Pacient 1 nalezen. Kdo přinesl koronavirus do Evropy?

Koronavirus Covid-19 byl dlouhé týdny záležitostí pouze Číny. Poté, co se rozšířil do dalších asijských zemích, se objevil i v Evropě. Vědci jsou nyní na stopě člověku, který mohl virus nevědomky do Evropy přivézt.

Ilustrační foto
doporučujeme

Prvním Evropanem, který se v lednu nakazil novým koronavirem, mohl být 33letý německý podnikatel. Tvrdí to listu německých expertů zveřejněný v odborném časopise New England Journal of Medicine.

Deník The Guardian uvádí, že podle německých lékařů mohl být muž, jehož jméno nebylo z pochopitelných důvodů zveřejněno, prvním nakaženým Evropanem neboli Pacientem 1.

Šlo údajně o jinak zdravého muže, u kterého se 24. ledna projevila bolest v krku, symptomy nachlazení a bolesti svalů. Následující den mu vystoupila teplota na 39,1 stupně Celsia a dostal kašel spojený s vykašláváním hlenu.

Večer dalšího dne se ale jeho stav zlepšil, a tak 27. ledna se už vrátil do práce. Před vypuknutím onemocnění (20. a 21. ledna) podnikatel absolvoval sérii setkání s čínskou obchodní partnerkou, které se konaly v prostorách firmy nedaleko bavorské metropole Mnichov.

Zmíněná žena z Číny, pocházející ze Šanghaje, v Německu pobývala ve dnech 19. až 22. ledna. Během pobytu v Německu se u ní žádné symptomy neprojevovaly, onemocněla však během zpátečního letu do Číny. 

Žena o tom okamžitě informovala příslušnou firmu v Německu a zmíněného podnikatele následně umístili na kliniku infekčních chorob. 28. ledna testy potvrdily nákazu u dalších tří zaměstnanců zmíněné německé firmy. U žádného z nich se neprojevily příznaky závažného onemocnění. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrt Morriconeho zasáhla celý svět. Vzpomínají na něj umělci i politici

07.07.2020 01:09 Aktualizováno Na italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa.…

Brutální útok na řidiče autobusu ve Francii. Odmítl lidi bez roušky, ti ho…

06.07.2020 22:46 Aktualizováno Terčem brutálního útoku se ve městě Bayonne na jihozápadě Francie stal řidič autobusu, který…

Německý soud zrušil uzavírku okresu zasaženého nákazou na jatkách

06.07.2020 21:17 Soud v Německu dnes zrušil uzavírku okresu Gütersloh ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko,…

Nová francouzská vláda bude bez kritizovaného ministra vnitra Castanera

06.07.2020 20:33 Francouzský prezident Emmanuel Macron do obměněné vlády nejmenuje nynějšího ministra vnitra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy