Lékaři ve Francii žalují vládu. Podle nich nezvládla boj s epidemií COVID-19

Francouzští lékaři, kteří už v půlce března ohlásili, že se chystají podat žalobu na vládu kvůli tomu, že podle nich nezvládla boj s epidemií koronaviru, získali velkou podporu veřejnosti. Petici, která jejich kroky schvaluje, už podepsalo přes 350.000 lidí, informovala dnes agentura APA.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

lékaři
doporučujeme

Podle lékařů ohrozila vláda zdraví a životy obyvatel tím, že riziko šíření nákazy podcenila, neinformovala občany ani lékaře a nezajistila včas dostatečné množství ochranných pomůcek.

Hromadnou žalobu podala skupina lékařů vystupující pod jménem C19 u Republikového soudního dvora (CJR), což je jediný justiční orgán, který je kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých členů vlády. Lékaři viní bývalou ministryni zdravotnictví Agnès Buzynovou a premiéra Édouarda Philippea mimo jiné z neposkytnutí pomoci a neúmyslného zabití, protože podle nich představitelé vlády museli o vysokém riziku rozšíření nákazy vědět, přesto ale v počátcích proti epidemii nic nepodnikli.

Jeden z hlavních iniciátorů rozhodnutí obrátit se na soud, lékař Emmanuel Sarrazin, stížnost sepsal už začátkem března, kdy měla země teprve první oběť nemoci COVID-19 a kdy ještě byly otevřené i všechny školy. Tenkrát mu sanitky do ordinace vozily pacienty s dýchacími potížemi, kteří se vraceli z koronavirem těžce zasažených oblastí Itálie. Tito kašlající lidé pak volně seděli v čekárnách a lékaři neměli prostředky, jak se při jejich vyšetření infekci bránit.

Podle Sarrazina vláda zanedbala svou práci, neposkytla dostatečnou pomoc a její kroky v boji s virem měly katastrofální zpoždění. Ke skupinové žalobě se připojilo už zhruba 600 zdravotníků.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polovina Španělska vstoupí v pondělí do poslední fáze uvolňování

05.06.2020 17:10 Polovina Španělska vstoupí v pondělí do poslední fáze uvolňování opatření, která vláda zavedla v…

Velká většina států EU chce otevřít hranice do 15. června

05.06.2020 16:12 Velká většina států Evropské unie chce otevřít hranice uvnitř bloku do 15. června, všechny unijní…

Pařížská policie zakázala demonstraci proti rasismu, obává se násilností

05.06.2020 15:29 Francouzská policie dnes zakázala demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí, které se měly…

Jednání EU s Británií příliš nepokročila, obě strany se shodly jen na…

05.06.2020 15:04 Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy