Nakažených na Slovensku strmě přibývá, chystají se nová omezení

Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo rekord potvrzených nových případů koronavirové nákazy. Podle premiéra Igora Matoviče přibylo 419 infikovaných, poprvé tak v zemi s téměř 5,5 milionu obyvatel denní hlášený přírůstek přesáhl hranici 400 nakažených.

Igor Matovič (OLaNO)
doporučujeme

Odpoledne po jednání vládní pandemické komise Matovič řekl, že v pondělí bude ústřední krizový štáb rozhodovat o výrazném omezení počtu lidí na hromadných akcích.

"Nerozvážnost, lehkovážnost a egoismus zvítězily. Neustálé útoky, zpochybňování nebezpečnosti covidu, teatrální ignorování opatření, vysmívání se těm, kdo je dodržují, přinesly své výsledky. Výsledky ´boje za svobodu´, který nyní svobodu vezme všem," napsal Matovič na sociální síti.

Pandemická komise podle Matoviče navrhla snížení nejvyššího počtu lidí na hromadných akcích, a to na sto v interiérech a 200 v exteriérech, což by znamenalo pětinu oproti současnosti. Akce, kde lidé nemohou sedět, by se nemohly konat vůbec. Svateb by se mohlo zúčastnit maximálně 30 osob. Zmíněné snížení počtu účastníků hromadných akcí s platností od začátku října pandemická komise navrhovala již před dvěma týdny, Matovič ale tehdy prosadil zachování současných omezení. Nyní premiér řekl, že za větší volnost bojovat již nehodlá.

"Čeká nás těžká doba. I když dnes přijmeme opatření, jejich dopad budeme vidět možná za deset až 14 dní," řekl Matovič.

Například proti nošení roušek, které je na Slovensku povinné v budovách, vystupuje z parlamentních formací hlavně opoziční krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko. Média v srpnu ale upozornila, že sám Matovič neměl na svatební hostině svého stranického kolegy roušku. Matovič dnes řekl, že na zmíněné akci selhal. Právě svatby patří podle hygieniků k rizikovým akcím.

Slovenští policisté dnes na hraničních přechodech zahájili předem ohlášené náhodné kontroly dodržování nařízení hygieniků. Cestující, kteří se vracejí z takzvaných rizikových zemí EU, musejí předložit negativní výsledek testu na koronavirus, nebo se registrovat a nastoupit do karantény. Minulý týden Bratislava zařadila mezi rizikové státy kvůli šíření koronaviru i Českou republiku.

Polsko za posledních 24 hodin zaznamenalo dalších 1587 nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Za uplynulý den přibylo rovněž 23 úmrtí s nemocí covid-19, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Celkově již úřady v zemi se zhruba 38 miliony obyvatel evidují 84.396 infikovaných virem SARS-CoV-2 a 2392 úmrtí s covidem-19. Na 66.740 osob se dosud uzdravilo.

Aktuální denní bilance je nejvyšší od počátku epidemie v Polsku, přičemž teprve potřetí překonal počet nakažených hranici tisíce. Poprvé hlásila Varšava přes tisíc případů v sobotu.

Nejvíce nových případů se potvrdilo v Mazovském vojvodství, v němž leží hlavní město Varšava. Malopolské vojvodství na hranicích se Slovenskem je z hlediska počtu nově nakažených na druhém a severozápadní Kujavsko-Pomořanské vojvodství na třetím místě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva tisíce lidí v Berlíně demonstrovaly proti koronavirovým opatřením

25.10.2020 19:53 Aktualizováno Zhruba dva tisíce lidí se dnes sešly v centru Berlína na demonstraci proti opatřením, která přijala…

Koronavirus se dál šíří Evropou, řada zemí hlásí nové rekordy

25.10.2020 18:35 V Evropě výrazně přibývá lidí nakažených novým koronavirem. Nejvyšší denní přírůstky od začátku…

Španělsko schválilo nouzový stav a zákaz nočního vycházení

25.10.2020 17:03 Španělská vláda dnes na mimořádné schůzi schválila kvůli dalšímu nárůstu počtu případů nákazy novým…

Italové protestovali proti opatřením, ta se dále zpřísní

25.10.2020 16:31 V Římě se v noci na dnešek střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Protestující v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama