K řeckému chrámu na Sicílii se vrátí obří socha boha Atláse

Na své právoplatné místo před rozvalinami řeckého chrámu Dia Olympského ve městě Agrigento na Sicílii se brzy vrátí obrovská socha boha Atláse. Podle listu The Guardian to oznámil tamní archeologický park, který považuje dílo za jednu z nejvýznačnějších soch na tomto jihoitalském ostrově.

Chrám v Agrigentu
doporučujeme

Podle řecké mytologie byl Atlás titán, tedy předek olympských bohů, který musel na svých ramenou nést nebeskou klenbu jako trest za to, že byl poražen Diem.

zdroj: YouTube

Jeho socha v Agrigentu pochází z 5. století přes naším letopočtem a měří osm metrů. Je jednou z asi 40, které dříve zdobily chrám Dia Olympského, který je považován za jednu z největších staveb antického dórského stylu, ačkoliv nebyl nikdy dostaven a nyní z něj zbyly jen ruiny.

"Znovuumístění sochy Atláse je vyvrcholením komplexní revitalizace (chrámu)," řekl Roberto Sciarratta, ředitel místního archeologického parku. "V posledním desetiletí jsme odhalili a zanesli do katalogů řadu artefaktů, které byly dříve součástí původní stavby (...). Cílem je kus po kusu znovu složit sloupoví chrámu Dia Olympského, abychom obnovili část jeho původní nádhery," dodal.

Archeologové a architekti sochu zdvihnou při příležitosti oslav 2600 let od založení dnešního Agrigenta, píše list The Guardian. To bylo jedním z hlavních osídlení ve zlaté éře antického Řecka a nachází se v něm sedm dobře zachovalých chrámů. V 5. století před naším letopočtem v oblasti žilo asi 100.000 lidí.

Podle historiků nebyl chrám Dia Olympského dokončen, protože mu ještě chyběla střecha v době, kdy město ke konci čtvrtého století před naším letopočtem dobili Kartagijci. Zvenku chrámu přitom původně stály obří sochy Atláse, který byl vyobrazen tak, že stavbu podpírá.

"Chceme znovu postavit jednoho z těchto Atlásů před chrám, aby sloužil jako strážce této stavby, věnované otci bohů," poznamenal Sciarratta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharský premiér naznačil rezignaci, vláda má ale zůstat

05.08.2020 19:56 Bulharský premiér Bojko Borisov dnes naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by…

V Chorvatsku se za týden nakazilo 24 Čechů

05.08.2020 19:47 Aktualizováno Za poslední týden bylo pozitivně testováno 24 Čechů, kteří se pravděpodobně nakazili covidem-19 v…

Kanárské ostrovy budou turistům hradit výdaje spojené s covidem

05.08.2020 19:06 Kanárské ostrovy jsou ode dneška prvním regionem Španělska, který nabízí domácím i zahraničním…

Pompeo bude v Evropě jednat o přesunech vojáků USA, píše Politico

05.08.2020 17:02 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyrazí příští týden na cestu po zemích střední a východní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama