Pacient 1 nalezen. Kdo přinesl koronavirus do Evropy?

Koronavirus Covid-19 byl dlouhé týdny záležitostí pouze Číny. Poté, co se rozšířil do dalších asijských zemích, se objevil i v Evropě. Vědci jsou nyní na stopě člověku, který mohl virus nevědomky do Evropy přivézt.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Prvním Evropanem, který se v lednu nakazil novým koronavirem, mohl být 33letý německý podnikatel. Tvrdí to listu německých expertů zveřejněný v odborném časopise New England Journal of Medicine.

Deník The Guardian uvádí, že podle německých lékařů mohl být muž, jehož jméno nebylo z pochopitelných důvodů zveřejněno, prvním nakaženým Evropanem neboli Pacientem 1.

Šlo údajně o jinak zdravého muže, u kterého se 24. ledna projevila bolest v krku, symptomy nachlazení a bolesti svalů. Následující den mu vystoupila teplota na 39,1 stupně Celsia a dostal kašel spojený s vykašláváním hlenu.

Večer dalšího dne se ale jeho stav zlepšil, a tak 27. ledna se už vrátil do práce. Před vypuknutím onemocnění (20. a 21. ledna) podnikatel absolvoval sérii setkání s čínskou obchodní partnerkou, které se konaly v prostorách firmy nedaleko bavorské metropole Mnichov.

Zmíněná žena z Číny, pocházející ze Šanghaje, v Německu pobývala ve dnech 19. až 22. ledna. Během pobytu v Německu se u ní žádné symptomy neprojevovaly, onemocněla však během zpátečního letu do Číny. 

Žena o tom okamžitě informovala příslušnou firmu v Německu a zmíněného podnikatele následně umístili na kliniku infekčních chorob. 28. ledna testy potvrdily nákazu u dalších tří zaměstnanců zmíněné německé firmy. U žádného z nich se neprojevily příznaky závažného onemocnění. 

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo za úterý 342 případů nákazy a 29 mrtvých

03.06.2020 09:04 V Německu přibylo za úterý 342 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci…

Italové mohou po třech měsících cestovat po celé zemi

03.06.2020 08:11 Po téměř třech měsících mohou ode dneška Italové opět volně cestovat mezi regiony, což kvůli…

Pro EU nastává zlomový moment, míní ekonom

03.06.2020 00:01 NÁZOR – Je současná situace pro EU zlomový moment na cestě k něčemu, co připomíná stát, nebo jde o…

Polsko uvažuje o zavření tří dolů v příštích měsících

02.06.2020 22:07 Koronavirová pandemie nutí Polsko urychlit odchod z uhelného sektoru a země zvažuje, že v příštích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy