraví svých rodičů. "Pokud se nakazí, je mi jasné, že jejich šance na přežití je velmi malá," říká. Na návštěvu proto k rodičům raději vůbec nechodí.

Kvůli šíření koronaviru v rodném městě se Seminatiová raději vzdala i sportu a na nákupy potravin chodí co nejméně. "Mám strach chodit do supermarketu, protože je to teď ještě nebezpečné," říká. Podobně na tom je valná většina obyvatel Bergama, kteří podle ní na rozdíl třeba od obyvatel jižní části Itálie chápou, jak důležité je zůstat doma. "Na jihu si pravděpodobně všichni myslí, že koronavirus je daleko a jim se nemůže nic stát. To jsme si tu na severu ale taky všichni mysleli," varuje. Nemocnice na jihu Itálie podle ní přitom nejsou tak dobře vybavené a připravené na zátěž, jakou pandemie COVID-19 přináší.

V současné situaci není podle Seminatiové lehké zachovat si pozitivní mysl a neplakat, když je tolik lidí kolem nemocných, nebo dokonce zemřelo. Jiskru naděje ale vidí v posledních datech o vývoji pandemie v jejím městě. "V posledních dnech se situace trochu lepší: počet nových případů dál roste, ale poněkud pomaleji než dříve," říká. "Ještě zdaleka ale nejsme na konci," upozorňuje Italka z Bergama.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 16:03 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Volby v Německu mohou trhnout nový rekord v počtu poslanců

25.09.2021 11:15 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Předvolební kampaně končí. Německé strany dnes naposledy lákaly voliče

25.09.2021 18:40 Německé politické strany využily zbývající den do parlamentních voleb, aby se pokusily získat…

Scholz věří, že SPD v Německu vyhraje. Souhlasí jeho příznivci i průzkumy

25.09.2021 18:12 Olaf Scholz věří, že jeho sociální demokracie (SPD) v neděli v německých parlamentních volbách…

Polovině Němců nebude Merkelová chybět, tvrdí průzkum

25.09.2021 13:54 Většině Němců se po Angele Merkelové jako kancléřce nebude stýskat. Vyplývá to z průzkumu institutu…

Německo očekává rekordní podíl korespondenčních hlasů

25.09.2021 12:53 Volební místnosti v Německu se sice otevřou až v neděli, ještě předtím ale miliony lidí odevzdaly…

ROZHOVOR: Merkelová uměla ustát kritiku a potlačit osobní zájmy. Němci…

25.09.2021 11:29 Ředitelka Česko-německého institutu kultury a setkávání Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) v bavorském…

Německo může mít po nedělních volbách rekordních 900 poslanců

25.09.2021 11:10 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Z okolních zemí je covidem nejvíce zasaženo Rakousko

25.09.2021 10:03 Česká republika má za uplynulé dva týdny 56 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100.000…

Počet nově nakažených koronavirem v Německu klesl

25.09.2021 07:56 Německo odhalilo za posledních 24 hodin 7211 nově nakažených koronavirem. To je méně než před…

Čechy neobsluhujeme, píše se na dveřích hospody u dolu Turów

25.09.2021 06:07 Nápis "Čechy neobsluhujeme" se objevil na dveřích jednoho výčepu v polském městě Bogatynia, jehož…

Duda komentoval spor s Českem. Polsko prý nemůže Turów zavřít

24.09.2021 21:56 Polsko nemůže uzavřít hnědouhelný důl Turów, a kdyby to udělalo, přišlo by o sedm procent…

Související:

Právě se děje

reklama