Loď s migranty nesmí do italských přístavů a prosí o pomoc

Loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye se 150 zachráněnými migranty na palubě se ve Středozemním moři dostala do tísnivé situace poté, co italská vláda tento týden nařídila kvůli koronaviru uzavřít všechny přístavy pro plavidla humanitárních organizací.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye
doporučujeme

Kapitánka plavidla dnes požádala italské úřady alespoň o doplnění zásob potravin, léků a paliva, informovala agentura DPA. Podle italského ministerstva dopravy je za osud lodi plně odpovědné Německo.

"Chápeme, že v Itálii platí nouzový stav," uvedl mluvčí organizace Sea-Eye Gorden Isler. Podle něj je ale třeba brát ohled i na to, že v ohrožení byly i životy migrantů. Ty posádka zachránila u libyjských břehů v pondělí, tedy ještě předtím, než Itálie přístavy pro humanitární organizace uzavřela.

Loď Alan Kurdi se nyní pohybuje poblíž italského ostrova Lampedusa a na palubě je nyní tak těsno, že se tam všichni zachránění stěží uloží ke spánku. Podle italských úřadů má ale za loď plnou odpovědnost Německo, pod jehož vlajkou pluje.

V Itálii má platit nouzový stav do 31. července, ale není vyloučeno, že bude prodloužen. Tamní vláda argumentuje, že během epidemie covid-19 nelze italské přístavy považovat za bezpečné. Ze stejných důvodů nyní lodě humanitárních organizací nepřijímá ani Malta.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí dalších 81 úmrtí s koronavirem, je to méně než v úterý

03.06.2020 20:41 Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo po nákaze koronavirem 81 lidí. Jedná se o pokles ve…

Německo nepřímo odmítlo Trumpův návrh na změnu formátu G7

03.06.2020 19:15 Aktualizováno Německý ministr zahraničí Heiko Mass si není jist, zda je vhodná doba na změnu formátu skupiny zemí…

Itálie opět hlásí méně než 100 úmrtí s koronavirem za den

03.06.2020 18:46 Itálie dnes čtvrtým dnem v řadě ohlásila méně než 100 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. Té…

Útočník z Halle se pokusil o útěk, ostrahu podrobili kritice

03.06.2020 18:44 Německý pravicový extremista, který loni v říjnu u synagogy v Halle ve spolkové zemi Sasko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy