Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve středu vydává na třídenní návštěvu České republiky. Pro zahraniční cestu zvolil místo vládního letadla vlak, což německá média považují za mimořádné. Prezidentský palác to označuje za ukázku blízkosti obou zemí a demonstraci výhod otevřených hranic.
Během pobytu v Česku se setká mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem nebo premiérem Andrejem Babišem a jako první hlava německého státu uctí v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze památku československých výsadkářů, kteří tam padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
"Hlavním tématem cesty je německo-české sousedství. Německo s Českem jsou politicky, hospodářsky a kulturně úzce propojeny," uvádí úřad německého prezidenta. Jízdu vlakem chce Steinmeier využít k tomu, aby se během ní setkal s lidmi, pro které je česko-německý kontakt každodenní záležitostí. Ve vlaku tak prezident bude hovořit mimo jiné s pendlery. Cestu by mu ale mohla zkomplikovat stávka strojvedoucích německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB), která skončí jen několik hodin před odjezdem prezidentova vlaku.
Výhody otevřených hranic, na které prezident cestou poukazuje, v uplynulých měsících nebyly kvůli pandemii nemoci covid-19 samozřejmostí. Loni na jaře hranice s Německem uzavřela Česká republika a letos na několik týdnů obnovilo stálé kontroly Německo, což zkomplikovalo každodenní přeshraniční dojíždění za prací, ale i návštěvy příbuzných a přátel.
Výběr vlaku pro návštěvu Česka může být vnímán i symbolicky, hlava německého státu totiž v době boje proti globálnímu oteplování zvolí ekologicky šetrnou dopravu. Mezi českým hlavním městem a saskou metropolí Drážďany je navíc projektována výstavba vysokorychlostní trati (VRT) s tunelem pod Krušnými horami. Díky tomuto novému koridoru, který umožní vlakům jízdu rychlostí až 350 kilometrů za hodinu, získá Česko napojení na německý systém VRT.
Ve středu po příjezdu do Prahy čeká Steinmeiera, kterého bude doprovázet manželka Elke Büdenbenderová, ještě cesta do Lán, kde Zeman pro svého kolegu pořádá večeři. Hlavním dnem pobytu v Česku bude čtvrtek, kdy Zeman přijme Steinmeiera s vojenskými poctami na Pražském hradě. Očekává se, že prezidenti budou hovořit o vzájemných vztazích Česka a Německa, spolupráci v době pandemie, migraci či Afghánistánu. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák označil Steinmeierovu návštěvu za jednu z nejdůležitějších během Zemanova druhého prezidentského mandátu.
Ještě před příchodem na Hrad navštíví Steinmeier Národní památník hrdinů heydrichiády v kryptě pravoslavného kostela v pražské Resslově ulici. Ve čtvrtek se také potká s předsedy Senátu Milošem Vystrčilem a Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem.
V pátek bude Steinmeier hovořit s premiérem Babišem. Hlavní témata budou bilaterální vztahy včetně takzvaného strategického dialogu mezi Českem a Německem, nadcházející české předsednictví Evropské unii a ekonomika. Poté Steinmeier odjede do Ústí nad Labem, kde navštíví vědecko-kulturní instituci Collegium Bohemicum, která dokončuje multimediální expozici nazvanou Naši Němci. I tento projekt je příkladem česko-německé spolupráce, na přípravách se podíleli němečtí historikové. Jejich čeští kolegové zase pomáhali s loňským otevřením Sudetoněmeckého muzea.
Nynější Steinmeierova cesta do Česka byla původně plánována na loňský rok, kvůli pandemii se ale neuskutečnila. Ve funkci hlavy státu navštívil Steinmeier Českou republiku v září 2017, což bylo půl roku po nástupu do funkce. Nyní mu zbývá z prvního prezidentského mandátu sedm měsíců. Steinmeier již ohlásil, že se uchází i o druhé funkční období.
Související

Němci se rozloučili s exprezidentem Köhlerem. Hned si nás získal, řekl Steinmeier

Steinmeier vystoupil na konferenci s nezvykle tvrdým projevem. I vy budete potřebovat spojence, vzkázal USA
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek