Macron viní Rusko a Turecko z podpory bojkotu Francie v Africe

Francouzský prezident Emmanuel Macron obvinil Turecko a Rusko, že podněcují protifrancouzské nálady v Africe. Vyjádřil také podporu alžírskému prezidentovi Abdal Madžídu Tabbúnimu. Řekl to v dnes zveřejněném rozhovoru s listem Jeune Afrique, citovaném agenturou AFP.

Emmanuel Macron po příletu do Bejrútu
doporučujeme

"Uplatňuje se strategie, kterou někdy používají afričtí vůdci, ale především zahraniční mocnosti, jako je Rusko nebo Turecko, která spoléhá a hraje na postkoloniální rozhořčení," řekl Macron v rozhovoru. "Nesmíme být naivní. Mnozí z těch, kteří vystupují, natáčejí videa, působí ve frankofonních médiích, jsou placeni Ruskem nebo Tureckem," dodává ještě Macron.

V rozhovoru Emmanuel Macron podpořil alžírského prezidenta Tabbúniho v jeho snaze o změny v zemi. "Je potřeba učinit vše, aby byl tento přechod úspěšný. Afrika nemůže uspět bez úspěchu Alžírska," uvedl francouzský prezident. 75letý Tabbúni se na začátku listopadu nakazil koronavirem a narychlo byl k léčbě převezen do Německa.

Emmanuel Macron také zmínil závažnost současné situace v Guineji, kde prezident Alpha Condé v říjnu získal třetí mandát. Podle Macrona Condé "zorganizoval referendum a změnu ústavy jen proto, aby mohl zůstat u moci".

Všem jednotkám, které působí v oblasti Sahelu, prezident Macron vzkázal, že "s teroristy se nevyjednává, s nimi se bojuje". Francie má na severu Afriky rozmístěno více než 5100 vojáků, z nichž značná část bojuje v Mali proti sílícímu radikálnímu islamismu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další razie na Slovensku: Mezi obviněnými je i bývalý policejní prezident

02.12.2020 13:28 Elitní jednotka slovenské policie NAKA zasahuje od dnešního rána na několika místech proti…

Interpol varuje před falešnými vakcínami zločineckých sítí

02.12.2020 12:54 Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru SARS-CoV2,…

Kauza Kuciak: Slovenský nejvyšší soud zpřísnil vrahovi novináře trest

02.12.2020 12:38 Aktualizováno Slovenský nejvyšší soud dnes zpřísnil trest vrahovi novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny…

Itálie představila očkovací plán, vakcínu proti covidu přednostně dostanou…

02.12.2020 12:35 Itálie se chystá zahájit očkování proti covidu-19 v lednu, poskytované bude zdarma a přednost budou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama