Za devět dní přibylo 100 tisíc obětí koronaviru, Evropa má přes půl milionu mrtvých

Průlomem v boji proti pandemii koronaviru jsou takzvané mediátorové RNA (mRNA) vakcíny. Vakcína mRNA se od těch tradičních liší tím, že neobsahuje žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru. Tato metoda je přirovnávána k návodu, podle kterého si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky.

Výroba vakcín společnosti Pfizer

21:38 - Podle výpočtů agentury Reuters dnes Evropa překonala hranici 500.000 zemřelých s covidem-19. Prvních 250.000 evropských obětí koronaviru zemřelo za osm měsíců, další čtvrt milion lidí s covidem-19 zemřel za pouhých 60 dní.

20:02 - Počet nových případů covidu-19 v Evropě opět stoupá, v Irsku v posledních dnech o deset procent denně, od 24. prosince země uzavře bary a restaurace. Británie je kvůli mutaci koronaviru odstřižená od zbytku světa. Počet nových případů po víkendovém poklesu opět stoupl také v Itálii, píše agentura Reuters.

19:07 - Zpřísnění opatření na nejvyšší stupeň protiepidemických opatření by mohlo podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) nastat nikoliv od pátku 25. prosince, ale až od neděle 27. prosince. Důvodem je podle ministra umožnit lidem, aby se během vánočních svátků setkali s příbuznými. O termínu rozhodne ve středu vláda, řekl dnes poslancům ministr při projednávání žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu do 22. ledna. Novinářům ve Sněmovně později sdělil, že v případě posunu ČR do pátého stupně systému PES by chtěl, aby se i ve velkých obchodech prodávalo pouze nezbytné zboží.

18:32 - Dolar dnes dále posiluje, pomáhá mu pozornost upřená na novou mutaci koronaviru šířící se v Británii. Obchody jsou ale slabé, investoři se stáhli a vyhodnocují dopady souboru opatření v objemu téměř 900 miliard dolarů (asi 19,4 bilionu Kč), které v pondělí večer schválily obě komory amerického Kongresu.

17:52 - Světová zdravotnická organizace (WHO) svolala na středu jednání, na kterém se chce věnovat strategiím boje s novou a nakažlivější mutací koronaviru, která se objevila v Británii. Podle agentury Reuters to dnes oznámil šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge.

16:50 - Prodloužení nouzového stavu kvůli vývoji epidemie koronaviru je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezpochybnitelné a důležité, pokud v Česku nemá nastat chaos a nemají být ohroženy životy občanů. Premiér to dnes řekl poslancům při obhajobě žádosti vlády, která chce nouzový stav prodloužit o 30 dní do 22. ledna. Vyčetl opozici to, že minulým žádostem vlády o prodloužení nouzového stavu nevyhověla.

16:40 - České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze předá 106 vyrobených plicních ventilátorů CoroVent do Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Univerzita o tom dnes informovala ČTK. Připomněla, že přístroj vyvinutý na fakultě biomedicínského inženýrství týmem Karla Roubíka a vyráběný třebíčskou firmou MICo Medical, byl už během podzimu dodán do několika nemocnic.

16:15 - Čtyři sestry z německého Wiesbadenu dobře využily dlouhých dní jarní koronavirové uzávěry a vymyslely stolní hru s tematikou koronaviru, která se nyní prodává po tisících, uvedla agentura Reuters. Hra s názvem Corona je až pro čtyři hráče, kteří se během ní snaží sehnat všechny potraviny na nákupním seznamu vyhotoveném sousedem či sousedkou v důchodovém věku.

16:03 - Ve Francii téměř 700 zahraničních pracovníků, kteří se v první linii podíleli na boji s koronavirem a "ukázali svou náklonnost k národu" získá francouzské občanství takzvanou naturalizací.

16:00 - Silvestrovskou a novoroční oblohu nad městy v Olomouckém kraji letos kvůli pandemii koronaviru neozáří tradiční ohňostroje objednané radnicemi, které jsou nedílnou součástí oslav konce roku. Světelnou podívanou už zrušily úřady v Přerově, Prostějově i Olomouci.

15:57 - Sněmovní opozice dnes opět tvrdě kritizovala vládu za její postup při epidemii nového koronaviru. Výtky v debatě o žádosti kabinetu o souhlas dolní komory s dalším prodloužením nouzového stavu mířily na protiepidemické restrikce, na náhrady za výpadky příjmů i na přípravy na očkování proti covidu-19.

15:55 - Fakultní nemocnice Hradec Králové připravila kvůli zhoršování epidemie covidu-19 další lůžka pro nakažené. Opět aktivovala covidové oddělení na ortopedii, které již sloužilo při minulém vrcholu druhé vlny epidemie a později bylo uzavřeno. ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Nemocnice je největším zdravotnickým zařízením na východě Čech.

15:43 - Fakultní nemocnice v Plzni, největší zdravotnické zařízení na západě Čech, se kvůli nárůstu počtu nakažených nemocí covid-19 v regionu připravuje na útlum plánovaných operací. Dnes je volných ještě 16 covid JIP lůžek (intenzivní péče) a 34 standardních covid lůžek, řekla ČTK mluvčí Gabriela Levorová.

15:35 - Prodloužení nouzového stavu o 30 dní je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) neradostné, ale kvůli vývoji epidemie koronaviru v Česku nezbytné. Není vyloučeno to, že opatření proti nemoci bude nutné zpřísnit už během vánočních svátků, řekl dnes poslancům Blatný, který zastoupil omluveného premiéra Andreje Babiše (ANO).

15:33 - Dva kardinálové, kteří jsou blízkými spolupracovníky papeže Františka, se nakazili koronavirem. Informují o tom dnes světové agentury. Jedná se o papežova almužníka, polského kardinála Konrada Krajewského, a italského kardinála Giuseppeho Bertella, který řídí vnitřní záležitosti Vatikánu. S oběma kardinály se papež František často schází. Ke zdravotnímu stavu obou hodnostářů se Vatikán nevyjádřil.

15:30 - Irsko kvůli nové mutaci koronaviru, jež se začala šířit na jihu Anglie, prodloužilo do konce roku zákaz cestování ze Spojeného království. Uvedl to dnes web britské televize Sky News. Zákaz cestování z Velké Británie, Severního Irska a Jihoafrické republiky, kde se mutace také objevila, prodloužilo podle agentury Reuters také Německo.

15:15 - Desítky lidí se dnes odpoledne sešly na Malostranském náměstí v Praze na protestu proti pokračování nouzového stavu a vládním opatřením. Naprostá většina demonstrantů dorazila bez roušek, nezachovává ani povinné rozestupy. Protest je poklidný. Policisté pouze na počátku účastníky upozorňovali na to, aby dodržovali nařízení zavedená kvůli koronavirové pandemii.

15:10 - Podle šéfa německého RKI Lothara Wielera se epidemická situace dále zhoršuje. Vyzval proto občany, aby se chovali zodpovědně, necestovali a vánoční svátky pokud možno oslavili jen v nejužším kruhu. "Máme před sebou několik skutečně těžkých týdnů. Neměli bychom si je ztěžovat," řekl podle agentury DPA Wieler. Podle něj nemůže mít v krátkodobém časovém horizontu pozitivní efekt ani koronavirová vakcína od firem Pfizer a BioNTech. Německo by jí do konce roku mělo obdržet 1,3 milionu dávek a 27. prosince plánuje zahájit očkování obyvatelstva. Podle ministra zdravotnictví Jense Spahna by mělo být od ledna očkováno týdně asi 670.000 lidí.

14:50 - Americká technologická společnost Apple pokročila při vývoji technologií pro samořízené vozy a v roce 2024 plánuje výrobu osobního automobilu, který by mohl využívat její vlastní průlomovou technologii bateriových článků. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Podle některých zdrojů by nicméně problémy spojené s pandemií mohly vést k odkladu zahájení produkce na rok 2025 či ještě na pozdější termín.

14:40 - Pražské nemocnice, které se zapojí od 27. prosince do očkování proti koronaviru, budou schopny naočkovat stovky lidí denně. Nemocnice podle svých mluvčích už mají připravené prostory i proškolený personál. První lidé, mezi kterými budou především zdravotníci pečující o nemocné s těžkým průběhem covidu-19, dostanou vakcínu v neděli kolem 08:00.

14:30 - Koronavirem se nakazil již šestý člen slovenské vlády, ministr financí Eduard Heger. Ministrovi zemědělství Jánovi Mičovskému se přitížilo a musel být hospitalizován, oznámila dnes slovenská média s odvoláním na místní úřady.

14:15 - Podle šéfa BioNTechu Ugura Şahina je "velice pravděpodobné", že vakcína bude účinná i proti nové a nakažlivější mutaci koronaviru, která se objevila v Británii. V opačném případě je BioNTech schopen do šesti týdnů vyvinout nový preparát, který by působil i proti této nové variantě, dodal Şahin s dovětkem, že další čas by patrně zabral schvalovací proces ze strany regulátorů.

14:00 - Je morálně přípustné nechat se očkovat proti nemoci covid-19, i když se některé vakcíny opírají o výzkum využívající tkáně plodů z umělých potratů. Vakcinaci je třeba zvažovat nejen s ohledem na zdraví vlastní, ale i druhých lidí a na společné dobro, uvedla v dnešním stanovisku k očkování Česká biskupská konference (ČBK). Na druhou stranu nelze podle českých biskupů nikoho diskriminovat kvůli rozhodnutí nenechat se očkovat.

13:45 - V Ústeckém kraji v pondělí přibylo 453 potvrzených případů nákazy koronavirem, o 148 případů více než před týdnem. Index nákazy je pátým dnem na nejvyšším stupni. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví a krajské hygienické stanice.

13:30 - Nákaza koronavirem se poprvé potvrdila v Antarktidě. Na chilské výzkumné stanici na západě nejizolovanějšího kontinentu světa se koronavirus prokázal u 36 lidí. Šestadvacet z nich přitom tvoří příslušníci chilské armády, zatímco ostatní jsou civilní zaměstnanci údržby. Informovala o tom dnes britská televize Sky News. Počet lidí v Antarktidě se mění v průběhu roku. V zimě jich tam je kolem 1000, v létě zhruba 5000.

13:06 - Nemocnice musí ode dneška podobně jako v březnu a říjnu omezit zdravotní péči, která není nezbytná. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které se týká akutní i následné péče. Omezení má uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19, v pondělí ho schválila vláda. Opatření se nemá dotknout neodkladné péče o pacienty s jinými zdravotními problémy, než je nemoc covid-19.

13:05 - Spojené státy prožívají nejvíce smrtící rok ve svých dějinách, napsala dnes agentura AP. Zejména v důsledku šíření koronaviru se podle ní očekává, že celkový počet úmrtí letos poprvé přesáhne tři miliony. 

12:50 - Německá firma BioNTech dnes uvedla, že do konce letošního roku dodá Evropské unii 12,5 milionu dávek koronavirové vakcíny, kterou vyvinula spolu s americkou farmaceutickou společností Pfizer. Ředitel společnosti je přesvědčen, že vakcína bude účinná i proti novému kmeni koronaviru, který se objevil v Británii, informovaly agentury Reuters a DPA.

12:40 - Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují Spojené státy, kde zemřelo přes 319.000 lidí. Následují Brazílie (přes 187.000 mrtvých) a Indie (více než 146.000). Z Evropy je na tom co do počtu mrtvých nejhůře Itálie (přes 69.000), Británie (téměř 68.000) a Francie (přes 61.000). V Česku s nemocí covid-19 dosud zemřelo 10.562 lidí.

12:30 - Celosvětový počet mrtvých s koronavirem překonal podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) hranici 1,7 milionu. O posledních 100.000 se zvýšil za devět dní. Předešlých 100.000 přibylo za deset dní a předtím rovněž za devět dní. V předchozí fázi pandemie rostl počet mrtvých nejrychleji v dubnu, kdy se ze 100.000 na 200.000 úmrtí dostal za 15 dní.

12:15 - Volné termíny k objednání na antigenní test v nemocnicích v Praze jsou podle rezervačních systémů nemocnic až po vánočních svátcích. Například k testům ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) a v Motole se mohou zájemci hlásit nejdříve na úterý 29. prosince, vyplývá ze stavu objednávek k dnešní 11. hodině. Odběrová místa mají ve svátky také upravené provozní doby, uvádějí nemocnice na svých webech.

12:05 - Světová zdravotnická organizace (WHO) chce uspořádat jednání věnované strategiím boje s novou a nakažlivější mutací koronaviru, která se objevila v Británii. Podle agentury Reuters to dnes oznámil šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge. Datum schůzky, které by se měly zúčastnit členské státy WHO, však zatím neupřesnil.

11:50 - Celkovou částku 2,4 miliardy eur (63,1 miliardy Kč) si rozdělili Španělé v tradiční vánoční loterii El Gordo (Tlouštík), jejíž slosování se konalo dnes v madridské opeře. Kvůli pandemii se poprvé uskutečnilo bez obecenstva, informovala agentura DPA.

11:30 - Jihočeský kraj hodlá vytvořit v regionu síť vakcinačních center, v nichž by lékaři očkovali lidi proti koronaviru. Hejtman Martin Kuba (ODS) chce, aby byl projekt připravený v momentě, kdy bude dostačující množství vakcíny pro veřejnost. Vakcinační centrum by mělo být v každém okresním městě, řekl dnes novinářům Kuba. Jihočeský kraj bude mít prvních 975 vakcín po vánočních svátcích a obdrží jej nemocnice pro svůj personál. Dalších 9750 vakcín by pak kraj měl získat v lednu. 

11:05 - Někteří restauratéři sdružení kolem pivovaru Malý Janek v Jincích chtějí podávat žaloby na vládu, omezuje podle nich jejich svobody dané ústavou. Požadují zrušení nouzového stavu a otevření ekonomiky. Dnes zahájili sbírání podpisů pod petici, pod kterou očekávají podpisy nejenom restauratérů, ale i dalších živnostníků, uvedli na tiskové konferenci v pražské restauraci Šeberák. Podle správce webu Chcípl PES Davida Biksadského je nyní otevřeno mezi 70 a 120 podniky, přestože jim to vládní nařízení zakazují.

11:00 - Vliv letošní mimořádné situace spojené s pandemií se promítá i do vánočních bonusů. Zatímco v loňském roce je zaměstnancům vyplácela zhruba polovina malých podniků, letos se pro bonusy rozhodla jen třetina z nich. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Moore CR, podle kterého ale budou vyplácené prémie ve více než polovině případů vyšší než loni. Pětina firem bude o jejich udělování teprve rozhodovat.

10:40 - Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o rekordních 16 procent, což je lepší výsledek, než ukazovaly předběžné údaje. V konečné zprávě to dnes oznámil britský statistický úřad. Země tak částečně smazala propad z předchozích třech měsíců, kdy již naplno čelila dopadům pandemie. Rekordní jsou ale také objemy peněz, které si vláda právě na řešení dopadů pandemie půjčuje.

10:20 - Americké farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna testují účinnost svých vakcín proti nové mutaci koronaviru, která se nedávno objevila ve Spojeném království a dalších zemích. Informoval o tom dnes web americké televize CNN.

10:08 - Tchaj-wan zaznamenal poprvé od dubna případ přenosu nákazy koronavirem na svém území. Od novozélandského pilota, který pracuje pro tchajwanskou leteckou společnost, se nakazila jedna místní žena. Od předchozího místního přenosu uplynulo 253 dní, informuje agentura AFP.

10:05 - Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 1023 nakažených koronavirem. Je to o zhruba 250 případů více než minulé pondělí. Rizikové skóre PES zůstává čtvrtým dnem na 76 bodech, a je tak na spodní hranici pátého, tedy nejvyššího stupně rizika. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 10.635 nakažených, od začátku pandemie se nakazilo 82.748 lidí. Vyléčit se podařilo 71.001 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1112 lidí. V pondělí přibylo 68 vyléčených a čtyři zemřelí.

10:00 -  Pardubickém kraji se index rizika šíření nákazy protiepidemického systému PES drží třetí den na hodnotě 76 za 100. Odpovídá to spodní hranici pátého, nejhoršího stupně pohotovosti. V něm byl Pardubický kraj také od 11. do 15. prosince. Podle dnešních údajů Krajské hygienické stanice k 8:00 bylo v Pardubickém kraji aktuálně nemocných koronavirem 10.639 lidí. Je to o 744 více než před týdnem.

9:50 - Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES v Karlovarském kraji vzrostlo za den z 81 na 86 bodů. Krajské skóre je k dnešku nejvyšší mezi kraji. Nadále tak zůstává na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti. V pondělí přibylo v Karlovarském kraji 232 potvrzených nákaz koronavirem, je to o 184 případů více než před týdnem.

9:40 - Rusko hlásí 28.776 nových případů nákazy koronavirem a 561 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo rekordních 29.350 případů a 493 úmrtí, oznámily tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než 2,9 milionu lidí, z nichž 51.912 nákaze podlehlo.

9:35 - V Královéhradeckém kraji v pondělí stoupl počet nakažených koronavirem o 472, v neděli nárůst činil 287 případů. V pondělí před týdnem přibylo 355 nakažených. Rizikové skóre ministerstva zdravotnictví PES pro Královéhradecký kraj dnes činilo 81 bodů, stejně jako předchozí čtyři dny. Hodnota 81 bodů odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni rizika.

9:30 - Nárůst počtu případů koronaviru v Česku v posledních týdnech zrychluje. Nakažených přibylo v pondělí 7860, což je zhruba o 2700 více než před týdnem. Výrazně v poslední době roste také podíl pozitivně testovaných z celkového počtu testů. Koncem listopadu se dostal na 16 procent, ale teď vystoupal skoro na dvojnásobek, když v pondělí přesáhl 30 procent. Ministerstvo původně uvedlo, že už v neděli podíl případů na počtu provedených testů dosáhl 31,4 procenta, ale dnes nedělní údaj zpětně snížilo na 29,2 procenta. Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno celkem přes 635.000 případů nákazy. Zemřelo 10.562 nakažených. V pondělí přibylo 55 zemřelých, ale počty mrtvých ve statistikách ministerstvo zpětně opakovaně navyšuje.

9:20 - Fakultní nemocnice Brno plánuje, že bude očkovat lidi vakcínou proti nemoci covid-19 v záložní nemocnici na výstavišti. Novinářům to dnes řekl náměstek nemocnice Ondřej Ludka. Záložní nemocnice vznikla pro případné pacienty s covidem-19, zatím ale zůstala nevyužitá. Podle Ludky by se v ní dalo naočkovat až 1400 lidí za den, zatímco v klasických ambulancích by to byly desítky. Prvních 5000 vakcín dorazí do Brna v neděli a poslouží zdravotníkům. V lednu by měla nemocnice dostávat podle Ludky kolem 10.000 vakcín týdně pro veřejnost.

9:15 - Liberecká zoo na Štědrý den chystá alespoň kvíz o ceny s putováním kolem areálu. Mimořádně také otevře hlavní vchod, kde budou moci lidé zanechat jako každý rok dárky pro zvířata.

9:07 - Spotřebitelská důvěra v Německu už tři měsíce za sebou klesá, přísnější opatření proti šíření nového koronaviru totiž zhoršují vyhlídky příjmů a zvyšují sklon domácností k úsporám. Vyplývá to z dnešních údajů institutu GfK. Jeho index spotřebitelské nálady pro leden klesl na minus 7,3 bodu z minus 6,8 bodu v předchozím měsíci.

9:05 - Jižní Korea s platností od Štědrého dne zakáže společenská setkání více než pěti lidí a po celé zemi uzavře lyžařská střediska i hlavní turistická místa. Jihokorejská vláda se tímto způsobem snaží dostat pod kontrolu rostoucí počet případů nákazy koronavirem, informovaly dnes tiskové agentury. Nová opatření budou v platnosti nejméně do třetího ledna.

9:00 - V Olomouckém kraji v pondělí přibylo 514 potvrzených nákaz novým koronavirem, o 124 více než předchozí týden. Krajský index rizika v protiepidemickém systému PES třetí den po sobě zůstává na hodnotě 76. Na 100bodové stupnici to odpovídá nejvyššímu, tedy pátému stupni.

8:45 - Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES za Liberecký kraj kleslo z 81 na 76 bodů. Stále ale zůstává na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti. Na 76 bodech ze 100 se o pátku drží index rizika za celou zem. I tato hodnota značí pátý stupeň, v Česku platí opatření pro čtvrtý stupeň a o jejich zpřísnění bude vláda jednat nespíš ve středu.

8:40 - Zástupce KSČM v Ústředním krizovém štábu (ÚKŠ) Zdeněk Ondráček doporučil poslaneckému klubu komunistů, aby dnes podpořil žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně. Návrh kabinetu ANO a ČSSD by tak tentokrát mohl uspět v plném rozsahu. V posledních případech Sněmovna souhlasila s prodloužením nouzového stavu vždy podle návrhu KSČM, místo požadovaných 30 dnů se však jednalo o 22 a 11 dní.

8:32 - Epidemická situace v Praze se zhoršuje. Skóre PES dnes v metropoli vzrostlo o tři body na 71 bodů. Hlavní město ale stále zůstává ve čtvrtém stupni pohotovosti. V pondělí testy potvrdily nákazu novým typem koronaviru u 777 lidí, což bylo o 333 případů více než ve stejném dni předchozího týdne.

8:30 - Británie a Francie dnes podle britské rozhlasové a televizní stanice BBC představí opatření, díky kterým bude možné otevřít hranici mezi oběma zeměmi. Tu o půlnoci z neděle na pondělí uzavřela Francie kvůli tomu, že se v Anglii rozšířila nová mutace koronaviru.

8:25 - Index protiepidemického systému (PES) v Moravskoslezském kraji klesl o pět bodů na 85. Nejhorší situace v regionu je podle indexu PES v okrese Ostrava-město, kde se skóre druhý den drží na 94 bodech. Jediným okresem v kraji, kde se index oproti pondělí zhoršil, je Frýdek-Místek. Skóre tam narostlo o pět bodů na 90.

8:20 - Ve Zlínském kraji přibylo v pondělí 427 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 144 více než minulé pondělí. V neděli přibylo 302 případů. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví, které údaje zpětně upravuje. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je od pondělí na hodnotě 80, od 13. do 20. prosince bylo 81. Odpovídá to pátému, nejvyššímu stupni rizika.

8:10 - Index rizika v protiepidemickém systému PES je v Česku pátý den na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti. Od pátku do dneška se drží na 76 bodech ze sta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Česku zatím oficiálně platí čtvrtý stupeň PES. Pokud se rizikové skóre drží v horším stupni aspoň tři dny, může to být podle dřívějších informací ministerstva důvodem k zavedení přísnějšího stupně opatření proti nemoci covid-19. Zpřísnění opatření vláda projedná ve středu.

7:25 - Japonská automobilka Toyota kvůli logistickým problémům vyvolaným uzavřením hranic mezi Británií a Francií prodlouží vánoční odstávku výroby ve svých továrnách v obou zemích. Dnes o tom informuje agentura Kjódó. Británie je v izolaci kvůli šíření nové mutace koronaviru.

7:20 - Technologii mediátorového RNA využívá vakcína americké farmaceutické firmy Pfizer a jejího německého partnera, firmy BioNTech, která má podle klinických testů odhadovanou účinnost až 95 procent a po nouzovém schválení se podává už mimo jiné v Británii, Kanadě či USA. V pondělí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) oznámila, že tuto vakcínu doporučila k podmínečné registraci na trhu Evropské unie. Na bázi mRNA funguje také vakcína americké firmy Moderna, kterou v současnosti ve zrychleném řízení EMA také posuzuje a měla by k ní vydat posudek 6. ledna. Na vývoji této vakcíny pracují i například společnosti Sanofi či Curevac.

7:18 - Obě komory amerického Kongresu v pondělí večer místního času (dnes brzy ráno SEČ) schválily soubor opatření v objemu téměř 900 miliard dolarů (asi 19,4 bilionu korun), jehož cílem je podpořit hospodářství zasažené pandemií covidu-19. Podepsat ho musí už jen prezident Donald Trump, který s ním souhlasí.

7:10 - V Německu za poslední den přibylo 19.528 lidí nakažených koronavirem, informuje dnes Institut Roberta Kocha. Za posledních 24 hodin zemřelo 731 pacientů s koronavirem, celková smrtelná bilance vystoupala na 27.006. Hygienici v celoněmeckém průměru evidují asi 198 nových případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů. Zdaleka nejhorší je situace v Sasku, které sousedí s Českem, kde toto číslo činí asi 427, dále pak v Durynsku (299) a Bavorsku (216), jež má také společnou hranici s ČR. V Německu se od začátku současné pandemie nakazilo více než 1,53 milionu lidí. Reprodukční číslo je nyní 0,98, což znamená, že sto nakažených infekci předá dalším 98 lidem.

V Česku je druhý potvrzený případ koronavirové varianty omikron

08.12.2021 10:13 V Česku je druhý potvrzený případ koronavirové varianty omikron. Jde o úzký kontakt ženy z Liberce,…

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Brazílie otočila boj s covidem. Z noční můry se dostala díky očkování

08.12.2021 09:55 Poté, co zaznamenala jeden z nejhorších vývojů epidemie covidu-19 na světě, se Brazílii podařilo…

Němečtí poslanci zvolili nového kancléře, je jím Scholz

08.12.2021 10:41 Aktualizováno Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Scholz…

Německo zaznamenalo nejvíce zemřelých s covidem-19 od února

08.12.2021 08:14 Německo eviduje za poslední den 69.601 nových případů koronavirové nákazy, což je méně než před…

Další země zavádí či zvažují povinné očkování proti covidu, nakažených…

07.12.2021 21:59 V Evropě stále přibývá nakažených koronavirem, některé země proto dál zpřísňují protiepidemická…

Pokud by Rusko opět napadlo Ukrajinu, je EU připravena uvalit na něj další…

07.12.2021 17:36 Pokud by Rusko opět napadlo Ukrajinu, je Evropská unie připravena uvalit na něj další sankce.…

Slovensko prodlouží stávající lockdown, zavede distanční výuku a otevře…

07.12.2021 16:10 Aktualizováno Slovensko prodlouží stávající zákaz vycházení s výjimkami, nyní uzavřené prodejny ale budou moci od…

Státy EU se shodly na daňové reformě. Zlevnit mohou léky či ekologické…

07.12.2021 16:00 Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než…

Polsko zpřísňuje. Zavádí povinné očkování pro vybrané profese

07.12.2021 15:45 Aktualizováno V Polsku bude od 1. března povinné očkování proti covidu-19 pro lékaře, učitele a příslušníky…

Neočkovaní Rakušané budou v lockdownu i po konci uzávěry, uvedl kancléř

07.12.2021 15:42 Aktualizováno Rakušané neočkovaní proti covidu-19 zůstanou v lockdownu i poté, co příští týden v souladu s…

Scholz: Bezpečnost je založena na dodržování principů, a tím je…

07.12.2021 12:06 Aktualizováno Budoucí německý kancléř Olaf Scholz trvá na nedotknutelnosti hranic Ukrajiny, respektování územní…

Na Slovensku přibylo nejvíce úmrtí na covid-19 od letošního března

07.12.2021 10:59 Na Slovensku přibylo za pondělí 104 úmrtí na onemocnění covid-19, nejvíce za jeden den od letošního…

Související:

Právě se děje

reklama