Britský premiér Boris Johnson předloží nově zvoleným poslancům Dolní sněmovny svou brexitovou dohodu už tento pátek. Termín, o kterém britská média již dříve spekulovala, dnes potvrdil mluvčí britské vlády. V úterý se poslanci sejdou na ustavujícím zasedání, kde složí slavnostní přísahu a zvolí si svého předsedu. Ve čtvrtek královna Alžběta II. přednese řeč, která stanoví priority Johnsonovy vlády.
Konzervativní strana premiéra Johnsona má po čtvrtečních předčasných parlamentních volbách v 650členné Dolní sněmovně přesvědčivou většinu 365 poslanců. Nejsilnější opoziční strana - labouristé vedení Jeremym Corbynem - získala jen 202 křesel.
Krátce po volebním debaklu Corbyn oznámil, že do příštích voleb již svou stranu nepovede. Jeho nástupce by se měl podle britských médií začít hledat již na počátku ledna. Výběr nového lídra ale nechtějí labouristé zjevně uspěchat, a jasno by tak mohlo být až na konci března. Nejčastěji se jako možní Corbynovi nástupci zmiňují poslankyně Rebecca Longová-Baileyová, Lisa Nandyová a Jess Philipsová. Lídrem labouristů by se mohl stát také dosavadní mluvčí strany pro brexit Keir Starmer.
Premiér Boris Johnson už v předvolební kampani sliboval, že brexitovou dohodu, kterou v říjnu vyjednal s Bruselem, předloží poslancům ke schválení ještě před Vánocemi. Vzhledem k většině, kterou nyní konzervativci v dolní komoře parlamentu mají, se očekává, že dohodu poslanci schválí, a Británie tak opustí EU podle plánu 31. ledna.
V pátek by měl návrh brexitového zákona projít prvním a druhým čtením. Definitivně by se o něm mělo hlasovat na počátku ledna. Formálně ale musí tento harmonogram schválit ještě předseda Dolní sněmovny. V této funkci by měli poslanci v úterý potvrdit labouristu Lindsaye Hoylea, kterého zvolila do svého čela již předchozí sněmovna krátce před svým rozpuštěním na počátku listopadu. Před volbou předsedy poslanci složí slavnostní přísahu.
Ve čtvrtek je na programu parlamentu královnina řeč. Alžběta II. v projevu sepsaném vládou představí priority Johnsonova kabinetu.
Pokud nakonec brexitovou dohodu schválí i horní komora parlamentu, Sněmovna lordů, a formálně jej potvrdí i panovnice, opustí Británie EU 31. ledna příštího roku. Po brexitu budou ovšem během takzvaného přechodného období pokračovat jednání o budoucích vztazích Británie s EU. Ty by měly podle současného plánu skončit do konce roku 2020. Po celou dobu budou v Británii platit dosavadní unijní pravidla, na jejich podobu už ale Londýn nebude mít vliv. Z Bruselu už zaznívají hlasy, že vyjednat a ratifikovat komplexní dohodu o budoucích vztazích za 11 měsíců není možné.
Související

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
Velká Británie , Boris Johnson , Brexit
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 58 minutami

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 1 hodinou

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 2 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 2 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 3 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 4 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 6 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.
Zdroj: Jakub Jurek