Ministři EU jednají o sankcích za Navalného a trestu pro Lukašenka

Německo a Francie budou na dnešním jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie prosazovat uvalení sankcí na skupinu ruských činitelů za otravu opozičního předáka Alexeje Navalného. Před začátkem ministerského zasedání v Lucemburku to řekl šéf německé diplomacie Heiko Maas, jehož země nyní v EU předsedá.

Heiko Maas
doporučujeme

Berlín podle Maase rovněž chce, aby na nedávno schválený sankční seznam běloruských představitelů přibyl autoritářský vládce Alexandr Lukašenko.

"Musíme konstatovat, že od našeho posledního jednání se nic nezměnilo. Lukašenkův režim stále používá násilí a jsme svědky dalšího zatýkání na pokojných demonstracích," prohlásil Maas s odkazem na zářijovou ministerskou schůzku.

Na ní státy otevřely cestu ke schválení seznamu prvních 40 běloruských činitelů odpovědných za volební manipulace a potlačování protestů, kteří mají od začátku října zmrazený majetek v unijních bankách a zakázané cesty do zemí evropského bloku. Maas dodal, že dnes navrhne otevřít cestu k rozšíření seznamu včetně přidání Lukašenkova jména. Po tom dlouhodobě volají zvláště pobaltské země či Polsko, podle diplomatických zdrojů je však rychlá shoda všech zemí nepravděpodobná. Část států totiž stále dává přednost možnému jednání s autokratickým politikem, k němuž však Lukašenko dosud neprojevil vůli.

Berlín a Paříž budou dnes prosazovat také uvalení sankcí na ruské představitele v reakci na zprávu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Ta minulý týden potvrdila, že v Navalného krvi byla nalezena nová a dosud nenahlášená varianta nervově paralytické látky novičok. Moskva tvrdí, že s otravou nemá nic společného, na výzvy EU ke spolupráci při vyšetřování však dosud nezareagovala.

Maas dnes prohlásil, že po potvrzení OPCW nemůže útok na Navalného "zůstat bez reakce" EU. Unijní činitelé očekávají, že by se ministři mohli shodnout na uvalení sankcí, konkrétní seznam jmen by ovšem státy patrně měly přijmout až v příštích dnech, možná již na bruselském summitu koncem týdne.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama