Maďarsko, Polsko a Srbsko hlásí další oběti COVID-19, Orbán chce získat "bezprecedentní moc"

V Maďarsku, Polsku a v Srbsku zemřeli další pacienti s nemocí COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, jenž se na přelomu roku začal šířit z Číny. Ve všech třech zemích také roste počet osob nakažených virem SARS-CoV-2. Informovaly o tom místní úřady a média.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Podle dnešního sdělení vládního serveru koronavirus.gov.hu v Maďarsku aktuálně vzrostl na 187 počet potvrzených případů nakažení koronavirem. Úřady také upozorňují, že SARS-CoV-2 se už objevil ve všech oblastech země, a infekce tak hrozí všude.

Agentura MTI v souvislosti s nejnovější bilancí napsala, že od úterý se v Maďarsku ze sedmi na devět také zvýšil počet úmrtí způsobených koronavirem. Z nemoci COVID-19 se naproti tomu zatím uzdravilo 21 pacientů.

Straně Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána se v pondělí nepodařilo prosadit na program parlamentu zákon o stavu nouze, nezískala pro to potřebné čtyři pětiny hlasů. Podle agentury APA díky němu bude moci vláda stav nouze prodloužit a vládnout pomocí dekretů bez časového omezení. Opoziční strany premiéra obviňují, že chce získat "bezprecedentní moc" na neurčitou dobu. "Epidemie je naším společným nepřítelem, ale to, co zůstalo z naší často ničené svobody a demokracie, je naším společným pokladem," cituje dnes agentura MTI z prohlášení opozice.

Fidesz bude chtít prodloužení stavu nouze do programu sněmovny zařadit znovu příští týden, to už se mu ale podaří, protože k tomu bude stačit dvoutřetinová většina a tu v parlamentu má, napsala APA.

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo o devátém zemřelém člověku v zemi, u něhož testy potvrdily chorobu COVID-19. Jde o 68letého muže z města Pulawy. Vzhledem k tomu, že trpěl i jinými nemocemi, byl jeho stav vážný.

Podle aktuálních údajů, jež uvedla televizní stanice TVN24, je v Polsku k dnešnímu dni potvrzeno 774 případů koronavirové infekce SARS-CoV-2. Od úterního večera tak přibylo 25 nakažených.

Premiér Mateusz Morawiecki dnes oznámil zavedení dalších opatření omezujících obyvatele. Patří mezi ně zákaz vycházení s výjimkou nezbytných nákupů potravin a léků, cest do práce nebo venčení psů. Zakázána jsou shromáždění více než dvou lidí, pokud nejde o členy domácnosti, omezení platí i na počet cestujících v prostředcích městské hromadné dopravy. V silně katolické zemi se na mši nově může sejít jen pět věřících. Kvůli těmto opatřením církev omezí i oslavy Velikonoc. Letos se nebude konat například tradiční svěcení pokrmů, které se jedí na Boží hod velikonoční a kvůli kterému se každý rok tvoří před kostely po celé zemi fronty věřících s košíčky v rukou.

Již třetí oběť této choroby v Srbsku oznámil tamní prezident Aleksandar Vučić. Jedná se o šedesátiletou ženu, která netrpěla jinými nemocemi a v bělehradské nemocnici zemřela nečekaně. Vučić v této souvislosti avizoval zintenzivnění testů na koronavirus, které by do dvou dnů měly mít masový charakter.

Prezident ale také ohlásil, že se chystají další preventivní opatření. Má se především důsledněji sledovat respektování podmínek karantény. "Bude přísně kontrolována izolace a v příštích dnech uvidíte lidi, kteří dostanou tři až dvanáct let vězení, jestliže ji poruší," prohlásil.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vitalij Kličko: Souboj s koronavirem, to je úplně jiný zápas

05.04.2020 13:38 Na těžké bitvy byl bývalý boxerský šampion těžké váhy Vitalij Kličko zvyklý, v těchto dnech ale…

Španělsko má 674 nových úmrtí na covid-19, méně než v sobotu

05.04.2020 12:14 Ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí koronaviru o 674, celkem už země…

Německo hlásí 5825 nových případů nákazy covid-19, více než v sobotu

05.04.2020 11:43 V Německu bylo za poslední den evidováno 5825 nových případů koronaviru. Nárůst je vyšší než v…

Covid-19 mezi migranty: Řecké úřady uvalily karanténu na další tábor

05.04.2020 09:06 Řecké úřady poslaly kvůli koronaviru do karantény další tábor pro migranty, již druhý v tomto týdnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy