Orbán varoval před hrozbami v ekonomice

Maďarský premiér Viktor Orbán v dnešním poselství o stavu země varoval před ekonomickými problémy, hrozícími v letošním roce a následujících letech. Na podporu ekonomiky podle agentury Reuters ohlásil snížení daní a odvodů.

"Vidím před námi nebezpečné roky. Potřebujeme podniknout závažné kroky, abychom uhájili to, čeho jsme dosud dosáhli," řekl Orbán. "Čelíme hrozbě klimatické krize, demografického poklesu a nad evropskou ekonomikou se stahují temná mračna," dodal.

Maďarská ekonomika loni vzrostla o 4,9 procenta, ale minulý pátek vláda snížila svou předpověď růstu v letošním roce ze čtyř na 3,5 procenta, což by znamenalo největší zpomalení za čtyři roky.

Podle analytického střediska Eurasia Group by pouze ekonomický pokles mohl poškodit solidní základnu Orbánových voličů. Předpovědělo, že z tohoto důvodu bude vláda pokračovat v podpoře ekonomiky, zatímco ústřední banka udrží nízké sazby navzdory rostoucí inflaci.

Premiér podle agentury DPA také ohlásil nové "vnitrostátní konzultace", jakési písemné referendum, které se má týkat údajných excesů v soudnictví, včetně vyplácení odškodného odsouzeným zločincům za špatné poměry ve věznicích. Vinu za to Orbán přičetl také organizacím a právníkům, údajně placených americkým miliardářem Georgem Sorosem. Otázka v referendu se má týkat také toho, zda má stát odškodnit skupinu Romů za to, že museli strávit školní rok ve zvláštní škole. "Nikdo by neměl dostat peníze, které si neodpracoval," řekl Orbán.

DPA dodala, že Orbánova referenda, nazývané "vnitrostátní konzultace", sestávají z dotazníků zasílaných všem domácnostem. Otázky jsou podle agentury formulovány tak, aby odpovědi potvrzovaly cíle Orbánovy politiky. Tyto konzultace nejsou právně závazné a jejich vyhodnocení není transparentní. Až dosud se odehrálo osm takových "referend", a to i o migraci a azylové politice.

Předseda vlády podle agentury MTI dál prohlásil, že sto let po "rozsudku smrti", vyneseném nad Maďarskem jako poraženým státem v první světové válce v mírové smlouvě z Trianonu, je Maďarsko nejenže stále naživu, ale dokázalo se i vymanit ze sevření prstence nepřátelsky naladěných zemí. V současnosti totiž nachází společnou řeč se sousedním Slovenskem, Srbskem, Chorvatskem a Slovinskem, jakož se i zapojilo do širší spolupráce a aliancí. "Dějiny daly středoevropským národům příležitost vybudovat nové spojenectví založené na vlastních národních zájmech, což nám umožňuje bránit se hrozbám jak z východu, tak ze západu," řekl Orbán.

Premiér připomněl, že v rámci zmíněné mírové smlouvy, která po rozpadu Rakousko-Uherska vymezila hranice Maďarska a Československa, země přišla o dvě třetiny území a 63 procent obyvatelstva, přičemž každý třetí Maďar se ocitl za hranicemi Maďarska.

"Země, kterou přinutily kleknout na kolena, si zvolila namísto poklonkování sebeúctu a namísto migrantů vlastní, maďarské děti," shrnul předseda vlády postoje svého kabinetu a dodal, že v rámci Evropské unie cosi podobného existuje možná jen v Polsku.

Související

Zemní plyn

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony

Podle nové analýzy evropských výzkumníků nemají Maďarsko a Slovensko žádné vážné technické nebo bezpečnostní překážky, které by jim bránily v ukončení dovozu ruských fosilních paliv. Obě země podle výzkumu Centra pro studium demokracie (CSD) a Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) disponují dostatečnými alternativními cestami k dodávkám energií – přesto však nejenže neomezily dovoz z Ruska, ale svou závislost na něm dokonce prohloubily.

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

včera

včera

včera

včera

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce

Žhavé letní počasí si v posledních dnech vzalo prázdniny a přinejmenším v sobotu to ještě bude platit. V neděli už se maximální teploty přiblíží tropické třicítce, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy