Německá fanynka vzpomíná na Karla Gotta. Její slova vás dojmou

Také řada německých fanoušků a fanynek se v pátek přijede do Prahy rozloučit s Karlem Gottem. Jednou z nich bude sedmapadesátiletá Doris Gerardová, která si v práci vzala volno, aby k rakvi českého zpěváka mohla položit růži a aby Karlovi, jak o něm mluví, řekla posledních pár slov.

Chce mu tak poděkovat za více než čtyři desetiletí, kdy jí přinášel radost, i za osobní setkání, při nichž ji vždy znovu okouzlil. Poprvé se tak stalo už v roce 1976, přestože tehdy Gerardová původně na Gottův koncert vůbec nechtěla.

"Jeho fanynkou jsem už 43 let. Bylo mi tehdy 14 let, když mě matka požádala, jestli bych s ní nešla na koncert, protože jí onemocněl doprovod. Nejdřív jsem vůbec nechtěla, ale pak jsem se nechala přemluvit," vzpomíná Gerardová na den, který jí do značné míry změnil život. "Karlova hudba mě totálně nadchla, dotýkala se mě," líčí.

Když koncert v západoněmeckém Krefeldu skončil, podařilo se jí získat Gottův podpis, poté co ve frontě předběhla řadu dalších čekajících. "Karel měl vždy dar se na ženy i mladé dívky podívat tak, že se jim roztřásla kolena," vzpomíná na okamžik, kdy se s ním poprvé setkala. "Od toho momentu jsem musela na každý jeho koncert," říká. V Porýní jich tehdy podle Gerardové bylo kolem tří ročně, později jezdila pětkrát až sedmkrát každý rok na jeho vystoupení do Česka. "Pak už jsem celkový počet koncertů přestala počítat," podotýká s tím, že na tom posledním byla loni v Bratislavě.

Návštěvy koncertů ženě, která dnes žije v bavorském Patersdorfu nedaleko českých hranic, ale nestačily. Angažovala se v několika německých fanklubech, z nichž jeden na internetu stále vede. Navíc Gotta opakovaně vyhledávala osobně. "Když jsem přijela do Prahy, tak jsem se u něj stavila doma a prostě zazvonila. Sice vždy říkal, že nemá čas, ale pět minut si našel prakticky pokaždé," vypráví žena, která českou hvězdu nikdy nezažila namyšlenou nebo ve špatném rozpoložení.

O to větší byl její smutek, když se minulý týden o zpěvákově smrti dozvěděla. "V první okamžik jsem tomu nechtěla vůbec věřit. Byl to šok i proto, že jsem krátce předtím přišla také o matku. Zemřela před čtyřmi týdny... a teď Karel," říká a přes slzy jen těžko hledá slova, která by popsala její pocity. "Když Karel před pár lety onemocněl rakovinou, bylo mi jasné, že to zvládne, že bude znovu zdravý. A tak to také bylo. Karel bojoval a vyhrál. Teď podruhé s diagnózou leukémie jsem si vůbec nebyla tak jistá," poznamenává. "Že to je tak vážné, ale netušil nikdo," míní.

Se zpěvákem svého srdce se do Prahy přijede rozloučit osobně. "Díky bohu jsem v práci dostala volno a můžu jet," říká vlaková průvodčí, která si chce v pátek před zhruba tříhodinovou cestou do české metropole přivstat, protože očekává, že se Gottovi přijdou poklonit i desetitisíce dalších fanoušků.

"Jako mladá žena jsem Karlovi vždy dávala růži, tak přemýšlím o tom, že mu teď dovezu růži poslední," plánuje si. "Karlovi pak řeknu: 'Je to nevyslovitelná bolest'. Ale také: 'Děkuji za neuvěřitelně krásný čas, za 43 let krásných písniček, skvělých koncertů, které jsem mohla zažít. A také díky za takového člověka, za takové přátelství, které člověk podruhé nezažije'."

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott Německo

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 10 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 10 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 10 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 11 hodinami

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy