Italská Lampedusa nemá kapacity. Nechává v doku skupinu 250 uprchlíků

Italský ostrov Lampedusa už nemá kapacitu na to, aby mohl umístit do karantény nově přijíždějící uprchlíky. S odvoláním na místní úřady to dnes uvedla agentura AP. Na ostrov od pátku dorazilo na několika lodích asi 250 běženců, většina z nich jsou Tunisané.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle italských pravidel zavedených kvůli koronaviru čeká uprchlíky 14denní karanténa. Přijímací středisko ostrova má kapacitu pro 95 lidí, která je vlivem uprchlické vlny desetkrát překročena.

Starosta Lampedusy Toto Martello v rozhovoru s listem Giornale di Sicilia řekl, že není možné nechat migranty vystoupit a počkat na karanténní loď, kterou posílá vláda. Běženci musejí prozatím zůstat v docích. Martello řekl, že nechápe, proč premiér nevyhlásil na Lampeduse výjimečný stav.

Za poslední měsíc k ostrovu podle starosty dorazilo na 250 plavidlech zhruba 5000 uprchlíků. Mnoho jich bylo umístěno do uprchlických zařízení na Sicílii, na trajektech nebo dalších lodích.

U některých uprchlíků v Itálii se v minulých týdnech potvrdila nákaza novým koronavirem a Itálie, které se v červnu podařilo zvládnout vlastní mohutnou vlnu nákazy, se obává, že se situace může znovu vymknout kontrole. Cizinci, kteří nepřijíždějí z vybraných bezpečných zemí, musejí při vstupu do Itálie do 14denní karantény.

Jak uvádí agentura AP, Tunisané, kteří většinou prchají před špatnou ekonomickou situací ve své zemi, v Itálii nedostávají azyl. Itálie a Tunisko mají uzavřenu repatriační dohodu a lidé, kteří nezískají povolení k pobytu, jsou posláni zpět letecky. Tyto lety byly kvůli epidemii dočasně pozastaveny, od 16. července ale znovu fungují.

Ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová řekla, že se Itálie s Tuniskem snaží dohodnout na možném rozšíření repatriace o námořní cestu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě na podporu LGBT, propuštění aktivistky…

08.08.2020 21:22 Aktualizováno Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami dnes protestovalo v centru Varšavy. Požadovali…

Kiska je zřejmě těžce nemocný. V čele strany Za lidi ho nahradí Remišová

08.08.2020 20:32 Novou předsedkyní slovenské vládní strany Za lidi se dnes stala dosavadní místopředsedkyně a…

Český turista se zřítil z ferraty v rakouských horách, pád nepřežil

08.08.2020 19:53 Dvaapadesátiletý Čech dnes zahynul při pádu ze zajištěné cesty (ferraty) v rakouském pohoří Rax.…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama