Krize v Německu. Budou předčasné volby? AfD chce konec Merkelové

Bývalý šéf německé sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel je přesvědčen, že po oznámené rezignaci předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové čekají Německo předčasné volby. Tato sedmapadesátiletá politička ale věří, že její krok dopady na koaliční vládu CDU/CSU a SPD mít nebude. Pokračovat v ní chce i nynější vedení sociální demokracie. Naopak pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) požaduje rezignaci kancléřky Angely Merkelové (CDU).

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

"Domnívám se, že to nebude dlouho trvat a budou nové volby," řekl Gabriel listu Bild. Konec Krampové-Karrenbauerové, která se nebude ani ucházet o post kancléřky, je podle něj logickým důsledkem toho, že se nedokázala prosadit v Durynsku, kde proti její vůli křesťanští demokraté hlasovali pro kandidáta na ministerského předsedu, jehož podpořila také AfD. Německo podle Gabriela nyní zažívá konec druhé velké lidové strany.

"Když to bude podle mého, tak to nebude mít žádný dopad na velkou koalici," je ale přesvědčena Krampová-Karrenbauerová, podle níž se ve vládě nic nezměnilo. Ona sama i na přání Merkelové zůstává nadále ministryní obrany.

"Velká koalice pracuje, velká koalice musí splnit úkoly z koaliční smlouvy," prohlásil v Berlíně také šéf sociální demokracie Norbert Walter-Borjans. Zároveň ale poznamenal, že v něm situace u křesťanských demokratů budí obavy. "CDU si musí vyjasnit svůj vztah k pravicovým extremistům," zdůraznil i v narážce na středeční hlasování o durynském ministerském předsedovi.

Podle ministra hospodářství Petera Altmaiera (CDU) se jeho strana nachází v nezvykle vážné situaci. "Jde o naši budoucnost jako moderní velké strany středu," řekl dnes v Berlíně. Předseda sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder na twitteru napsal, že je nutné, aby si CDU od základu vyjasnila své personální i obsahové uspořádání. Pro krok Krampové-Karrenbauerové, s níž se mu dobře spolupracovalo, má podle svých slov velký respekt.

"Mám velký respekt před tímto neočekávaným rozhodnutím," napsal na twitteru také ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU), podle něhož je zásluhou Krampové-Karrenbauerové, že se CDU a CSU znovu sblížily. Předtím je několik let dělily spory o migrační politiku. Tehdy ještě křesťanské demokraty vedla Merkelová, která v čele strany skončila v prosinci 2018.

Právě Angela Merkelová by nyní měla podle místopředsedkyně AfD Beatrix von Storchové také skončit, protože nese zodpovědnost za současný stav CDU.

Šéfka zelených Annalena Baerbocková zase vyzvala konzervativní unii CDU/CSU, aby vyjasnila, jak může za těchto podmínek být spolková vláda stabilní. Situace pro Německo je podle ní dramatická.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš do karantény? Lídři států mohou mít koronavirus, píše španělský deník

25.02.2020 09:13 Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali o víkendu kvůli akutní infekci dýchacích…

Incident ve Volkmarsenu: 35 lidí zůstává hospitalizováno, oznámila policie

25.02.2020 09:12 Po incidentu, při němž v pondělí 29letý Němec autem najel do masopustního průvodu v hesenském…

Španělsko ohlásilo třetí případ nákazy virem Covid-19

25.02.2020 08:40 Španělsko v noci na dnešek ohlásilo třetí případ nákazy novým koronavirem. Pacientem je podle…

Muž úmyslně najel autem do masopustního průvodu. 30 zraněných včetně dětí

24.02.2020 22:33 Aktualizováno Do davu lidí v tradičním masopustním průvodu v městečku Volkmarsen na západě Německa dnes vjel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama