Italská Lampedusa nemá kapacity. Nechává v doku skupinu 250 uprchlíků

Italský ostrov Lampedusa už nemá kapacitu na to, aby mohl umístit do karantény nově přijíždějící uprchlíky. S odvoláním na místní úřady to dnes uvedla agentura AP. Na ostrov od pátku dorazilo na několika lodích asi 250 běženců, většina z nich jsou Tunisané.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle italských pravidel zavedených kvůli koronaviru čeká uprchlíky 14denní karanténa. Přijímací středisko ostrova má kapacitu pro 95 lidí, která je vlivem uprchlické vlny desetkrát překročena.

Starosta Lampedusy Toto Martello v rozhovoru s listem Giornale di Sicilia řekl, že není možné nechat migranty vystoupit a počkat na karanténní loď, kterou posílá vláda. Běženci musejí prozatím zůstat v docích. Martello řekl, že nechápe, proč premiér nevyhlásil na Lampeduse výjimečný stav.

Za poslední měsíc k ostrovu podle starosty dorazilo na 250 plavidlech zhruba 5000 uprchlíků. Mnoho jich bylo umístěno do uprchlických zařízení na Sicílii, na trajektech nebo dalších lodích.

U některých uprchlíků v Itálii se v minulých týdnech potvrdila nákaza novým koronavirem a Itálie, které se v červnu podařilo zvládnout vlastní mohutnou vlnu nákazy, se obává, že se situace může znovu vymknout kontrole. Cizinci, kteří nepřijíždějí z vybraných bezpečných zemí, musejí při vstupu do Itálie do 14denní karantény.

Jak uvádí agentura AP, Tunisané, kteří většinou prchají před špatnou ekonomickou situací ve své zemi, v Itálii nedostávají azyl. Itálie a Tunisko mají uzavřenu repatriační dohodu a lidé, kteří nezískají povolení k pobytu, jsou posláni zpět letecky. Tyto lety byly kvůli epidemii dočasně pozastaveny, od 16. července ale znovu fungují.

Ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová řekla, že se Itálie s Tuniskem snaží dohodnout na možném rozšíření repatriace o námořní cestu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová: Covid stále není pod kontrolou, karanténa uchránila Německo…

26.11.2020 10:05 Aktualizováno V Německu za 24 hodin přibylo dalších 22.268 nakažených koronavirem, tedy zhruba o 3600 případů…

Německo kvůli covidu prodlouží karanténu do 20. prosince, podmínky se…

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama