Litva zablokovala Bělorusku peníze EU pro přeshraniční spolupráci

Litva zablokovala evropské finance na program přeshraniční spolupráce s Běloruskem. Vilnius se obává, že by v Bělorusku peníze z EU mohly být zneužity. S odvoláním na běloruské vládní zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

Vilnius, Litva
doporučujeme

Členská země EU Litva s nečlenským Běloruskem sousedí na východě a jihu. Evropská unie patří ke kritikům Minsku za postup proti demonstracím, jež začaly po sporných srpnových volbách, a desítkám běloruských představitelů zmrazila peníze a zakázala cestovat. Litva také poskytla útočiště soupeřce autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka ve volbách a vůdkyni opozice Svjatlaně Cichanouské.

Mluvčí litevského ministerstva zahraničí dnes řekla, že vláda ukončila program přeshraniční spolupráce hned po zahájení povolebních nepokojů. Vedly ji k tom obavy, že vláda v Minsku peníze zneužije.

"Zastavili jsme všechny platby, dokud se k riziku nevysloví Evropská komise," sdělila mluvčí. Podle ní je pozastavena výplata několika projektů, jedna z nich byla v objemu tří milionů eur (81 milionů korun). Programy jsou určeny k rozvoji příhraničních oblastí na obou stranách hranice. EU se má podílet 74 miliony eur, přičemž peníze pro Bělorusko procházejí sousedními členskými státy. Letos mělo být do programu investováno přes 18 milionů eur, příští rok 10,7 milionu.

Web euobserver tento týden uvedl, že Bělorusko použilo evropské peníze k nákupu 15 hlídkovacích bezpilotních letadel, což vyvolalo znepokojení, že Minsk peníze může použít i k financování zásahů proti demonstrantům či nákupu materiálu, který je při takových zásazích používán.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii i v Británii se objevilo skoro 25 000 nových případů nákazy

28.10.2020 18:12 V Itálii za den přibylo skoro 25.000 nových případů nákazy koronavirem, nejvíce od začátku epidemie…

Slovenská policie zadržela několik osob z prostředí justice

28.10.2020 17:15 Policie dnes na Slovensku zadržela několik osob z justičního prostředí včetně bývalé…

Evropa nadále zpřísňuje proticovidová opatření, pandemie nepolevuje ani v…

28.10.2020 17:03 Některé evropské státy včetně Polska, Česka či Německa dnes opět ohlásily nejvyšší denní přírůstky…

Švédsko v boji s druhou vlnou. Počet nakažených za den je rekordní

28.10.2020 17:02 Švédsko opět zaznamenalo největší denní nárůst počtu nakažených koronavirem od počátku epidemie. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama