Orbán varoval před hrozbami v ekonomice

Maďarský premiér Viktor Orbán v dnešním poselství o stavu země varoval před ekonomickými problémy, hrozícími v letošním roce a následujících letech. Na podporu ekonomiky podle agentury Reuters ohlásil snížení daní a odvodů.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Viktor Orbán, maďarský premiér
doporučujeme

"Vidím před námi nebezpečné roky. Potřebujeme podniknout závažné kroky, abychom uhájili to, čeho jsme dosud dosáhli," řekl Orbán. "Čelíme hrozbě klimatické krize, demografického poklesu a nad evropskou ekonomikou se stahují temná mračna," dodal.

Maďarská ekonomika loni vzrostla o 4,9 procenta, ale minulý pátek vláda snížila svou předpověď růstu v letošním roce ze čtyř na 3,5 procenta, což by znamenalo největší zpomalení za čtyři roky.

Podle analytického střediska Eurasia Group by pouze ekonomický pokles mohl poškodit solidní základnu Orbánových voličů. Předpovědělo, že z tohoto důvodu bude vláda pokračovat v podpoře ekonomiky, zatímco ústřední banka udrží nízké sazby navzdory rostoucí inflaci.

Premiér podle agentury DPA také ohlásil nové "vnitrostátní konzultace", jakési písemné referendum, které se má týkat údajných excesů v soudnictví, včetně vyplácení odškodného odsouzeným zločincům za špatné poměry ve věznicích. Vinu za to Orbán přičetl také organizacím a právníkům, údajně placených americkým miliardářem Georgem Sorosem. Otázka v referendu se má týkat také toho, zda má stát odškodnit skupinu Romů za to, že museli strávit školní rok ve zvláštní škole. "Nikdo by neměl dostat peníze, které si neodpracoval," řekl Orbán.

DPA dodala, že Orbánova referenda, nazývané "vnitrostátní konzultace", sestávají z dotazníků zasílaných všem domácnostem. Otázky jsou podle agentury formulovány tak, aby odpovědi potvrzovaly cíle Orbánovy politiky. Tyto konzultace nejsou právně závazné a jejich vyhodnocení není transparentní. Až dosud se odehrálo osm takových "referend", a to i o migraci a azylové politice.

Předseda vlády podle agentury MTI dál prohlásil, že sto let po "rozsudku smrti", vyneseném nad Maďarskem jako poraženým státem v první světové válce v mírové smlouvě z Trianonu, je Maďarsko nejenže stále naživu, ale dokázalo se i vymanit ze sevření prstence nepřátelsky naladěných zemí. V současnosti totiž nachází společnou řeč se sousedním Slovenskem, Srbskem, Chorvatskem a Slovinskem, jakož se i zapojilo do širší spolupráce a aliancí. "Dějiny daly středoevropským národům příležitost vybudovat nové spojenectví založené na vlastních národních zájmech, což nám umožňuje bránit se hrozbám jak z východu, tak ze západu," řekl Orbán.

Premiér připomněl, že v rámci zmíněné mírové smlouvy, která po rozpadu Rakousko-Uherska vymezila hranice Maďarska a Československa, země přišla o dvě třetiny území a 63 procent obyvatelstva, přičemž každý třetí Maďar se ocitl za hranicemi Maďarska.

"Země, kterou přinutily kleknout na kolena, si zvolila namísto poklonkování sebeúctu a namísto migrantů vlastní, maďarské děti," shrnul předseda vlády postoje svého kabinetu a dodal, že v rámci Evropské unie cosi podobného existuje možná jen v Polsku.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených v Rakousku překročil 12 tisíc, kancléř Kurz chystá nový…

05.04.2020 17:10 Počet nakažených koronavirovou nemocí covid-19 v Rakousku překonal hranici 12.000 a počet mrtvých…

Maďarsko kritizuje údajné lži, které o něm šíří jistí politici EU

05.04.2020 17:00 Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes kritizoval údajné lži, které podle něho o novém…

V Nizozemí zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, Británie má téměř 5000…

05.04.2020 16:12 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Itálie se chystá rušit opatření kolem koronaviru, datum nestanoví

05.04.2020 16:06 Itálie připravuje plán na postupné rušení omezení přijatých v souvislosti s epidemií koronaviru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy