Kaczyński slíbil přeměnu Polska ve stát blahobytu. Mimo církev je prý jen nihilismus

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dnes na předvolebním sněmu v Lublinu na východě země slíbil vybudovat stát blahobytu v polské podobě. Premiér Mateusz Morawiecki za konečný cíl označil přeměnu Polska v "nejlepší místo k životu v Evropě". Německo má Polsko dohnat dříve než za předpovídaných 21 let.

Strana Právo a spravedlnost (PiS)
doporučujeme

Poláci budou volit parlament 13. října."Musíme v tomto volebním období a i v dalších, pokud nás společnost podpoří, vsadit především na růst platů a příjmů," řekl Kaczyński podle televize TVN 24.

Přislíbil zvýšení minimální mzdy na 3000 zlotých (asi 17.900 Kč) od konce příštího roku a na 4000 zlotých (asi 23.800 Kč) ke konci roku 2023. Penzisté by v roce 2021 měli obdržet dva měsíční důchody navíc: "Ne jednu třináctou penzi, ale dva třinácté důchody," prohlásil.

Šéf vládní strany také slíbil polským rolníkům, že dostanou stejné dotace jako západoevropští farmáři.

Kaczyński sliboval také pokračovat v kontroverzní soudní reformě, která budí kritiku domácí opozice a Bruselu jako ohrožení nezávislosti justice.

"Musíme zvítězit, ale průzkumy nevyhrávají," nabádal spolustraníky v narážce na výrazný náskok PiS před opozicí v předvolebních průzkumech. "Těším se, kolik je tu lidí, ale ještě mnohem více jich musí být v každodenní práci na této kampani. Jedině tak zvítězíme a ještě více změníme Polsko. Zvítězíme, ale prací," zdůraznil.

Solidarita podle něj nepředstavuje jen svobodu, ale také připravenost sloužit druhým, ochotu pomoci potřebným a ohroženým. Solidarita ve společnosti ale vymáhá i splnění dvou vzájemně propodmínek: rovnosti a spravedlnosti, upozornil. "Rovnost pokládáme za rovnost práv, bez privilegií, rovnost možností a rovnost příležitostí. Nepopíráme ale přirozené rozdíly mezi lidmi," poznamenal s tím, že PiS se daří zvětšovat rovnost ve společnosti. "Chceme spravedlnost, chceme spravedlivé Polsko a chceme také spravedlivý svět, chceme, aby zásady spravedlnosti platily i v mezinárodních vztazích," řekl.

Za základ společnosti o klíčovém významu šéf PiS, který je zapřisáhlým starým mládencem, označil tradiční rodinu ve smyslu "jedna žena, jeden muž ve stálém svazku a jejich děti". "V drtivé většině případů se lidé rodí ženami či muži - a ať to tak zůstane," dodal.

Za součást polské identity označil také katolickou církev, kterou pokládá za nositele jediného systému všeobecně uznávaných hodnot. Proto je církev pro Poláky důležité, ať jsou katolíky, anebo bezvěrci. "Každý dobrý Polák musí vědět, jaká je role církve, a musí vědět, že mimo církev je jen nihilismus, který nic nebuduje, ale všechno ničí," zdůraznil.

České ministerstvo práce navrhuje pro příští rok růst minimální mzdy zhruba o deset procent, tedy o 1350 korun na 14.700 korun. Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 15.000 korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama