Konspirační teorie o koronaviru nacházejí živnou půdu na Balkáně, experti jsou znepokojeni

Spiklenecké teorie o koronaviru nacházejí na Balkáně živnou půdu. Podle průzkumu na toto téma věří některé z nich více než tři čtvrtiny tamních obyvatel, což je až třikrát více než ve zbytku Evropy.

Sondáž provedl v říjnu washingtonský nevládní institut Atlantická rada ve spolupráci s rakouskou Poradní skupinou pro veřejnou politiku Balkán v Evropě (BiEPAG). Sociologové se v něm ptali obyvatel Albánie, Bosny, Černé Hory, Kosova, Severní Makedonie a Srbska, zda souhlasí tvrzeními jako "Čínská vláda vyvinula virus v laboratoři", "Virus unikl z laboratoře ve Wu-chanu", "Spojené státy vyrobily virus jako biologickou zbraň" či "(miliardář a filantrop) Bill Gates využívá koronavirus, aby lidem ve vakcíně nainstaloval sledovací mikročip".

"O něco více než tři čtvrtiny, přesněji 77,1 respondentů, v zemích západního Balkánu do určité míry či velice věří v některou ze spikleneckých teorií spojenou s covidem-19, na něž jsme se dotazovali. Je mnohem větší podíl, než který vidíme v jiných částech Evropy," citovala stanice RFE/RL vedoucího autora studie Floriana Biebera z univerzity v rakouském Štýrském Hradci. V ostatních částech Evropy se podle něj s podobnými teoriemi ztotožňuje čtvrtina až třetina lidí.

Only 39.2% would take the vaccine, a majority would not. pic.twitter.com/8wpLICoNDl

— Florian Bieber (@fbieber) December 11, 2020

Na vysoká čísla nemá podle spoluautorky Teny Prelecové z Oxfordské univerzity vliv ani tak vzdělání, věk či pohlaví, jako spíše geopolitika - lidé na Balkáně věří takovým spikleneckým teoriím, které odpovídají jejich geopolitickým představám o světě.

Respondenti v Srbsku, které za prezidentství Aleksandara Vučiče pěstuje přátelské vztahy s Pekingem, vyjadřují nejmenší podporu teoriím, podle níž nechala koronavirus vyrobit Čína (35 procent), respektive že virus unikl z laboratoře ve městě Wu-chan (38 procent).

Zcela jiná je situace v proamericky orientované Albánii, kde těmto dvěma nepodloženým tvrzením důvěřuje 65 respektive 58 procent. Podobně podezřívavě se na roli Číny při šíření koronaviru dívají i Chorvaté v Bosně, kteří mají stejně jako Albánci větší sklon věřit USA.

Víra ve spiklenecké teorie má i ryze praktické dopady. Obzvláště znepokojující je v porovnání se zbytkem Evropy nižší ochota lidí podstoupit očkování, varuje Bieber. Více než polovina dotazovaných v pěti ze šesti sledovaných zemí vakcínu odmítla. To vše v situaci, kdy se celý Balkán potýká s mohutnou vlnou pandemie a kdy počty zemřelých v poměru k populaci patří k nejvyšším na světě.

Z výsledků sondáže rovněž vyplývá, že náchylnější věřit konspiračním teoriím jsou odpůrci integrace do EU a rovněž příslušníci menšin, kteří ve zvýšené míře chovají nedůvěru vůči státním institucím a jejich doporučením.

K šíření nedůvěry vůči koronavirovým opatřením nicméně leckdy přispívají i samotné instituce, napsal Bieber na serveru Balkan Insight. Dokládá to na příkladu pravoslavné církve, která se zdráhá měnit staletou tradici svatého přijímání z jedné lžičky. Spiklenecké teorie či fámy týkající se koronaviru neváhají rozšiřovat ani někteří vládní představitelé, přičemž jejich prohlášení mívají velký mediální dopad.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie Boj proti dezinformacím a fake news Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Srbsko Chorvatsko albánie

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 9 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 10 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 10 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 10 hodinami

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy